Školní komedie debutujícího režiséra Zdeňka Trošky s lehkou detektivní zápletkou. Malý Honzík sní o tom, že při správné strategii propadne zpátky do milované školky, zatímco jeho starší sestra Jolanka bolestně prožívá první dětskou lásku i nespravedlivé obvinění z krádeže luxusních bot. A tak začíná jedno velké pátrání po neznámém zloději obuvi a svršků ze školních šaten. (Magic Box)

C0r0ner

To, že je tohle jeden z nejlepších Troškových počinů, svědčí o mnohém. Debilní, nereálný děj je hlavní kámen úrazu, který sráží tohle dílo níž, než by vlastně mohlo být. Tohle vážně stačí vidět jednou a víckrát není zapotřebí, protože film nemá, v podstatě ani napoprvé, divákovi co nabídnout. 50% ()

MarekT

Když srovnám s tematicky obdobným seriálem "My všichni školou povinní", je mi film méně sympatičtější, ať už ve zpracovávaném tématu nebo vedení herců. Nemohu však říct, že bych s tímto výsledkem nebyl spokojen - na Zdeňka Trošku velký nadprůměr a při sledování jsem byl o to víc zaskočen, že stejný člověk dal život i neblaze proslulým Kameňákům. ()

zette

Muj nejoblibenejsi Troskuv pocin, ktery me bavil uz jako maleho kluka. Filmu nechybi vtip a ani akce. Myslim, ze i verohodne vystihuje dobu, ve ktere se odehrava. ()

Juto

Príjemná komédia z školského prostredia. Ľahká detektívna zápletka okolo pátranie po neznámom zlodejovi obuvi a zvrškov zastrešuje epizodické rozprávanie plné živých a farbistých postáv. Neokázalý, vkusne zábavný snímok ukazuje školu ako idylické a veselé prostredie. 6/10 ()

PanZahadnyCZ

Je to natočeno celkem divácky, pravděpodobně to nikoho neurazí a v rámci žánru dětského filmu tomu asi nejde nic moc vytknout, ale když se zamyslíte nad celou tou zápletkou, tak je to neskutečná normalizační sra*ka s naprosto banálním dějem. Námět k tomuto filmu koloval po Barrandově docela dlouho a není divu, že to nikdo nechtěl točit. Troška z toho nakonec dokázal vytřískat i jakousi poetiku a roztomilost, takže věřím, že tehdejší dětské či dospívající publikum na tento film dnes vzpomíná v dobrém, avšak jeho přínos československé kinematografii je nulový. ()

dr.fish

Zdeněk Troška byl evidentně talent již v mládí. Už tehdy dokázal odhadnout své diváky a přesně zacílit na puberťáky. Hložek s Kotvaldem mu k tomu zazpívali a mládež vyrazila do kin. Musí se mu nechat, že ví, co jeho publikum chce. Pokud se na Melichara díváme jako na film pro děti školou povinné, nemá to chybu. 60% ()

Libuška

Film mého dětství, teda ne doslova, ale tenhle film jsem viděla snad stokrát a nikdy se mi neokoukal. Až na ty příšerný kozačky :)), bylo všechno skvělý. A soundtrack? Tak to je opravdu klasika :) ()

A.L.E.S.

Já počkám, já má času dost! Pořád jsem nevěděl, kde ve filmu jsem slyšel Hložka a Kotvalda zpívat o holkách z jejich školky, až jsem došel na Troškův film. Dále to byl maličký Martin Šotola, který se blýsknul v trilogii Slunce, seno... Docela příjemné, někdy bych se na to koukl znovu. Kam se na to hrabe dnešní "Gympl"??? ()

Sfinkter

"Tady mi to smrdí komančema, nemohu si pomoct" - komentář, který jsem napsal po prvním zhlédnutí. Film je samozřejmě troškovsky ochablý, dnes jsem se však docela bavil a místy se dá hovořit o režijní originalitě. U novějších Troškových filmů už nikoliv. ()

kinghome

Troškova nejlepší komedie. Tohle mě strašně bavilo, i když to je udělaný tak primitivně bez příběhu, tak se mi líbilo obsazení a hlavně ta komediální stránka. Na tuhle komedii rád vzpomínám. ()

Lachtaan

Žádné vesnické bláboly typu Babovřesky nebo Slunce, seno. Bota jménem Melichar je highlightem Troškovy režisérské odysey a těžko ji na stará kolena něčím ještě překoná, obzvlášť když se ohlédnete za jeho posledními výtvory. Tahle rodinná komedie překypuje vším, co tvoří správný český film. Má dokonale autentické dětské role, až téměř pohádkovou zápletku a ten nejvtipnější smích v historii naší kinematografie. Ať to dávají klidně co čtvrt roku, vždycky se rád mrknu. A paní Řandová byla v mém věku strašně pěkná. ()

Ryuuhei

Přijde mi, že se obecně v těchto českých filmech z prostředí škol příliš tlačí na pilu. Nebo byly třídy opravdu plné uřvaných pitomců postrádajících respekt? Nemyslím si. O 15 let později tohle za mě nebylo ani zdaleka. Ale berme to jako fikci. Koukat se na to dalo, za nejlepší část považuju tu závěrečnou. 60% ()

Cushing

Milej malej filmek pro mládež (spíš teda děti, no, prostě školou povinný), z dob, kdy Troška ještě nebyl Troska. ... A ty zlatý hromnice -- --- ----- fetiš nad fetiše! Mňam... ()

Zdeňka

Můj nejoblíbenější film pro mládež. V hlavní roli David Rauch jako dokonalý Radim Dochleba a především humor. Vždycky mám o zábavu postaráno a tak jako bránice i srdce se mi zachvívá. Víš, jak holce říct že, že se ti líbí? Dělá Vám to problém do dnes, nemám pravdu pánové? ()