poster

Na scestí (festivalový název)

 • dánský

  Vildspor

 • anglický

  Wildside

Drama

Dánsko / Island, 1998, 95 min

 • dormouse
  ****

  Temné severské drama o přátelství, které začalo v mládí, v čase bezstarostnosti a nevázanosti. Od té doby pár let uplynulo, Jimmy se usadil, zapustil kořeny do divoké příody Islandu, založil rodinu a žije šťastně. Ossy by rád pokračoval v bezstarostném bouřliváctví a rád by do něj znovu vtáhl Jimmyho. To ale nejde, každý z mužů už je někde jinde, každý zvolil jinou cestu. Ossy se této pravdě brání, vztekle kolem sebe kope a dokáže jen ubližovat. Mads Mikkelsen v roli Jimmiho je skvělý, koukat se na něj a na krajinu Islandu jistě stojí za čtyři hvězdičky.(24.9.2008)

 • gogo76
  *****

  Mikkelsen a N. C. Waldau ...hmmm...paráda. Postupne odškrtávam Mikkelsenovu filmografiu a musím uznať, že Vildspor je úžasne podarený film a óda na priateľstvo. N.C. Waldau je dokonca autor scenára čo ho v mojich očiach dvihlo ešte vyššie. Obidvaja najznámejší dánsky herci odviedli skvelú prácu, príbeh vás chytí a nepustí. Žiadne akčné scény nie sú potrebné. N.C.Waldau ako Ossy páli jednu cigaretu za druhou a dôvod jeho návštevy sa vyjasní až tesne pred záverom. prekvapuje ma nízky počet hodnotiacich. Nebojte sa choďte do toho! Filme je dostupný na uložto s vloženými českými titulkami. Mám rád tento typ filmov a asi nikto nebude prekvapený, že po takomto filme sa kariéra obidvoch dánskych hercov poriadne nakopla a dnes točia v hollywoode úplne bežne. Lannister by vedel rozprávať...90%.(11.12.2016)

 • Slarque
  ****

  Dva z nejznámějších dánských herců si kdysi udělali výlet na Island, kde natočili příběh jednoho setkání dávných přátel po letech. Dlouho to vypadalo docela klišovitě, ale nakonec ani jedna z těch postav není jednorozměrná. Život žitý ve lži má ostatně sám od sebe tendence se hroutit, takže pak tomu stačí pomoci jen málo...(3.2.2015)

 • Zmiu
  ****

  Dva pěkní chlapi a krásná krajina, to nemůže skončit špatně. FIlm měl správné napětí. Od Ossyho jsem pořád čekala nějaký podraz, a pořád nic, a ve chvíli, kdy jsem uvěřila, že je lepší, než jak vypadá, tak něco provede. Také motiv, jak se těžko zbavuje prohřešků z mládí, je hezky zpracovaný. Nicméně kdyby se příběh odehrával někde v New Yorku, tak by to asi nemělo tu správnou poetiku.(8.7.2008)

 • emma53
  ****

  Vildspor bude patřit určitě mezi ty filmy, kde si okamžitě vybavím dokonalý koncert dvou dánských herců N.C.Waldaua a M. Mikkelsena, jehož vynikající herecké kvality jsem zaregistrovala už ve filmu Po svatbě. Příběh o dvou bývalých přátelích, kteří se na popud Ossyho po letech setkávají na Islandu, kde žije svůj zatím poklidný život Jimmy s rodinou. Nejdříve poměrně dlouho poznáváme obě osobnosti s jejich charakterovými vlastnostmi a mnoha otevřenými otázkami, které se nám postupně rozkrývají. Z Ossyho přímo vyzařovala současně jeho trýznivá osamělost a bolest, kterou ventiloval pro nás ze začátku dost zajímavým způsobem, než jsme pochopili proč. Možná o trochu méně patosu a šla bych rozhodně na pět, ale i tak to byl pro mě silný zážitek, který stojí za to vidět.(1.8.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace