Na scestí (festivalový název)

• dánský

Vildspor

Wildside

Dánsko / Island, 1998, 95 min

Vildspor předloží dva hlavní hrdiny, vyklidněnýho tatíka Jimmyho a kriminálníka Ossyho, kterej se vzpomínkou na starý dobrý časy začne Jimmymu ruinovat život. I když Jimmy není žádnej dokonalej hrdina, tak prostě s ním člověk soucítí a Ossy mu sympatičností opravdu nedosahuje ani k palcům u nohou. Až někde v půlce se konečně dozvíme něco, co nás snad přiměje změnit na Ossyho názor a díky bohu, protože se tím příběh prohloubí a dostane nový rozměr. Chování postav se odůvodní a konec docela dojme. Obstojné 3*(26.10.2011)

• C0r0ner

Začalo to sice pěkně, ale už po nějaké půlhodině jsem si byl jistý, že to zaprvé nebude mít vůbec scénář, zadruhé to bude příšerně zpracované a zatřetí nelogické, debilní, nudné a otravné. Jakmile Jaime vletěl s letadlem do slunce, úlevně jsem si oddychl, že jsem zase jednou ve zdraví přežil pořádnou sračku. 25%(14.1.2018)

Příliš naléhavé a srdceryvné. Motivacím hlavních postav (obzvlášť té Mikkelsenovy) jsem v některých situacích prostě nedokázal uvěřit a hlavně ta jejich společná minulost, na které je celý příběh vystavěn, a která je odhalována velmi opatrně a divák se o ní téměř nic nedozví... Tak ta mně taky může být ukradená.(1.11.2009)

Dva pěkní chlapi a krásná krajina, to nemůže skončit špatně. FIlm měl správné napětí. Od Ossyho jsem pořád čekala nějaký podraz, a pořád nic, a ve chvíli, kdy jsem uvěřila, že je lepší, než jak vypadá, tak něco provede. Také motiv, jak se těžko zbavuje prohřešků z mládí, je hezky zpracovaný. Nicméně kdyby se příběh odehrával někde v New Yorku, tak by to asi nemělo tu správnou poetiku.(8.7.2008)

Dva z nejznámějších dánských herců si kdysi udělali výlet na Island, kde natočili příběh jednoho setkání dávných přátel po letech. Dlouho to vypadalo docela klišovitě, ale nakonec ani jedna z těch postav není jednorozměrná. Život žitý ve lži má ostatně sám od sebe tendence se hroutit, takže pak tomu stačí pomoci jen málo...(3.2.2015)