Attila

Attila

Dokumentární / Sportovní

Slovensko, 2020, 125 min

Attila od začiatku chytí a nepustí, snaží sa ždímať emócie ako sa len dá a pohráva si s kŕčovitým pátosom sprevádzajúcim MMA a v podstate všetky bojové športy. Nedokáže si ale udržať potrebný nadhľad nad témou a urobiť si občas z tej maskulinity a testosterónu srandu. Ak to dobre chápem, každý zápas v oktagóne alebo v ringu, kde ide o titul v tej ktorej váhovej kategórii a podniku (Bettalon, Oktagon) je zápas storočia. Attila Végh je sympoš a nemáte z neho dojem, že chodí s nosom hore, čo ma dostáva oblúkom k našim rapperom. Hip-hopové vsuvky sú na facku, ale zase na druhej strane pobavia, aspoň že si Rytmus a Majk Spirit môžu odškrtnúť účasť vo filme a špekulovať nad hejtermi. Dvojhodinová stopáž je trochu prehnaná, tú docenia len skalní.(31.1.2020)

Film, ktorého dej fanúšik domácich zmiešaných bojových umení pozná dopredu a ako taký sa preto nedá hodnotiť. Potešili staré zábery, no trošku sklamalo stručné opísanie začiatkov tohto športu u nás. Celkovo príjemná dokumentaristická jednohubka pre fanúšika. Moja spoločnosť v kine (nefanúšik) sa priemerne bavila. Preto silnejšie 3 hviezdičky.(2.2.2020)

• MickyRocks

Hodnotím tento dokument poměrně nízko, protože mám potřebu trochu zobjektivizovat současné hodnocení, kde fanoušci MMA dávají 5 hvězd ještě před tím, než to viděli. Nutno podotknout, že jsem se celkem bavil, přemrštěná stopáž mi celkem utekla a pár záběrů mě celkem dostalo. Nicméně nemůžeme pochybovat o tom, že dokument těží především ze samotného námětu, současné popularity MMA, perfektního načasování s Bitvou století a tenhle dokument spíše napsal sám život, než že by autoři měli na výsledném úspěchu nějaký lví podíl, nebo že by přidali něco navíc k dokumentu. Ostatně režisér a scénárista nikdy nic nenatočil. Nemohu říct, že by odvedl špatnou prácí, ale je to vidět, že zde chybí zkušenosti a že sice umí točit hezké minutové spoty, které se dají na FB, ale tohle mu tak úplně nejde. Samotný výběr Attily je trochu diskutabilní. Dokumenty by se měly točit o někom, kdo má nějaký zajímavý příběh - drogy, pád na lidské dno, vězení atd. To, že je někdo hodný člověk a sympaťák nestačí. A kdyby se měli natáčet dokumenty o někom, kdo ze začátku neměl nic a muse pracovat rukama a pak získal pás šampiona, tak bychom měli takovou dokumentární telenovelu o skoro každém zápasníkovi z Ukrajiny, Brazílie, Bulharska atd. Jakkoliv mám Atillu rád, tak jeho život příběh mi tak zajímavý nepříjde. Celá stopáž je na dokument přemrštěná. Režisér to zdůvodňoval faktem, že bylo tolik zajímavého materiálu, že nešlo nic vyhodit. Já si myslím, že si hodně záběrů mohli odpustit a opravdu nemusíme strávit 10 minut tím, že budeme ukazovat, že i Atilla pracoval rukami a dokonce kvůli práci musel jezdit za půl hodinu vzdálené hranice. Jako zbytečný záběr vidím i návštěvy Atilly u něj doma a povídání si o ničem. Nemuselo se to chronologicky koncipovat jako deník, které líčí den po dni jeho přípravu. Hodně lidí, kteří nejsou MMA fanatici, budou tím znudeni. Naopak mi tam nějaké věci chyběli. Jako třeba představení Karlose - kdo je, proč jdou proti sobě, co tomu předcházelo. Karlos se tam prostě objevil, ani jste se nedozvěděli ze začátku, že jdou proti sobě. To prostě musíte vědět. Oceňují záběry z děctví, ačkoliv jejich kvalita je nevalná a dost často se jedná jen o fotky. Dále člověka potěší záběry z Belatoru, to je přesně to, co člověk pravděpodobně neviděl, protože co si budeme povídat, kolik měl fanoušků v době získání pásu. Na druhou stranu mě zamrzelo, že se autoři už neobtěžovali udělat nějaké rozhovory s jeho trenéry z American Top Teamu, takže celá snaha přichází trochu vniveč. Jako velice necitlivý pokud o patos považuji oznámení těhotenství a celou tu šarádu. Buď je to hrané, nebo je štáb horší než Blesk a nádhernou životní situaci, která by přeci jen měla být trochu intimní, zbulvarizovali na nejvyšší stupeň. Ostatně trapných pokusů o to vyloudit z diváka slzičku tam bylo víc, jsem asi kus kamene, že to se mnou nic nedělá? Takže na první pokus to docela ušlo, ale autoři měli více vybrat, co do filmu půjde a co ne. Hodně zbytečných záběrů vyhodit a naopak přidat něco o Karlosovi a celém působení v ATT prostřednictvím coachů a asistentů. Nesnažit se za každou cenu emočně ždímat diváka, vypustit ten patos a připustit si, že to je vlastně jen sport a existují i jiné věci, než vítězství. Všichni se tam berou moc vážně i přesto, že nám Atillu chtějí přiblížit jako lidského sympaťáka, který si na nic nehraje. Rád bych viděl hodnocení na dokument třeba před 3 roky. Oss.(28.2.2020)

