McMilióny (TV seriál)

McMillions

McMillion$

Dokumentární / Krimi

USA, 2020, 5 h 48 min (Minutáž: 53–60 min)

Jeff Dolen

Pinar Toprak

Skvělý dokument z dílny HBO - líhně kvalitní dokumentaristiky - o skrytém schématu podvodu při slavné McDonald’s Monopoly hře v 90. letech v USA. Napínavý příběh plný překvapivých odhalení. Sneslo by to o epizodu nebo dvě méně. Obecně je nyní trend dokumenty natahovat do delších sérií, zde ale byl materiál spíše na mini-sérii o 4 dílech. Nicméně dojemný konec a naprosto perfektní finální scéna je home-run non plus ultra.(4.4.2020)

Veľmi dopodrobna spracovaný dokument o miliónových podvodoch pri hrách spoločnosti McDonalds. Keď si neprečítate popis (tak, ako som si to neprečítal ani ja), tak si budete mädliť dlane nad tým, ako investigatívci načapali nadnárodný moloch na ich klamstvách, na ich nechutnej a nezdravej strave, na okrádaní zákazníkov. No zhruba po pol hodine si uvedomíte, že Mekáč tu nebude vystupovať v úlohe obžalovaného. A od tohoto bodu máte dve možnosti. Tá prvá je tá, že si poviete: "Ja som chcel vidieť oyeby čo robí Mekáč na zákazníkoch!", a na ďalšie diely sa vykašlete. Ak vás to však aj napriek tomu zaujme, čaká vás šesť napínavých dielov, ktoré doslova pod mikroskopom rozpitvávajú jednotlivé časti monštrózneho podvodu a rozplietajú nitky do maličkých detailov toho, čo sa dialo počas dvanástich rokoch. Výborný strih, výborná kamera, výborný scenár. Pokiaľ sledujete po večeroch Discovery Investigation, alebo Prima Krimi ( :) ), tak toto je veru iný level doku kriminálky. Ten vyšší.....(22.9.2020)

MC milióny se zdály jako zajímavý projekt. Až na to, že jsem nevěděl do čeho jdu. Myslel jsem, že záporák bude mekáč, ale ukázalo se, že oni jsou vlastně oběť. A problém je v lidech, kteří ojebali mekáč. Což by mi nevadilo. Naopak to prohloubilo můj zájem. Stejně jako jsem byl zaujat, jsem ale rychle stejně tak onu myšlenku pustil. Seriál totiž velmi rychle začal motat tunu nezajímavých a nezáživných věcí a nějak se to zkombinovalo, že v půlce jsem se nějak ztrácel a na konci jsem vlastně ani nevěděl o co jde. A nějak konec skončil nějak nijak. Nejsem navíc ani moc fanda hraných seriálů, ale chápu. Obecně vzato spojení mnoha faktorů, které se spojily dohromady a daly vytvoření seriálu s dobrým poselstvím, ale zpracováním se to se mnou silně obešlo.(4.9.2020)

První díl je skvělý, což se o zbytku serie říct bohužel nedá. Od druhého dílu je příliš omáčky okolo a pointa dokumentu se tak lehce vytrácí. Místy jsem ztrácel pozornost a zájem minisérii dokoukat. Dost informací od “svědků” je častokrát podaná spíš jako teorie. Přesto konec dobrý, ačkoliv většině diváků musí být už předem jasné, jak to celé dopadlo.(22.11.2020)

Kriminálne vyšetrovanie podvodu v “MC D.”, podané pomerne odľahčeným spôsobom, s istou dávkou humoru, s akou divák nemá príliš veľa skúseností. Prvé dve epizódy si veľmi rýchlym tempom získajú veškerú pozornosť, no následne, akoby sa samotná pútavosť pozastavila na bode mrazu. Nechcem tým povedať, že ma rozmotávanie klbka plného klamstiev či štruktúry zločinu “know how” vyslovene nebavila, no samotný dokument, akoby vo svojom jadre nemal take grády, ako v úvode. Záver je už ale opäť v plnom prúde podstatných informácií, poddaných živšou formou, ktorá opätovne baví, no taký “Imposter” mi prišiel ďaleko viac “mimo realitu”, podaný ďaleko viac intenzívnejšie, ako toto “Monopoly”. Šesť epizód je zbytočne veľa, pričom ani samotná stopáž nie je úplne správne odhadnutá. A i keď som mal za rozuzlenie chuť udeliť “plný počet”, zdravý úsudok mi dáva jasne najavo, že ide o “ľahký” nadpriemer ..(4.11.2020)