Společenská komedie o bohatém muži v nejlepších letech, pro kterého je manželská nevěra jen příjemným a pravidelným sportem. Mladá majitelka květinářství, které se její manžel zdá být obyčejně všední a příliš zaměstnaný, však přece jen dokáže odolat nabídkám zkušeného svůdce. Dobře napsaný příběh, jeden z nejzábavnějších filmů posledního roku okupace, který napsala Olga Scheinpflugová pod cizím jménem, poslední film Oldřicha Nového před jeho internací v koncentračním táboře, a také poslední český film Adiny Mandlové. (oficiální text distributora)

Tiiso

Všední snímek s romantickou zápletkou a ničím nevybočujícím závěrem příběhu. Takto mimo jiné hovoří oficiální texty distributorů a recenzí. Ano víceméně se k tomuto přikláním. Sobota je opravdu filmem, který má odlehčovat nelehkou dobu druhé světové války a nelehké žití obyvatelstva v ní. Děj, který se ve snímku odehrává je dnes již klasickým romantickým melodramatem okořeněný kapkou komediální příchuti. Nabízí se otázka: Je potřeba takový film vůbec vidět? Myslím si, že ano. Je určen sice hlavně pro příznivce herců a hereček Adiny Mandlové, Hany Vítové a Oldřicha Nového, ale nabízí mezi nimi přeci jen trochu více než jen obyčejný průměrný kinematografický počin, co se tohoto žánru týče. Samotný děj je předkládán dá se říci lahodně a dobře stravitelně. Má svůj logický řád a vlastně nikde nenudí. Nedostane Vás sice ničím na kolena a o velké emoční záchvěvy duše zde také nejde. Ale na druhou stranu dokáže svým pojetím zaujmout a dovolí Vám strávit hezkou hodinku a půl. Hlavní přínos vidím ve skutečnosti, že tvůrci ničím netlačí na pilu, nesnaží se býti za každou cenu vážní, ale přesto se jim podařilo dostat na plátno lehkou formou nějaké to poučné moudro a nějakou tu životní zkušenost. Samotný příběh spíše kontruje obecnému podvědomí, které dovolilo vzniknout jiným filmům, ve kterých hlavní hrdinové jdou pevně za svými cíly a za minulostí se neotáčejí. Zde jde naopak o velký okamžik usmíření a odpuštění na všech stranách (ačkoliv postavy také musí za svou vizí kráčet s hlavou vzhůru). Jak jsem ale podotknul, neodehrává se před námi žádné slzavé údolí plné nudných sladkobolných frází. Celý příběh se naopak nese v odlehčené formě a dotčený děj v něm dostává tímto poněkud jinou formu. A navíc co si budeme namlouvat; sledujeme hlavně protagonisty samotného snímku. A protože všichni výše zmínění hrají opět skvěle a jejich dialogy jsou čitelné a uvěřitelné, dovolí nám film režiséra Václava Wassermana splnit to co od něj divák může očekávat. Neurazí a dobře vyplní např. dlouhé deštivé dopoledne kdy čekáte na dobrý oběd. ()

Lupes

Ano, souhlasím s názorem, že se jedná o jistý druh polemiky s Kristiánem. Je to vlastně syrově zobrazený trojúhelník, s unuděnou paničkou bez odvahy k přiznání, pokryteckou paní továrníkovou milující svůj komfort a stárnoucím seladonem před hrobem. Nechybí ale ani pomstychtivá megera a až neuvěřitelně "krásný" rodinný přítel a bratr. Zobrazením vypočítavosti, sobectví a egoismu předznamenává tento počin dobu a jediné, co k němu nesedí, je sladký a až příliš snadný happyend (aby bylo protektorátní publikum potěšeno a šlo zase pěkně pracovat). Nicméně, na emoce je čas a herectví nedostává na frak, žádný zběsilý střih, klidné tempo, "prvorepubliková" nostalgie, či její poslední závan, jsou přítomny. Možná naposledy. ()

ostravak30

Ano, Oldřich Nový byl elegán a gentleman, ale přeci jen chtít, aby se ve věku více jak čtyřiceti dvořil ženám a byl svůdníkem, to už je moc. Protože Kristián je prostě Kristián. Je to také výsměch všem ženám, které si myslí, že mají doma nudné muže a chtěly by více do společnosti. Ovšem to se jim nemusí příliš vyplatit. Zde hlavní hrdinka naletí. Moc bych ale nespoléhal na to, že se jedná o nějakou výbornou komedii. Možná, že tvůrci chtěli též naznačit pokroucenost lidských vztahů a morálky v době protektorátu. Svůdce si hraje na pana velkomožného, ale přitom má problémy a žena zase odejde od muže bez mrknutí oka, vůbec jí to nečiní potíže a v klidu hodí za hlavu uplynulé roky manželského života. ()

Havala

Docela dobrá komedie, s kvalitním hereckým obsazením, Mandlová se tam sice moc neobjevuje, ale hraje dobře, stejně jako O. Nový. Na tu dobu slušný film. 74% ()

PetrC.

Po všech stránkách výborně fungující film pod brilantní taktovkou Václava Wassermana. Vedle Oldřicha Nového, který hraje svou stereotypní polohu, tu exceluje celý zbytek hlavního obsazení: Hana Vítová, František Hanus, Ladislav Boháč, Jiřina Štěpničková a dramatickou roli výborně zvládla i Adina Mandlová. 75 % ()

PetrJulian

Na svou dobu hodně atypický film. Mezi spoustou tehdejších taškařicí ojedinělé drama, navíc s herci, které známe právě z komediálních rolí. ()

Pitryx

Hodně slabá komedie. Nezasmál jsem se ani jednou a kdybych nevěděl, že koukám na komedii, tak nevím. Není to nějaká velká nuda, ale nějaká velká zábava rozhodně také ne. ()

miraporthos

Ta moralizující rovina skrytá ve filmu, avšak nikoli prvoplánová ani nijak násilná, se mi moc líbí. Inu je to taková "dark side of Kristián". Adině Mandlové to moc sluší a mimochodem, v některých záběrech nemá evidentně pod šaty podprsenku :-). ()