Obecně mám životopisné filmy rád, a nic tomu neubral ani fakt, že se jednalo "pouze" o dokument. Kvituji pohled a zasvěcení do pozadí MMA na čsl. scéně, kde patří Attila mezi průkopníky v oboru. Je fajn vidět, jak se absolutně okrajový sport pouze pro fajnšmekry dostal do záře reflektorů a je rázem jedním z nejsledovanějších u nás i v zahraničí a nadále roste na popularitě. Líbí se mi kontrast Attily coby tvrdého top zápasníka, který to dotáhnul k titulu šampiona, versus skromného sympaťáka s velkým srdcem z malé dědiny na slovensko-maďarském pohraničí. Divák zde sleduje jeho vzestupy a pády ve stylu rčení, že jednou si dole a jednou nahoře. Autor si během toho celkem hezky hraje s emocemi hlavního hrdiny i diváka. Jinak jasně, zpracování nic moc extra, nečekejte dokumentu z dílny Holywoodu, HBO, BBC nebo Discovery. To je samozřejmě jiná liga, ale na místní poměry se jedná o nadprůměrný počin.(19.2.2020)

Na dokument jsme si dojeli z Čech na Slovensko, ihned jak vyšel. Byli jsme hodně zvědaví. A nelituji ani kilometru z těch 70, kterých jsme tam jeli. Mně obvykle dokumenty nudí, a u dokumentu Attila jsem se nenudila ani minutu. Vydržela bych se dívat další hodinu klidně. Asi třikát jsem v kině brečela, tohle musí chytnout za srdce každého. Attila má úžasný životní příběh, ani jsem nevěděla, že byl světovým šampionem. Oceňuji to nadšení tvůrců, záběry z dětství, z Bellátoru. Je to jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy viděla. Není nad lepší závěry, než když skončí dokument tím, že se hrdinovy narodí první potomek,syn, po něm pojmenovaný. Neuvěřitelné záběry z porodnice. Na to, že to byl první dokument režiséra Větrovského, vlastně prý vůbec první filmová tvorba, tak se podle mě povedla na jedničku s hvězdičkou a doufám, že to není poslední dokument. Díky díky(29.2.2020)