Berlín 1945

(TV film)
  • Německo Berlin 1945 - Tagebuch einer Großstadt (více)
Dokumentární / Historický
Německo, 2020, 180 min (Special Edition: 2x90 min, Alternativní 3x52 min)

Volker Heise

Poznejte, jaký byl život v Berlíně roku 1945 podle deníkových záznamů lidí, kteří zde v té době žili... Historická mini série Berlín 1945 nás vezme na cestu do minulosti ve velkolepém filmovém stylu. Sleduje rozhodující klíčový rok druhé světové války očima těch, kteří ho zažili: obyvatel Německa a spojeneckých vojáků. Mini série Berlín 1945 vypráví příběh o osvobození, porážce a znovuzrození v městě, které se změnilo z bojiště na pole trosek. Z pohledu vítězů i poražených odhaluje komplikovanou proměnu nejen města, ale i jeho obyvatel. Díky překvapivým, dosud nezveřejněným archivním záběrům bylo možné rekonstruovat životy osvobozených vězňů z koncentračních táborů nebo nacisty okupovaných států, ale také stoupenců nacistické Třetí říše, mlčící většiny a viníků válečných zločinů – a připravit se na strhující a rychle ubíhající koláž svědectví o této historické éře. Ke slovu se dostanou sovětští, američtí, angličtí a francouzští vojáci i obyvatelé Německa, úzkostlivě čekající, jak dopadne válka. (TV Prima)

Volodimir2

Po množstve francúzskych a britských nič nehovoriacich dokumentov z obdobia 2. svetovej vojny sa mi dostal do rúk dokument o Berlíne. Má síce 3 časti v trvaní 157 minút, ale akých, ide o výnimočný dokument. 1. diel začína dňom 1.januára 1945 a končí 23. apríla 1945 v Berlíne, predkladaný je úplne neznámy archívny materiál z pohľadu súčastníkov, história ožíva. Berlín s nejasnými frontovými líniami, každý strieľa na každého, nikto nemá o ničom prehľad. Civilisti sa schovávajú v pivniciach, získavanie vody môže stáť životy. Berlín je pod ilúziou prežitia vojny. A už je tu 2. diel s nastupujúcou Červenou armádou aj s citátmi z denníkov dievčat, ktorá, koľko krát bola znásilnená. 30. apríla červená vlajka vyletí nad Reichstagom a Adolf Hitler spácha samovraždu. Aj tento príbeh je rozprávaný z perspektívy súčasníkov, tak aby sa ich priamo dotýkala minulosť a je zložený z archívnych materiálov a dotváraný myšlienkami z ich denníkov. Tak sa stáva dokument živou históriou, takto to ľudia videli a cítili v tej dobe. 3. diel končí. Berlín 1945, mesto ktoré je najskôr vojnovým divadlom, potom mestom sutín v prostredí ktorého nezmyselne zomierajú mladí vojaci ešte deti v nacistických uniformách. Krátko nato sa začína nová éra s víťazmi aj porazenými. Angličania, Francúzi, Američania, Sovieti ale aj Nemci bežní občania, vojaci, novinári, politici, robotníci z nútených prací, zajatci, Židia. A popri nich aj zločinci a hrdinovia a každý tu má nejaké slovo. ()

Marze

Líbily se mi všechny díly. Třetí je o málo známém průběhu prvních poválečných měsíců v Berlíně optikou místních zbídačených obyvatel, kteří "si stěžují, jací jsou chudáci a nevidí zvěrstva, jaká napáchali". Pobavilo mě vykreslení Američanů  "představte si 18 letého syna v tomto Berlíně s neomezenými penězi a vzezřením Clarka Gabla". ()