Jaderské ostrovy z nebe

Dokumentární
Česko, 2020, 60 min

Chorvatské pobřeží lze bez nadsázky označit za jedno z nejhezčích na světě. Autoři se po svém prvním projektu v Karibiku rozhodli přinést divákům opět zážitek z pohledu, který nemají běžně k dispozici... Proč vlastně film Jaderské ostrovy z nebe Petr Nikolaev s Jiřím Prušou natočili? Mísí se zde přírodní krásy ostrovů, moře i pobřeží s bohatou historií a architekturou. To vše krásně posazené v azurové modři Jaderského moře zalitého sluncem. Po několika přeletech Jaderského moře v malém letadle cestou do Řecka a na Kypr i poté, co z přeletu Karibských ostrovů vytvořili film Karibik z nebe, se tato dvojice rozhodla ukázat našim divákům také krásu Jaderských ostrovů. Mnoho Čechů a Slováků samozřejmě Jadran, jeho pobřeží i ostrovy dobře zná, ale vidět to vše ze vzduchu, je zase něco trochu jiného. Natáčení filmu využili částečně i k tomu, aby divákům ukázali i svět individuálního létání a možnosti, které přináší. Ve filmu proto vysvětlují různé pilotní situace i přístrojové vybavení a možnosti malých letadel. Diváci se tak ve filmu seznámí s problematikou přistávání na dopravních i sportovních letištích, komunikací s řídícími letového provozu i možnostmi filmování. (Česká televize)

Trailer

sskrblik

Na tenhle dokument jsem se těšil z několikero důvodů a sice proto, že Chorvatsko mě přirostlo k hercně a jakožto čerstvý majitel dronu DJI Air 2S mě záběry ze vzduchu mimořádně zajímají. Pochopitelně záběry z letadla mají zásadní výhodu délky letu a toho, co se dá oproti dronu natočit. Na druhou stranu dron si poradí s krásnými záběry bez větších obtíží a kamera nekouká přes sklo. Co se týče dokumentu samotného, tak se mě líbilo jak byl zážitek autentický a pohledy na ostrovy, nebe, zátoky, moře, plachetnice a hory jsou prostě boží. Možná škoda, že nešlo letět přes Plitivcká jezera či přes Krku. Ovšem Benátky jako bonus dodávají punc jedinečnosti. Za mě velice příjemný výlet do oblak ()

• Film byl inspirován i zkušenostmi získanými během leteckých expedic nad ostrovy ve Středozemním, Severním a Baltském moři, které jsou základem knihy Evropské ostrovy z nebe i mnoha leteckých videí. (Flying Revue)