Tichý týden v domě

• Velká Británie A Quiet Week in the House
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Fantasy
Československo, 1969, 20 min

Surrealistický kalendář podle Jana Švankmajera. Muž chvíli sleduje dům na samotě a posléze do něj vstoupí. Zůstane v předsíni a odtud každý den vyvrtá díru do dveří jednoho pokoje. Tou pak sleduje dění uvnitř. Sedmý den do děr vloží rozbušku se zápalnou šňůrou a spěšně odchází… Absurdní a surrealistická němá groteska – autorský film Jana Švankmajera z roku 1969. Název je parafrází Nerudovy povídky Týden v tichém domě. Jenže v případě surrealistického pojetí dům neobývají lidé, ale věci. (Česká televize)

Rattlehead

Zrovna tento filmeček podle mě trochu postrádá výraznější nápady (i když chápu, že se snaží ukázat stereotyp všedního života, možná proto působí poněkud šedě), takže tentokrát jenom za tři. ()

kubilov

Je to nudné s neustále se cyklicky opakujícím námětem, který mě opravdu vytáčel. Švankmajer si u mě potvrdil, že čím delší, tím slabší. ()

ostravak30

Já se bohužel přiznávám, že ne všechny filmy Jana Švankmajera docela chápu. Zde můžu vycházet z toho, že i věci mají duši a po opuštění bytu lidmi začínají tak trochu žít, co byt to příběh. Vždyť i věci odkazují na nás samotné a mnohé o nás prozradí. Na druhé straně to sedmero opakování mi přišlo nekonečné. ()

DonFrolimo

Snad nejhorší co Švankmajer kdy natočil. Nápad je dobrý, nebýt toho úmorného opakování. Stroboskopické efekty jsou rovněž zbytečné - tenkrát to mohlo vypadat efektivně, ale to je klasické přecenění technologie nad skutečnou tvůrčí prací. ()