Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladičká Káťa je znásilněna výrostky ze sousedství. Když se o tom doví její děda, domáhá se spravedlnosti. Výsledek se však nedostaví, chlapci mají vlivné zázemí. Bývalý železničář a válečný veterán se rozhodne napravit nepotrestané příkoří. Na černém trhu si obstará pušku a násilníky zraní na intimních místech. Okrskář, který je do celého případu zainteresován, starcovu zbraň ukryje... Děj filmu se odehrává na maloměstě nedaleko Moskvy, kam se děda před svým zoufalým činem vypraví, ale práva se nedovolá, spíše ponížení. Když potom bere zbraň do svých rukou, nestřílí jen na konkrétní osoby, ale přeneseně i na liknavý přístup vlády k řešení problémů. V roli vyšetřovatele se objeví poslanec Státní dumy Vladimir Semago. Vorošilovský ostřelovač vyvolal při uvedení do kin diskusi, která se odrazila i na jeho vysoké návštěvnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (6)

  • Film byl natočen podle románu Viktora Pronina Ženščina „Po sredam“ (což byl i pracovní název filmu). Autor knihy se inspiroval skutečným případem. Na konci 80. let měl Dmitrij Danilov před nástupem na vojnu přítelkyni. Narukoval, později šel i do Afghánistánu a ona na něj čekala. Plánovali svatbu. Jednou ji místní chuligáni znásilnili a ona mu ze studu přestává psát a nakonec spáchá sebevraždu. Po návratu z vojny šel rovnou na adresu své snoubenky a teprve teď se dozvěděl, že už je po smrti. Na milici mu sdělili, že nestíhají vyšetřovat, nemají kapacity. Rozhodl se sám pomáhat a chránit a postupně zabránil dvěma stům přepadení, či znásilnění. Neměl dost peněz na střelnou zbraň a patroloval s okovanou palicí. Nakonec, když sám zabil dva agresory, začala jít milice po něm a chytili ho. Byl odsouzen na 15 let. (chamonix)
  • Představitel prvního agresora, Marat Bašarov, měl i v soukromí velké problémy s domácím násilím. (chamonix)
  • Protože představitelka znásilněné dívky, Anna Siňakina, byla v době natáčení neplnoletá, byly nahé scény natočené náhradnicí. (chamonix)
  • Ve filmu největšího gaunera – plukovníka, otce třetího násilníka, zastřelil syn, ale jeho představitel s tímto koncem nesouhlasil. Herec Alexandr Porochovščikov chtěl pro plukovníka trest u soudu a ten nesouhlas byl tak velký, že se odmítl účastnit a skutečně nepřišel na kino premiéru. (chamonix)
  • Režisér Stanislav Sergejevič Govoruchin byl v době natáčení poslancem Dumy a film natáčel v době parlamentních prázdnin. Proto měl na natáčení maximálně 2 měsíce. Rozpočet byl velmi nízký (představitelka znásilněné dívky si za celý plat koupila kabát). Celý štáb měl jen něco málo přes 20 lidí, byli ubytováni v levném místním hotelu a v nejdražším pokoji bydlel režisér. Byl nejdražší proto, že měl i kuchyňku, kde si celý štáb vařil. Byt, ve kterém došlo ke znásilnění, byl pronajat za 3 000 rublů. (chamonix)
  • Odstřelovací puška, ze které střílí hlavní hrdina Ivan Fyodorovich (Michajl Uljanov), je SVD Dragunov. (Horryx)

Reklama

Reklama