Z města cesta

Dokumentární

Česko, 2002, 106 min

Tomáš Vorel st.

Michal Vích

Já nevím, proč tento dokument získal tak slabé hodnocení. Líbí se mi lidé, kteří jsou sví, kteří žijí z bohatství, které je mezi ostatními bohatými netvoří. Nehodlám si hodnotit, který ze tří příběhů je nejlepší, protože každý je jiný a každý je nemálo zajímavý. Možná i tím, že mám rád dokumenty, tak hodnotím tak vysoko, ale dokument rozhodně zajímavý je. A navíc Tomáš Vorel je prostě Tomáš Vorel. I když zrovna tímto filmem bych jeho tvorbu vůbec necharakterizoval(8.1.2007)

Vorel a jeho tvorba jsou pro něhoho hůře stravitelní, to je prostě fakt. Zjistil jsem to u nejednoho jeho filmu, když jsme si s přáteli sdělovali dojmy po jejich dokoukání. Byli tací co nechápali a byli tací co byli nadšeni. Já se řadím do té druhé skupinky. Jeho filmy mám rád a jeho úhlu pohledu, který přenáší na plátno rozumím. Tenhle film je dokument se vším všudy a s Cestou z města jej spojuje jen ústřední melodie, slovní přesmyk názvu a režisér. A pak samozřejmě a hlavně myšlenka. Myšlenka o potřebě některých vypadnout z toho civilizačního bodelu někam ven. Do lesa, na řeku, na opuštěnou usedlost... Dříve jsem opravdu hodně jezdil na čundry a tak mi ústřední příběh s Kimem ihned zaujal. Nikdy mne na tom jet ven nebavily hospody, bavila mně ta příroda a ten les. V tom jediném se s jeho chováním rozcházím. Avšak u celé spousty jeho myšlenek jsem jen smutně pokyvoval hlavou. Ano, trampové, vandráci, čundráci, kotlíkáři atd... to je dnes opravdu ohrožený druh. Potkat v lese dobře zabaleného chlapíka s pěkně utaženou usárnou, nebo dokonce teletem se rovná zázraku. To spíše narazíte na nějaké outdoorové maníky v softšelkách s reflexními prvky jak v botách čtvrté generace s membránou NASA šlapou lesem, nebo dokonce narazíte na partičku amerických vojáků s ručníky kolem krku a M16 v rukách, kteří si v Brdech hrají na vietnamskou džungli... -- Tramp Kim jako poutník hledající ztracené pouto člověka s přírodou propojuje všech 5 výpovědí jednotlivých aktérů. Velmi se mi líbila velmi osobní výpověď Petra Čtvrtníčka, který i když sem tam dělal fóry, mluvil o své lásce k lodím a Vltavě velmi vážně a hezky. Zajímavá byla i ,,heřmánek'' Eva Holubová a její život na statku... Jako hlt ostré pálenky pak bylo vystoupení kočího Hrušky, bez kterého bych se snad v dokumentu i obešel. Chápu, že má rád les a dobíjí se v něm, ale to ostatní do filmu snad ani nepatřilo. Poslední ,,zpověď'' Polívky byla asi nejméně věrohodná a autentická. Moc jsem mu nevěřil a měl jsem dojem, že filozofování o zrození a louce plné kopretin má jen ze scénáře... Celkem by mne zajímalo, jaký dokument by o dotyčných natočil Vorel dnes. Kdo obstál ve své touze vrátit se někam zpátky, pryč od hluku a civilizace a kdo byl zkrátka jen tak krátkodobě poblouzněn. Kde je dnes tramp Kim? Čtvrtníček svůj parník má stále to se ví. Polívka o svůj ranč přišel. A co Holubová a kočí Hruška? - -Ačkoliv to celé působilo mírně nesourodě, základní myšlenku Vorel udržel. Líbí se mi jak přemýšlí i ten podivně poetický způsob jeho filmařiny. Máte-li rádi Vorla, tohle rozhodně nevynechejte! 4 kopretiny * * * *(21.5.2015)

Celkem kvalitní a zábavný dokument. Nejvíc mě překvapil teplej opileckej kočí Hruška, kterej fakt existuje. A navíc tam docela obstojně exhiboval. Holubová zas není taková kráva, jak jsem si dycky myslel, ale úplně obyčejná baba. Všichni byli celkem v pohodě. Akorát ten tramp Kim mi připadal trochu ujetej, ale když se mu ten životní styl líbí, tak ať. Furt hořekoval nad tím, že trampové už nejsou a pak stejně nějaký našel. Jako bavilo mě to, ale víckrát to snad už asi ani vidět nemusím. A možná by to chtělo trochu zkrátit. Ale možná ani ne.(8.5.2007)

Vyborny dokument odkazujici na postavy z hraneho filmu Cesta z mesta. Polivka mi tam moc nesedel, jinak se ale jedna o velmi zajimavou zalezitost. Koci Hruska bez chyby, tramp Kim taky nabidl neobvykly pohled, Ctvrtnicek a jeho az romanticke hobby a civilni Holubova... Slusna prace, stejne jako krasna hudba Michala Vicha.(25.6.2015)

Zajímavý a osobitý filmový dokument, místy hodně melancholický, místy trochu přehraný a nevyvážený, ale celkově velmi příjemný. Určitě by však neuškodilo více stříhat (film má téměř 2 hodiny!) a trochu si vyjasnit výběr představených osob, protože jak je třeba Kim a Eva Holubová zajímavá, tak je Bolek Polívka a Petr Čtvrtníček celkem o ničem...(21.1.2004)

• - Podle slov Evy Holubové je její odhalená scéna v tomto dokumentu i jedinou za celou její dosavadní kariéru. (hippyman)