Reklama

Reklama

Z města cesta

Trailer

Obsahy(1)

Režisér Tomáš Vorel se vydává po stopách soukromých útěků hlavních hrdinů – představitelů filmu Cesta z města... Autorský dokument Tomáše Vorla sleduje v jednotlivých kapitolách pět protagonistů, které pojí jejich společná láska k přírodě. V první kapitole sledujeme trampa Kima, který přespává v lesích a putuje po českých vesnicích. V druhé části herec Petr Čtvrtníček představuje svou vášeň ohledně člunů, parníků a houseboatů. Herečka Eva Holubová v kapitole třetí rozjímá nad životem na vesnici, kde se na své chalupě cítí vůbec nejlépe. Nejpozoruhodnější čtvrtá kapitola mapuje osudy kočího Hrušky, který slibnou církevní kariéru zahodil kvůli svým opileckým a nemravným eskapádám. Vykonává tak práci kočího a ačkoliv je mezi obyvateli oblíbený, pro zaměstnavatele zůstává stále nespolehlivým alkoholikem. Snímek se pak uzavírá pátou kapitolou, jejímž protagonistou je Bolek Polívka, užívající si život na farmě. Všechny epizodní příběhy pak propojuje právě tramp Kim, který se objevuje napříč všemi kapitolami, jako věčný tulák a milovník kočovného života. Tvůrce klade divákovi otázky ohledně podstaty bytí, přírody a osobní svobody, prostřednictvím osudů lidí, kteří opustili městský život pro ten venkovský. Ačkoliv, někteří ne tak úplně… Tomáš Vorel zachytil autentickým způsobem vesnické prostředí, které mu je velmi blízké a slouží jako jeho hlavní zdroj inspirace. Snímek vznikl krátce po hraném filmu Cesta z města, k jehož názvu samotný dokument odkazuje. Hlavní protagonisté jsou režisérovi přátelé a dlouhodobí spolupracovníci, kteří si zahráli i ve zmíněném hraném díle. Jedná se také o první celovečerní film, u kterého se Tomáš Vorel mimo režie ujmul také kamery, za kterou se od té doby staví při každém dalším natáčení. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

Lima 

všechny recenze uživatele

Tulák Kim, Čtrvtníček, Holubová, kočí Hruška a Bolek Polívka - pět lidí a pět způsobů, jak žít mimo město. Dokument, který v kině těžko uvidíte a v televizi v říjnu až po 22.hodině. Tak pozdě jenom proto, že příběk kočího Hrušky je tak trochu kontroverzní - dočkáte se tu dvou čistě pornografických záběrů, při kterých se Vorel, jak sám přiznal, dost styděl, ale zdegenerovanýmu Hruškovi to nijak divný nepřišlo a skoro si to vydupal. Některé osudy jsou vtipné a zajímavé (Čtvrtníček, Kim), některé méně (Polívka), ale celkově jde o počin, který stojí za to vidět. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Dokument o pěti lidech, kteří žijí na venkově, nebo se tam alespoň na nějakou dobu v roce uchylují. Dělají to z vlastního přesvědčení, dělají to proto, že něco objevili. Možná je to bůh, možná je to smysl života, možná ani jedno. Musím říct, že v určitém smyslu s nimi souzním, ale já jsem ten, kdo ten krok z města nejspíš nikdy neudělá. No dobře, bydlím teď na vesnici, ale město mám hned za zadkem. Líbí se mi, jak je dokument upřímný a jakou má výpověď, což rozhodně z tohohle filmu nedělá svatý grál, ale rozhodně zajímavou výpověď, trochu jiný pohled na svět, který někdy potřebujeme. ()

Reklama

Radiq 

všechny recenze uživatele

Celkem kvalitní a zábavný dokument. Nejvíc mě překvapil teplej opileckej kočí Hruška, kterej fakt existuje. A navíc tam docela obstojně exhiboval. Holubová zas není taková kráva, jak jsem si dycky myslel, ale úplně obyčejná baba. Všichni byli celkem v pohodě. Akorát ten tramp Kim mi připadal trochu ujetej, ale když se mu ten životní styl líbí, tak ať. Furt hořekoval nad tím, že trampové už nejsou a pak stejně nějaký našel. Jako bavilo mě to, ale víckrát to snad už asi ani vidět nemusím. A možná by to chtělo trochu zkrátit. Ale možná ani ne. ()

cross 

všechny recenze uživatele

Zajímavý a osobitý filmový dokument, místy hodně melancholický, místy trochu přehraný a nevyvážený, ale celkově velmi příjemný. Určitě by však neuškodilo více stříhat (film má téměř 2 hodiny!) a trochu si vyjasnit výběr představených osob, protože jak je třeba Kim a Eva Holubová zajímavá, tak je Bolek Polívka a Petr Čtvrtníček celkem o ničem... ()

Marat 

všechny recenze uživatele

Já nevím, proč tento dokument získal tak slabé hodnocení. Líbí se mi lidé, kteří jsou sví, kteří žijí z bohatství, které je mezi ostatními bohatými netvoří. Nehodlám si hodnotit, který ze tří příběhů je nejlepší, protože každý je jiný a každý je nemálo zajímavý. Možná i tím, že mám rád dokumenty, tak hodnotím tak vysoko, ale dokument rozhodně zajímavý je. A navíc Tomáš Vorel je prostě Tomáš Vorel. I když zrovna tímto filmem bych jeho tvorbu vůbec necharakterizoval ()

Zajímavosti (1)

  • Podle slov Evy Holubové je její odhalená scéna v tomto dokumentu i jedinou za celou její dosavadní kariéru. (hippyman)

Reklama

Reklama