Školní komedie debutujícího režiséra Zdeňka Trošky s lehkou detektivní zápletkou. Malý Honzík sní o tom, že při správné strategii propadne zpátky do milované školky, zatímco jeho starší sestra Jolanka bolestně prožívá první dětskou lásku i nespravedlivé obvinění z krádeže luxusních bot. A tak začíná jedno velké pátrání po neznámém zloději obuvi a svršků ze školních šaten. (Magic Box)

Scott67

Asi nejlepší z Troškových filmů. Celé dvě hvězdy. Ale už zde jsem si povšiml, že v jeho filmech se moc nemluví, nýbrž většinou křičí. Prostě hluk. A to je asi tak všechno. ()

v.pohode

Jeden z nejklasičtějších školních dětských filmů z dob vlády komančů a z doby kdy to ještě Troškovi jakž takž šlo. ()

Jirkacek

Československý film ze školního prostředí Bota jménem Melichar byl natočen v roce 1983 a poprvé jsem jej viděl pár měsíců po jeho premiéře a okamžitě se mi zalíbil. Sám jsem byl v té době školák a tak mi byla atmosféra socialistické ZDŠ v Praze velice blízká, i když jsem dětskýma očima vnímal spíše dějovou linii jinak než o několik let později, když jsem botu viděl podruhé. A když jsem si film koupil na DVD někdy okolo roku 2008, opět jsem měl na děj jiný pohled. Od té doby uplynulo v řece Moravě mnoho vody a tak abych napsal zasvěcený komentář a správně Botu jménem Melichar ohodnotil, podíval jsem se na tento snímek natočený Zdeňkem Troškou počtvrté. A opět jsem se velice dobře bavil, až mi bylo líto, že pouze 71 minut a pak se objevily závěrečné titulky. Děj začal celkem logicky prvního září v jedné základní škole v Praze, kde tradičně nastupovali žáci do prvních tříd. Jedním z nich byl Honzík Ludvík (Martin Šotola), jehož vedla do školy maminka (Dana Syslová) a který se těšil do školy protože chtěl sedět v jedné lavici se svým kamarádem z mateřské školky Davidem (Patrik Kunst). Jenže ten měl od rodičů odklad a tak šel zase do školky a tak se Honzík rozhodl na něj počkat a díky schválně získaným špatným známkám se za ním propadnout. A docela se mu to dařilo, navíc měl problémy s Janičkou (Magdaléna Ledvinková), která s ním sdílela jednu lavici, a neměl ji kvůli neustálému žalování učitelce Štěbetovské (Jana Vaňková) rád a dal jí přezdívku Nosál. Další důležitou postavou filmu byla Honzíkova sestra Jolana (Regina Řandová), žákyně osmé třídy, která byla tou nejdůležitější ze všech na škole. Jolana a její nejlepší kamarádka Radka (Michaela Krešlová) se zamilovali do deváťáka Radima Dochleby (David Rauch), kterému se líbila Jolana a tak Radka musela vzít za vděk jeho kamarádem a spolužákem Bakulou (Tomáš Růžička). Tato dvojice obstarávala ve filmu nejvíce humoru, vtipem sršel zejména Dochleba, čímž dokázal leckdy rozesmát i mladou třídní učitelku Dagmar Adamovou (Eva Salzmannová). Ta kupodivu zvládala své žáky, ale kvůli neustálému přezouvání a zamykání vchodových dveří měla problémy s ředitelem školy (Václav Mareš) a také školníkem Topinkou (Zdeněk Hurník). Neustále jí totiž padaly sešity, polámala nový botník, na který si omylem sedla a neustále byla kárána ředitelem za to, že při přecházení tříd z jedné budovy školy do druhé zapomínala zamykat dveře. Pobavila mne také její kolegyně fyzikářka Andulka (Alena Karešová) se svou větou - Já si počkám, já mám času dost !, kterou kárala neposlušné žáky. Z dalších kolegyní bych ještě jmenoval tělocvikářku Moutelíkovou (Jiřina Jirásková), učitelku pozemků a vaření Květovou (Jiřina Jelenská) či tělocvikářku Zanáškovou (Růžena Rudnická). Všechny tyto učitelky záviděli spolužačce Radima, kterou byla deváťáčka Michaela Lamková (Milada Štýbrová), když do školy přišla v drahých stříbrných kozačkách zvaných Hromnice za 1200 kč (to bylo tenkrát hodně peněz). Tyto boty si chtěla vyzkoušet i Jolana a tak si jej jednoho dne obula a nestihla je vrátit, tak je schovala do kýblu na WC. K její smůle se ve škole díky nezamčeným vchodovým dveřím začaly ztrácet bundy a boty a tak všichni považovali i hromnice za ukradené. S pomocí Radima se nakonec Jolaně podařilo boty vrátit a za asistence malého Honzíka byla dopadena i zlodějka (Jaroslava Tichá). Vše tedy dobře dopadlo, Honzík se nepropadl, Hromnice se vrátily Michaele Lamkové se specifickým smíchem a film skončil. Měl jsem z toho školního mumraje opravdu dobrý pocit a několikrát jsem se zasmál, i když jsem film viděl už tolikrát ! Suma sumárum, Bota jménem Melichar ode mne získala čtyři Melicharovy hvězdy ****. () (méně) (více)

Enon odpad!

Sorry já nevim co k tomuhle napsat a ani si nedokážu utřídit myšlenky po zhlédnutí. Prostě herecké výkony a herci obecně jsou absolutně směšný a humor je jeden z nejhorších co sem ve filmech snad obecně viděl. Scénář ani nemusim zmiňovat jelikož mi přijde, že tam žádný není a všechno je improvizace (a i kdyby tak je to ta nejhorší improvizace co sem viděl), příběh nás přivádí do krásné komunistické školy, kde se ztratí bota. A to je všechno tak nějak a mezitím sledujeme naprosto úžasně napsané rozhovory mezi postavami. Dochleba je regulérně snad nejvíc nesympatická postava ze všech českých filmů a všechny ostatní postavy jsou naprosto idiotský a vymaštěný . Jako sorry já fakt dál nevim co prostě tady nebyla jediná věc dobře. A film trvá pouze hodinu a 10 minut což je snad jediný pozitivum. Odpad ()

Radimur

Samozřejmě se přiznám, že pět hvězd má v prvé řadě za nostalgii. Na velmi podobnou základku jsem chodil, ty lumpárny se tam opravdu děly, hodiny pozemků naprosto autentické, detektivní zápletka by se taky u nás našla a první lásky jak by smet. Každopádně jsem byl v šoku, když jsem po létech zjistil, že to natočil Troška, jehož filmy ani pohádky nemusím. Takže tohle je výjimka, která potvrzuje pravidlo. Skvělá a milá komedie z komunistické základky se vším všudy a plná nesmrtelných hlášek. Vždycky se na ni rád podívám a spolu s filmem Páni kluci bych ji doporučil dnešním dětem třeba místo nudných hodin dějepisu. ()

ArdeliaLortz

Ať je pan Vágner jaký je, mám ráda jeho hudbu. Depešáci to sice nejsou, ale na české luhy a háje, je jeho hudba dost dobrá. A Standa a Petr (+ dalších pár interpretů) jsou moje dětství 💕 Co se týče filmu, je to taková nenáročná odpočinkovka a ještě se mi nestihl zprotivit častými reprízami jako jiné Troškovy filmy. ()