Přecitlivělá dospívající školačka má smůlu, že je dcerou důležitého funkcionáře. Snaží se kupovat přízeň svých spolužaček různými dárky a úsluhami, ale ty přesto využijí první příležitosti, aby zradily její důvěru a zesměšnily i první něžnou lásku. Jen zdánlivě dětský příběh se vyznačuje hlubokou znalostí lidských povah, v nichž se již od dětství tají budoucí charakterové vady... Je to výtečně napsaný, inscenovaný i zahraný příběh, dotýkající se celospolečenského mravního klimatu. (oficiální text distributora)

iz67

Věc, která mě od začátku lezla hrozně na nervy. Na jedné straně naivní blbka a na druhé ty průhledné zlé. Proč Evalde!? ()

mirage.cz.

" a vám je taky špatně? --prosím mně ne, já už jsem zvracela" Zajímavý náhled do světa dospívajících děvčat dokreslený Weberovým Čarostřelcem, Schorm se zaměřil na samotné vztahy tak dokonale že i přestože je snímek starý skoro 50 let, tak vidíme, že mezi děvčaty se toho mnoho nezměnilo, snad jen že se místo opery zajímají o popové hvězdy a do tělocviku dnes nosí podprsenku 5/5 ()

foils

Příjemné novovlnné dílko s velmi pěknou (jak taky jinak) kamerou mistra Čuříka chce být tak trochu vším: Komedií pro teenagery, nostalgickým filmem o dospívání, novovlnným experimentem i obligátní kritikou poměrů na komunistickém maloměstě. Na žádné z těchto front se vysloveně neznemožní, o nějakém přesvědčivém vítězství ale taky nemůže být řeč: Pro teenagery je příliš experimentální (a trochu mravokárný), coby coming-of-age film pro širší publikum zase příliš pozornosti věnuje banalitám (byť to lze interpretovat jako metaforu způsobu uvažování teenagerů) atd. Schormova režie celkem zajímavě kombinuje stylizovaný přístup s realistickým - tato bipolarita je ještě zvýrazněna operními vsuvkami. Příjemně překvapí herecký výkon Čunderlíkové - ve filmu hraje docela ztřeštěné číslo a tato poloha jí sedí. Poměrně originálně je obsazen Leoš Suchařípa v roli papaláše z bytové komise. Celkově Pět holek na krku představuje relativně zajímavý experiment, jenž však zůstává ve stínu o rok starších, nekompromisnějších Sedmikrásek Věry Chytilové. ()

Accacia

Andrea Čunderlíková krásná, mladý "zámecký pán" zajímavý, "kamarádky" neskutečné svině... Tupost Nataši a touha "zapadnout" za každou cenu... zoufalství. Zajímavé vkládání operních árií. ()