Reklama

Reklama

Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Obsahy(1)

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

(více)

Recenze (281)

marhoul 

všechny recenze uživatele

Bezvýhradných pět hvězdiček. Zasloužený studentský Oscar. Já naprosto chápu světový ohlas a i to, že se našli v cizině lidé, kteří Janovi skočili na špek a ropáky mu uvěřili. Našinec věděl přesně, našinec má smysl pro humo, vyrostl na jinačích srandičkách, ale venku to musela být tehdy solidní show. :) ()

Mikita 

všechny recenze uživatele

Neznám zahraniční film s podobnou nadsázkou, ironií a humorem. To je podle mě naše česká doména. Náš jemný humor, který je mi blízký. To je to, proč bych nemohla žít jinde ve světě. Jan i Zdeněk Svěráci jsou pro mě důvodem, proč jít do kina na český film. Proč být hrdá na naši kinematografii. Proč si zachovat trochu humoru/nadsázky i v těžkých situacích. ()

Reklama

mi-ib 

všechny recenze uživatele

Ten pan Nedbal byl opravdu skvělý vypravěč a průvodce badatelského týmu, až jsem si myslel, že si ropáky jen vymyslel pro své zviditelnění. Toto jsem si myslel do doby než jsem viděl na vlastní oči, jak ropák skočil šipku z roury do chemického odpadu a zde proháněl samici. Jelikož ropák má rád umělou hmotu, dokonce udělal panu Nedbalovi z holinek galoše. "No bodejť! Tak to bylo a tak jsem to viděl." ()

RAiken 

všechny recenze uživatele

Skvěle neotřelé a vesměs zábavné, takoví jsou ti ropy-chtiví ropáci. Úžasný nápad spojený s kritikou stavu věci je víc než vtipně pojat s výrazným přispěním pánů neherců a především roztomilého dědy, pro kterého jsou ropáci zřejmě celý život a který o nich vypráví úžasné historky. Pan Svěrák rozhodně ukázal, co v něm dříme. ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

Nádherná mystifikace, na které bych asi nejvíce pochválil komentář vypravěče. Je tak přesvědčivý, že by slabší nátura nejradši uvěřila. Film sice uchvacuje i dnes, ale i tak celkem zaráží rok vzniku, netipoval bych jej. Je to trochu nefér srovnávat s režisérovou pozdější celovečerní tvorbou, i přesto bych tento film viděl asi jako Svěrákův nejlepší (ohrozit by to teoreticky mohla akorát jeho variace na Vesmírnou odysseu). A propos, co takhle natočit volné pokračování, zajímalo by mě, jak to s ropáky vypadá dnes, přece jen, už po dvou letech měly být všechny cesty průchodné... ()

Galerie (16)

Zajímavosti (13)

  • Když byl Jan Svěrák pozván do USA k převzetí studentského Oscara, byl v prezenční vojenské službě. Už to byl velký problém, který v součinnosti řešili různá ministerstva, zda jej do kapitalistické ciziny pustit. A když přišlo překvapivé ano, přišel rozkaz dostavit s k veliteli pro věci politické.Tam byl proškolen z oblasti špionáže, že nesmí sdělovat nikomu tajné informace o armádě. Když režisér odpověděl, že ale žádné nemá, dostal tedy rozkaz, aby jim řekl co ví, ale po návratu do vlasti musí všechno nahlásit. (sator)
  • Zvláštní cena poroty Zlatý drak na MFKF v Krakově. (Redix)
  • Od roku 1992 je postavička Ropáka cenou združenia "Deti zeme" za anti-ekológiu. (Raccoon.city)

Související novinky

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)

Reklama

Reklama