Jak jsem se stala partyzánkou

• Slovensko Ako som sa stala partizánkou (více)
Trailer 2
Dokumentární
Slovensko / Česko, 2021, 90 min

Dokument o Romech v odboji, kteří v boji za svobodu položili své životy. Upadli do zapomnění a zemřeli tak podruhé. Téma dokumentu úzce souvisí s rodinou režisérky. Od své babičky poznala příběh svého pradědečka, který byl romský partyzán. Kvůli jeho participaci v odboji, mu za války vyvraždili šestičlennou rodinu a on sám skončil v koncentračním táboře. Režisérka provádí diváka dokumentem osobně. Odhaluje svůj příběh, naráží na setkání, z nichž běhá mráz po zádech, provádí nás archivy a zapomenutou historií. (Mirius FD)

Trailer 2

JamesSi

Zajímavý dokument o neprozkoumaném tématu romských partyzánů za druhé světové války na Slovensku. Nejzajímavější část je ta historická, ale snímek logicky zahne i do současnosti a vzestupu nacionalistických politických stran. Vidíme i reakce lidí na autorku, která se pokouší založit výstavu právě na počest romským odbojářům. Dokument, který je zřetelný, pochopitelný a v několika částech i silně emotivní. Hlavně ta část ze života autorky v devadesátých letech, ale i ta část s potomky bojovníků proti nacistům. Jsou tu i části o kde sledujeme Romy, kteří víceméně trochu odmítli romskou identitu, aby se začlenili do společnosti. Vidím to tak na 7/10, ale s klidem tam hodím ty 4*. ()

Anife

Překrásné, citlivé, poučné, místy vtipné, místy mi nestačily kapesníčky. Rozhodně nejlepší dokument letošního MFDF. Autorce tleskám. ()

blondboss

V tomto prípade možno smelo povedať, že forma zatienila obsah. Nakoľko téma rómskych odbojových partizánov počas SNP nie je až tak rozšírená a málo sa o nej hovorí, námetovo je tento dokument ozaj výstižný a pomerne autenticky spracovaný. Žiaľ tá forma tomu nepridala - je tu príliš veľa nudných miest, nie celkom dobre zostrihané a ozaj až príliš monotónne zrežírované. U kvalitného dokumentu očakávam, že diváka vtiahne na 100 % do ponúkaného materiálu a že ten si z toho odnesie čo najviac. Tu sa to u mňa žiaľ neprejavilo. 60 % ()

• Snímek byl mimo jiné vyvíjen v rámci výběrového mezinárodního worshopu Ex oriente. Ze závěrečného pitchingu si projekt odnesl tři ocenění - The Golden Funnel Award, Ex Oriente Fine Cut Award a DAE Pitch Talent Encouragement Prize. (Zdroj Media Voice)
  • Česká předpremiéra snímku se uskutečnila na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a na Slovensku byl snímek zahajovací projekcí festivalu Jeden svet. (Zdroj Media Voice)
  • Dokončování a distribuci filmu výrazně ovlivnila pandemie covid-19, která způsobila odklad premiéry téměř o rok. (Zdroj Media Voice)