Dokonalý kruh (festivalový název)

• Bosna a Hercegovina

Savršeni krug

Drama / Válečný

Bosna a Hercegovina / Francie, 1997, 110 min

Ademir Kenovic

Kenović velmi hezky vykresluje své postavy a jejich vzájemné vztahy, a zasazuje je do velmi věrohodného (jak by také ne) prostředí městské válečné zóny obléhaného Sarajeva. Do celkového obrazu mi ale nezapadají některé prvky hrající zbytečně moc na city – trampoty zvířátek (opravdu jen těžko hledat něco emočně apelativnějšího než pejska na vozíčku), a už vůbec celá metafora s uzavřeným kruhem, pro níž těžko hledat jiný motiv než emocionální vyvrcholení filmu (a přitom se tolik nabízí souvislost se "začarovaným kruhem násilí"). Příliš věrohodné není ani závěrečné zneškodnění ozbrojené jednotky dvanáctiletým Kerimem.(24.4.2008)

Poetický pohled na obléhání Sarajeva.(6.4.2013)

• Flakotaso

Dokonalý kruh mě vzhledem k obecným ohlasům hodně zklamal. Scénář je předvídatelný, velmi melodramatický (napadalo mě srovnání - taková o dost horší obdoba Kolji) a občas také nechtěně směšný - zejména v závěru, kdy ani ne náctiletý hluchoněmý chlapec zvedne jakoby nic těžkou zbraň a bez jakýchkoliv problémů zastřelí profesionálního vojáka (a předtím ještě jednoho zmlátí jakousi palicí). Filmařsky je to také hodně nezajímavé a nebýt skvělého Mustafy Nadareviče s jeho nadávkami a občasné libozvučné hudby, snad bych ve školním kinosále i propadl svodům sladkého spánku a celý kruh si nechal s čistým svědomím ujít.(12.3.2013)

Film jsem bohuzel videl v puvodnim zneni, bez titulku a tak mi nektere dialogy usly. Jinak se ovsem jedna o krasny film a vztahu postarsiho muze a dvou mladych sirotku uprostred valecneho Sarajeva. Atmosfera je nasata valkou a pusobi velmi autenticky. Film doprovazi i krasna hudba, dobry filmovy pocin.(13.4.2015)

moc povedený film o životě v sarajevu za války. není přepjatý a na city hraje tak akorát. dobrá připomínka, že ne až tak daleko od nás se nedávno muselo kličkovat mezi ohořelými vraky tramvají kvůli ostřelovačům - a taky to, že lidi si mohou pomáhat i v takovýchto situacích. a propos: správný překlad názvu by byl daleko spíš "Dokonalý kruh".(6.3.2004)

Netvrdil bych, že je film úplně oproštěn od politiky, jak se píše výše v "oficiálním textu distributora". To snad u tohoto tématu ani nejde.... Příběh sirotků a stárnoucího básníka uprostřed ostřelovaného Sarajeva je však natočen tak, že to jen málo koho může nechat lhostejným.....(2.4.2011)

Film nekomentuje situáciu v Sarajeve ani samotnú vojnu a ani nehľadá vinníkov. Je to taká sentimentálna vojnová dráma o starcovi a dvoch deťoch, ktorá je občas emocionálne prehnaná. Záverečná scéna preto nieje moc prekvapujúca a naviac jej chýba logika. Ale celkove vzato je film dojemnou kronikou života v obliehanom meste, ktorá nenudí a nekladie na diváka veľké nároky.(16.5.2008)