Reklama

Reklama

Vítejte v Čečensku

  • USA Welcome to Chechnya (více)
Trailer

Obsahy(1)

Dokument Vítejte v Čečensku sleduje skupinu aktivistů, kteří riskují své životy, zatímco se staví proti systémovému pronásledování lidí podezřelých z homosexuální orientace v represivním Čečensku, autonomní republice Ruské federace. V roce 2017 zavedl tyranský vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov nekompromisní politiku „očištění čečenské krve“ vůči členům LGBT komunity a dohlížel na vládou řízenou kampaň zaměřenou na jejich perzekuci, mučení a popravu. Bez pomoci Kremlu a za nečinného přihlížení zbytku světa aktivisté berou záležitosti plně do svých rukou. David France ve svém novém dokumentu využívá neobvyklého přístupu k anonymitě, aby odhalil tato zvěrstva a vyprávěl příběh skupiny neuvěřitelných lidí, kteří bojují proti prvotnímu zlu (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (22)

Dudek 

všechny recenze uživatele

Mrazivé svědectví o skutcích, nad kterými zůstává rozum stát. K základnímu sdělení by zcela určitě stačila i kratší stopáž, nicméně nic těžkého na zhlédnutí to není. Delší stopáž zde také napomáhá vytvořit dramatickou strukturu pro vytvoření dostatečně koherentního vyprávění nejen o dané komunitě, ale i o skupině jejich zachránců, kteří se sami dostávají do situace, kdy je potřeba žádat o azyl. Zajímavé je použití technologie nahrazení obličejů, která na mě zpočátku působila trochu mrtvolným dojmem, nakonec jsem si ale dokázal zvyknout. Sice ne natolik, aby ti obličeje nepřitahovaly pozornost, ale dostatečně na to, aby to nebylo příliš rušivým elementem. Smutný je i závěrečný dovětek týkající se Trumpovy administrativy v USA. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Tohle je typický případ filmu, kdy námět je natolik silný, že je člověku blbé hodnotit nízko, i když je to zpracováno nenápaditě až úmorně a trvá to 107 minut, což by u dokumentu mělo být protizákonné. Režisér je investigativní novinář a není tedy divu, že to působí jako nekonečná televizní reportáž, která je asi potřeba, ale stačila by mi asi tl;dr verze. ()

Reklama

Facik.

všechny recenze uživatele

Za půl hodiny sem stihl dva chlapíky dělat si vzájemně dentální prohlídku jazykama aneb gastroskopie v údolí gájů na útěku. Dále jednu transku která se pokoušela zahnat točící se kabelkou nad hlavou dva tyrany. Vrchol všeho bylo "ahoj knedlíčku" na letišti. Knedlíčku zasloužíš si kudličku do krčku. Odvětím - zlatá Osvětim. Že Rusko funguje jak za krále klacka a jedinou dobrou věcí co odtud kdy přišla je vodka víme všichni. Stejně tak jako že Putin je mimozemšťan, v gulagu je to řehole ale ruku na srdce, kdo se chce dobrovolně koukat na dva teplomety co si vzájemně po kapsách nehledaji klíče od auta. Já jim to neberu, chraň bůh ale ať si tyhle zvrácený oplzlosti dělaji doma a ne na veřejnosti protože ne každý u sebe nosí pytlík na blití. Jdu si vyřídit provident abych si mohl koupit novou tv a na homouše a ruský komouše ať se dívá někdo kdo má na to žaludek ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Je to desivé. Smutné, bezútešné a desivé. Dejú sa podobné veci aj v Afrike, ale Afrika je iný svet. Čečensko, Ingušsko, Dagestan je zase moslimský, a ten je tiež dosť iný. Lenže skoro susedné Rusko sa len zhovievavo prizerá a "drží basu". Vždy z času na čas vidím nejaký dokument z týchto "iných svetov" a som rada, že žijem aspoň v tom svojom, hoci aj moju vlastnú krajinu to stáča chorým smerom, ale zatiaľ je to ešte dobré. Zatiaľ ešte nemučíme gejov a nezabíjame lesbičky. Verím, že tých 151 zachránených našlo lepší život v krajinách, kde je naozaj 21. storočie nielen v kalendári. ()

Mrijnyk 

všechny recenze uživatele

Nehodnotím zpracování, ale především závažnost tématu a sílu svědectví. A tady se prostě jinak než plným počtem hodnotit nedá. Když se v roce 2017 objevovaly první zprávy o nezákonném zatýkání, mučení a vraždách "ze cti", kterých se v Čečensku na gayích a lesbách dopouštěl Kadyrovův diktátorský režim i jejich vlastní příbuzní, bylo to tak šokující a ve svý brutalitě a krutosti tak nepochopitelný, že měli někteří jedinci pochybnosti, jestli je to vůbec pravda. Díky tvůrcům i aktivistům za to, že existuje tenhle film, který už nemůže na pochybách nechat nikoho. I díky technologii deepfake totiž předložil takový důkazy a svědectví, před kterými nelze zavírat oči. Bohužel už nejsem tak naivní, abych si myslel, že se jednou všichni zodpovědní dostanou před soud za zločiny proti lidskosti, ale mezinárodní tlak snad díky podobným filmům do budoucna zesílí, a páchat podobná zvěrstva tak snad bude čím dál těžší. Alespoň tomu chci věřit... ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Režisér David France chtěl příběhu vtisknout skutečnou lidskou tvář, takže mu nestačily běžné techniky maskování vzhledu, jako je rozmazávání obličejů, natáčení ve tmě nebo najímání herců na inscenace. Nakonec se rozhodl pro pokročilé techniky nahrazování obličejů pomocí umělé inteligence a nové technologie vizuálních efektů, takže divák mohl vidět skutečné tváře projevující skutečné emoce a zároveň chránit identitu mluvčích. Podle časopisu Documentary Magazine tento přístup „mění pravidla hry v oblasti ochrany identity“ a představuje zcela nový nástroj pro tvůrce dokumentárních filmů. (Rollo_Tomasi)

Reklama

Reklama