Reklama

Reklama

Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Obsahy(1)

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

(více)

Recenze (282)

solskjaer 

všechny recenze uživatele

Jelikož místa, kde se tento dokument natáčel notoricky znám, neboť jsem právě z této oblasti a jelikož vím osobně o čem byla ve snímku řeč, neboť jsem v té době vyrůstal a okolo toho jezdil téměř každý den. A v neposlední řadě protože problematiky životního prostředí studuji již 9 rokem, byl jsem nesmírně potěšen jak krásnou fikci Svěrák vytvořil. Podobenství o skupině badatelů bylo naprosto originální a z každého snímku jsem poznal jak moc se na tento film Svěrák a jeho týmpřipravoval po odborné stránce, možná proto mě překvapila jedna malá chybička. Byli jsme se podívat do rekultivace. I laik to musí slyšet , že jde o blbost , správně je na rekultivace, ale je to jen taková drobnost , a neslyšet to již 9 rokem téměř pořád tak si toho ani nevšimnu. Jinak ve filmu mě opravdu dostalo pár dobrý seků a hlášek například neustále ubreptaný děda přesvědčený o léčivých účincích chininu . Nebo sttování auta u Ropáka, aby se mu lépe dýchalo. Prostě podobenství a fikce je navísost originální a perfektní. Ač jde o nejkratší a jeden z nejranější Svěrákův film tak mám pocit, že jsem viděl od něj to nejlepší co zatím natočil. ()

Helixus 

všechny recenze uživatele

Velmi originální nápad, docela uvěřitelné zpracování a nakonec nevtíravý námět na zamyšlení...Místní děda je mile komický a spolu se servírováním vědeckých poznatků a domněnek je také nejreálnější...Nakonec i ten ropák samotný (na nepochybně sporé studentské prostředky) vypadá dobře...Je vidět studentská hravost, vynalézavost a novátorství...aneb jak se rodí světoznámí režiséři... ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

Ókolo Móstu cestička, ókolo Móstu cestička a na ní se šédiví a na ní se šédiví chémička, šel jsem tam tůdy jedenkrát, šél jsem tam tůdy jedenkrát, viděl jsem tam rópáka, viděl jsem tam rópáka v blátě stát... Zdravím všechny spoluobčany z Mostecka. Tak takto nějak by se mělo upozorňovat na ekologické problémy naší planety. Jednoduchý krátkometrážní diktátek, který má v sobě filmovou kvalitu předlistopadové doby a takovou lehkou naději na možnou novou vlnu, která v 90tých letech přišla jen částečně. Aniž by Jan Svěrák mohl předvídat události roku 1989, pustil se do filmového novátorství, a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby listopad neproběhl a nadále by se točilo, bez nutnosti výdělku filmu. Zpracování je 100%. Vypravěč a zúčastnění neherci v čele s panem Nedbalem, které ho si snad Svěrák vypůjčil od Schorma z povídky Dům Radosti, jsou opravdu výborní. Svěrák pokračuje v kvalitní rodinné tradici, která byla, je a bude vždy velkým příspěvkem do naší kinematografie. ()

sskrblik 

všechny recenze uživatele

V textech Supercroo můžeme najít klenot v podobě rýmu: Svěrák bere herák. Nevím jestli zrovna heroin ovlivnil tvorbu Jana Svěráka, rozhodně ale něco požil (budu věřit, že se jednalo o kvalitního lihovinu). Ropáci mají skvělý nápad, který je podán s osobitým humorem. Samo zvířátko, tedy ropák, působí jakoby mohlo existovat. Mystifikace je přesvědčivá a rozveselý. Nemůžu se ale ubránit pocitům, že konec byl useklý... ()

kenkaku 

všechny recenze uživatele

Tak jako jasně. Svěrák a legendární “dokument”. Nicméně s ohledem na stáří dokumentu nevím, jestli provedení není úmyslně tažení až na hranu parodie a zesměšnění socialistického dokumentárního stylu. Ten styl kamery (roztřesené) se skokově měděným zoomem (aby jakože hodně amatérské), mávání do kamery… atd. Prostě mě tenhle styl hrubě leze krkem. Svěrák-nesvěrák. Legenda-nelegenda. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (13)

  • Inšpiráciou k natočeniu snímku bola pre režiséra cesta so spolužiakom do Mostu. (Raccoon.city)
  • Prvý Ropáci, ktorých Barbara Šalamounová navrhla, vyzerali skôr ako Marťania. Jan Svěrák ale chcel, aby pôsobili autenticky, a preto sa museli prerobiť. (Raccoon.city)
  • Ekologie v té době v socialistickém Československu, kde bylo všechno v pořádku, byla tabu. Jan Svěrák si proto nastudoval závěry posledního sjezdu KSČ, kde našel větu „o ekologii by se mělo hovořit“. To udělal proto, že kdyby snímek chtěli zakázat, mohl argumentovat „ale v závěrech strany je, že je o ní třeba hovořit“. (sator)

Související novinky

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno