Reklama

Reklama

Gulag, sovětská historie

(seriál)
  • Francie Goulag, une histoire soviétique (více)
Francie, 2019, 2 h 36 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(3)

Obsahy(1)

Represivní a zločinecké zařízení výjimečné svým rozsahem a dobou existence, patří k významným historickým fenoménům období dvacátého století. (Česká televize)

Recenze (25)

Ruda.neck 

všechny recenze uživatele

Skvělý dokument mapující historii GULAG. Sovětská diktatura v plné nahotě, mírný závan tohoto pekla jsme u nás pocítili v 50. letech, ale gigantičnost rozměrů v sovětském podání je prostě až neuvěřitelná. Co všechno byli mnozí lidé schopni vydržet, přežít, tolerovat, na druhé straně jak krutí dokázali být ti, kteří získali neomezenou moc. Je pro mě zcela nepochopitelné, jak dodnes někdo může takovéto režimy obhajovat, takoví soudruzi by zřejmě potřebovali zakusit podobnou "medicínu", aby prozřeli. Mohu doporučit k přečtení např. Jaká je cena člověka (Jevfrosinija Kersnovskaja) nebo Krvavé země (Timothy Snyder), tyto knihy, stejně jako francouzský dokument (ruského se asi nedočkáme) vystihují zvrácenost totalitních režimů a nastolené bezpráví tak sugestivně, až člověku vře krev v žilách. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Jednoznačne 5-hviezdičkový dokument, z ktorého naozaj tuhne krv v žilách. Je okoronený skvelou hudbou, ktorý sprevádza diváka dejinami koncentrákov na ruský spôsob. Niektoré zábery sú už aj farebné, škoda že sa nekolorizoval celý dokument, ale nevadí. Tu totiž nestojí na obraze, ale na výpovediach, z ktorých mrazí. Za všetko hovorí aj výrok Stalina z čias, keď sa gulagy tešili najväčšieho rozmachu. Kým predtým ste si za dobrú prácu mohli vyslúžiť skrátenie trestu, Stalin nariadil presný opak: „A čo ste vy blázni prepúšťať ľudí, ktorí pracujú dobre? Niečo na nich nájdite a ešte im pár rokov pridajte!“ ()

Reklama

buchannon 

všechny recenze uživatele

Tak jsem konečně zkouknul onu dokumentární trilogii "Gulag, sovětská historie" a musím napsat, že je to dost drsné, divím se, že tam jsou dobové záběry, že vůbec dovolili to natočit, vždyť je to svědectví o jedné z největších hrůz v dějinách, vedle nacistických koncentráků. Njn, když byl u moci druhej největší zm** všech dob, tak to mohlo "fungovat". Inu, "hodný" báťuška Stalin, kterého teď spousta Rusů považuje za hrdinu a on sám se za něj zřejmě taky považoval. Kdyby se z něj skutečně stal kněz, jak chtěla jeho matka, bylo by to určitě lepší, než když se z něj stal Antikrist, kulantně řečeno. Zk****** Sověti, ještě že jim je už konec, teď už jsou pracovní tábory smrti jen v Severní Koreji, jen čekám, kdy se konečně ty zk****** soudruzi v KLDR vzpamatujou. Já bych věděl, jak s nima zatočit. Tento dokument mě zcela nestrhnul, proto nedávám absolutní hodnocení. ()

Noah_Kilrane 

všechny recenze uživatele

Člověk si přečte Solženicyna, vidí tento a podobné dokumenty a pak se jen diví lidem, co dnes ještě stále obdivují komunismus, nosí v průvodech Stalinovy fotky a přejí si návrat "starých dobrých časů". Je mi z toho smutno a jímá mě vztek. Dokument je dobře udělaný a velmi, velmi potřebný v době, kdy se i u nás zvedají obdivovatelé diktatur v Rusku a Číně, kde podobné tábory existují i v jednadvacátém století. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Výčet hrůz pro otrlé. Dokumentární soutěž co bylo horší, jestli fašismus nebo komunismus. Rusové se k tomu dodnes nepostavili čelem. Tři díly nepřináší nic nového kromě zmínky provozování sexu v táborech, dětských vězních a porodech v táborech, informace, že na ruských osvobozených územích Rudou armádou, byli obyvatelé, kteří v době okupace pracovali, posíláni do nových přísnějších táborů spolu s německými válečnými zajatci a na tyto Němce je obrazový záběr. Francouzští filmaři angažovali ruské pamětníky, ale někteří vystupují i v jiných dokumentech (paní, které v noci vlasy přimrzaly ke stěně) a z archivů objevili netradiční dobové záběry. Škoda že je jen zmínka o vlivu existence gulagů na francouzskou veřejnost. Nově se také krátce výstižně popisují vztahy vězňů "platily tři zásady - nikomu nevěř, nikoho nežádej o pomoc, nikoho se neboj" a popis života kriminálníků jako spřátelené vrstvy dělnické třídy "měli dost jídla, chlastu kolik chtěli a vedle měli barák ženské". To jsem tedy v současných fašistických koronavirových pandemických omezeních na tom úplně stejně. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (1)

  • Fenomén pracovních táborů v Rusku zaznamenal Alexandr Solženicyn v trilogii „Souostroví gulag“, za kterou byl zbaven občanství a násilně vypovězen ze země. (sator)

Reklama

Reklama