Reklama

Reklama

Vítejte v Čečensku

  • USA Welcome to Chechnya (více)
Dokumentární
USA, 2020, 107 min

Dokument Vítejte v Čečensku sleduje skupinu aktivistů, kteří riskují své životy, zatímco se staví proti systémovému pronásledování lidí podezřelých z homosexuální orientace v represivním Čečensku, autonomní republice Ruské federace. V roce 2017 zavedl tyranský vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov nekompromisní politiku „očištění čečenské krve“ vůči členům LGBT komunity a dohlížel na vládou řízenou kampaň zaměřenou na jejich perzekuci, mučení a popravu. Bez pomoci Kremlu a za nečinného přihlížení zbytku světa aktivisté berou záležitosti plně do svých rukou. David France ve svém novém dokumentu využívá neobvyklého přístupu k anonymitě, aby odhalil tato zvěrstva a vyprávěl příběh skupiny neuvěřitelných lidí, kteří bojují proti prvotnímu zlu (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Je to desivé. Smutné, bezútešné a desivé. Dejú sa podobné veci aj v Afrike, ale Afrika je iný svet. Čečensko, Ingušsko, Dagestan je zase moslimský, a ten je tiež dosť iný. Lenže skoro susedné Rusko sa len zhovievavo prizerá a "drží basu". Vždy z času na čas vidím nejaký dokument z týchto "iných svetov" a som rada, že žijem aspoň v tom svojom, hoci aj moju vlastnú krajinu to stáča chorým smerom, ale zatiaľ je to ešte dobré. Zatiaľ ešte nemučíme gejov a nezabíjame lesbičky. Verím, že tých 151 zachránených našlo lepší život v krajinách, kde je naozaj 21. storočie nielen v kalendári. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

No vidíte. A to sa u nás LGBT snažia tváriť, ako sú utlačovaní a že majú 68 pohlaví. U niektorých dokonca sa prelieva pohlavie zo dňa na deň a keď si oprávnene myslíte, že toto je už duševná choroba, ale nech si doma robí každý čo chce, tak ste hnusnučký homofób a idú vás ubiť gumeným dildom rovno na ulici. A pritom len tu neďaleko sú miesta, kde by všetky tieto organizácie mali pekne odísť a začať tam podsúvať svoju agendu. Že je niekto prenasledovaný za sexuálnu orientáciu je samozrejme neprípustné, ale aktivisti dúhovej handry by si mali uvedomiť, že rovnako ako Čečensko je to práve drvivá väčšina islamských krajín, kde je homosexualita ostrakizovaná. Takže čo s tým teplí slniečkári a feministky? Vítať či nevítať milióny asociálov s vierou islam? ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Tohle je typický případ filmu, kdy námět je natolik silný, že je člověku blbé hodnotit nízko, i když je to zpracováno nenápaditě až úmorně a trvá to 107 minut, což by u dokumentu mělo být protizákonné. Režisér je investigativní novinář a není tedy divu, že to působí jako nekonečná televizní reportáž, která je asi potřeba, ale stačila by mi asi tl;dr verze. ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Mrazivé svědectví o skutcích, nad kterými zůstává rozum stát. K základnímu sdělení by zcela určitě stačila i kratší stopáž, nicméně nic těžkého na zhlédnutí to není. Delší stopáž zde také napomáhá vytvořit dramatickou strukturu pro vytvoření dostatečně koherentního vyprávění nejen o dané komunitě, ale i o skupině jejich zachránců, kteří se sami dostávají do situace, kdy je potřeba žádat o azyl. Zajímavé je použití technologie nahrazení obličejů, která na mě zpočátku působila trochu mrtvolným dojmem, nakonec jsem si ale dokázal zvyknout. Sice ne natolik, aby ti obličeje nepřitahovaly pozornost, ale dostatečně na to, aby to nebylo příliš rušivým elementem. Smutný je i závěrečný dovětek týkající se Trumpovy administrativy v USA. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Provokatívna, miestami vďaka autentickým záberom, absolútne nehumánna záležitosť. Ono sa to v človeku trošku bije. Nemusíte mať pochopenie s týmito ľuďmi, no ten beztrestne extrémny nádych potláčania ľudských práv a slobôd, je skutočne zarážajúci. Samozrejme, “Welcome to Chechnya” je bezpochyby manipulatívnou záležitosťou, no ako inak sa má podať takáto myšlienka, keď nie doslova takýmto spôsobom. Ľudia reagujú jedine na “zlo”. Si predstavte, že by bol takýto dokument podaný formou nejakých “slušných pochodov” po uliciach Moskvy. 99% ľudí by mávlo rukou .. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (1)

  • Režisér David France chtěl příběhu vtisknout skutečnou lidskou tvář, takže mu nestačily běžné techniky maskování vzhledu, jako je rozmazávání obličejů, natáčení ve tmě nebo najímání herců na inscenace. Nakonec se rozhodl pro pokročilé techniky nahrazování obličejů pomocí umělé inteligence a nové technologie vizuálních efektů, takže divák mohl vidět skutečné tváře projevující skutečné emoce a zároveň chránit identitu mluvčích. Podle časopisu Documentary Magazine tento přístup „mění pravidla hry v oblasti ochrany identity“ a představuje zcela nový nástroj pro tvůrce dokumentárních filmů. (Rollo_Tomasi)

Reklama

Reklama