Bohouš

(TV film)
Krátkometrážní / Komedie
Československo, 1968, 25 min

Správce horského hotýlku Alois Randa (Jiří Sovák) má starostí nad hlavu: očekává početný zájezd turistů, nestíhá vařit a jeho jediná zaměstnankyně, pokojská Miluška (Zdena Hadrbolcová), si balí kufry. S Bohoušem už tady nezůstane ani minutu. Bohouš je Randův obrovský bernardýn, který odmítá respektovat Miluščino soukromí. Pokojská je tedy pryč, zato přichází první host (Vladimír Menšík) a má hlad jako bernardýn. Hrdý majitel bernardýna s ním tedy uzavře bizarní sázku - jestliže host dokáže sníst na posezení víc chodů než Bohouš, bude mít zajištěn bezplatný týdenní pobyt. Pokud se mu to nepodaří, týden bude u Randy zastávat místo pokojské. (Oskar)

Radko

Epizóda z horskej chaty. Dejom pripomenula súťaž v jedení pudingov s piškótami, ako súčasť hier malých iskričiek*) na základnej škole. Vymysleli ju naše fešné pionierske vedúce*). Víťazom sa stal ten, kto zjedol najvác. Slabšie kusy počas súboja o prvenstvo plakali alebo grcali, no iní dospeli k víťazstvu. Aj Bohouš má nečakaného víťaza. A aj druhú aj tretiu pointu. Nekomplikovaná  poviedka s tromi postavami, bernardínom a trocha prízemným humorom. Rozvíja tradičné stávkovanie o čosi a jemne drukuje lačnej pažravosti. *) iskričky a pionieri - tak sa označovali malí chlapci a dievčatá na základnej škole (od 6- do 15 rokov) v časoch socialistického režimu v Česko-Slovensku v rokoch 1949-1990. Sľub iskry: Domovina moja krásna sľubujem ti v tento deň, že ja tvoja iskra jasná, tebe k sláve vyrastiem. Zákony iskier: Iskra hovorí pravdu. Iskra chce veľa vedieť a poznať. Iskra rada cvičí, spieva, kreslí, hrá sa. Iskra je pracovitá a pomáha rodičom. Iskra chce byť pionierom. - Poznámka k poznámke - veď tie zákony iskričiek sú neny zlé aj dnes, teda možno až na ten posledný, o vôli byť pionérom. ()

ABLABLABLA

Zajímavé, že na to, jak tady všichni píší, že to znají ze silvestrovských programů, tak já to doteď nikdy neviděla. Je sice fakt, že posledních 8 let se na televizi na Silvestra nedívám, ale ani předtím jsem na tento skvost nikdy nenarazila. Sovák a Menšík byli páni herci a tady spolu s Bohoušem vytváří humorné trio. Ačkoliv jde o naprostou blbost, tak to neskutečně pobaví. "Tohle není Bohoušek, to je kredenc." K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=ORcl687smnI ()

BoPo

Legendárny kraťas, ktorý je určený ku konzumácií čohokoľvek a u ktorého príde vlastne najviac zaujímavý vývoj kariéry režiséra. V roku 1966 natočil najlepšiu československú detektívku a zároveň jeden z najlepších československých filmov, a to Vrah skrývá tvář. A od roku 1974 prepol na komediálny žáner a začal chrliť rodinné skopičiny typu Hodíme se k sobě, miláčku...?, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, „Já to tedy beru, šéfe...!“, „Já už budu hodný, dědečku!“, Co je doma, to se počítá, pánové..., Příště budeme chytřejší, staroušku! ()

Razzor_82

"Já mám hlad jako bernardýn." Letitá klasika a porce poctivé zábavy s jednoduchým dějem. Sázka o jídlo v hereckém představení našich velikánů Sováka s Menšíkem. S Bohoušem u stolu by nechtěl závodit asi nikdo. A víte kdo v tomhle filmu "...výhradně fandí fotbalovému klubu Glasgow?"  9/10 ()

Jirkacek

Tak jsem konečně viděl Bohouše ! Neoznamuji vám tím setkání s mým kamarádem, ale touto zprávou sděluji, že jsem shlédl legendární československou komedii s tímto jednoduchým názvem, která byla natočena již roku 1968, tedy ještě předtím, než jsem se narodil. Ačkoliv se černobílá komedie o délce pouhých 25 minut vysílala hlavně v československé televizi nesčetněkrát a to hlavně na Silvestra, úspěšně se mi vyhýbala. Inu, když jsem byl mladý, měl jsem jiné zájmy, než se dívat na starou komedii v TV a s přibývajícím věkem pro změnu opadal zájem o slavení posledního dne v roce litry alkoholu. Pravda, sice jsem seděl doma častokrát před televizní obrazovkou, ale že bych se na Bohouše podíval ? Upřímně mne to ani nenapadlo. Až teď v lednu, jsem na tuto komedii narazil v nabídce ČT a tak jsem oblíbený film s minimem herců shlédl během oběda. Hlavním hrdinou byl správce horského hotýlku Alois Randa (Jiří Sovák), který očekával příjezd početného zájezdu turistů, což mu přidělalo starosti. Vaření jídel nestíhal a jeho jediná zaměstnankyně, pokojská Miluška (Zdena Hadrbolcová), si začala balit kufry. S Bohoušem už na chatě nechtěla zůstat ani minutu. Vzápětí jsme se dozvěděli, že Bohouš byl Randův obrovský bernardýn, který odmítal respektovat Miluščino soukromí. Pokojská tedy odešla pryč, když se v chatě objevil první host (Vladimír Menšík), který měl hlad jako bernardýn. Hrdý majitel bernardýna s ním vzápětí uzavřel bizarní sázku. Pokud host dokáže sníst na posezení víc chodů než Bohouš, bude mít zajištěn bezplatný týdenní pobyt. Pokud se mu to nepodaří, týden bude u Randy zastávat místo pokojské. A tak začal správce nosit jeden talíř za druhým a pes i host se do několika druhů s chutí pustili. Vhod přišla i becherovka a nutno poznamenat, že oba museli jíst to stejné jídlo, takže souboj byl férový. Do konce zbývalo pouze pár minut a já byl zvědavý, jak to celé dopadne. Ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že hlavní náplní legendárného snímku byl ironický humor a poměrně jednoduchá, leč velmi netradiční zápletka. Když jsem dojedl, skončil i film a já musel konstatovat, že se musel divákům kdysi strašně moc líbit. Zřejmě proto jej televizní stanice tak často vysílaly, ale i když já osobně mám staré filmy rád, nebyl jsem z Bohouše utržený ze řetězu. Na druhou stranu se mi líbil zmíněný druh humoru a výkony obou vynikajících herců Menšíka a Sováka. V mém hodnocení jsem se snažil vzít v potaz všechny zmíněné faktory a vyšlo mi ….Suma sumárum, černobílá komedie Bohouš ode mne získal tři bernardýnské hvězdy ***. ()

• Jméno vedoucího hotelu (Alois Randa) bylo vybráno záměrně, aby obsahovalo slovo „sranda“. (raininface)
  • Pes Bohouš se ve skutečnosti jmenoval Baldur a tento svět opustil v necelých deseti letech na následky otravy z přípravku proti blechám. (carott)
  • Inspirací ke žravému bernardýnovi byl scenáristovi Františkovi Vlčkovi st. bernardýn herce Saši Rašilova st., kterému jednou hodil k vylízání plechovku od olejovek a on ji spolkl a za pár dnů z něj vyšla vyleštěná a placatá. (sator)