Jan Koller: Příběh obyčejného kluka

• Slovensko Jan Koller
Trailer 2

VOD (1)

Příběh Jana Kollera se řadí mezi světový unikát. Spousty prestižních zahraničních serverů se mu v minulosti věnovalo a shodli se na tom, že story “Českého Honzy“ je skutečnou pohádkou, která je asi už navždy nenapodobitelná. Sympatický obr totiž celé dětství, mládí a začátek plnoletosti nastupoval za amatérské kluby na vesnické úrovni. Nejčastěji pak za Smetanovu Lhotu v Jižních Čechách. Nikdo by si tenkrát ani v tom nejodvážnějším snu nedovedl asi představit, že z kluka, který dává góly ve vísce o 300 obyvatelích, bude jednou postrach všech fotbalových obran a brankářů.

Honza se shodou náhod dokázal dostat do rezervního mužstva tehdejší Sparty Praha, protože byl v Praze na brigádě a neměl kde trénovat. Přes rezervu se zanedlouho dokázal prokousat do kabiny prvního mužstva, kde se to jen hemžilo hvězdami a reprezentanty. Honza se dokázal prosadit do sestavy a vstřelit své první ligové góly. Bylo to něco neuvěřitelného. Když se mu angažmá ve Spartě přestávalo dařit, odešel do Belgického Lokerenu. I tam dokázal zlomit nepřízeň osudu a nakonec přestoupil do nejslavnějšího belgického a královského klubu Anderlecht Brusel. Zde vyhrál 2 tituly. Poté následovala Borussia Dortmund a titul v Bundeslize. Více než dvoumetrový obr se dokázal dostat až na vrchol. Střílel góly na mistrovství Evropy i světa a vyhrával tituly. Příběh Honzy Kollera není jen příběhem člověka, který to nevzdal i když mu nikdo nevěřil. Je to také příběh pro každého chlapce, který dnes hraje na vesnici fotbal. Příběh o tom, že pohádky se dějí a vždycky musí být motivace jít dál. (Bohemia MP)

Trailer 2

CaptainCzech

Honza Koller je legenda našeho fotbalu a proto si nezaslouží méně, než 4*. Avšak dokument má své mouchy v čele s trapnou reklamou na Penny. A až na pár výjimek neposkytuje fanouškům něžného obra žádné novinky. Ale rozhovory s bývalými spoluhráči nebo trenéry jsou skvělý a při záběrech z angažmá jsem měl kolikrát husí kůži. Fanouškům fotbalu nebo Honzy Kollera vřele doporučuju. ()

kluk z Na

Je to zajímavej příběh a je o někom kdo se zapsal do historie našeho fotbalu. Každej druhej fotbalista si nechá natočit dokument o sobě, jako by byl něco zvláštního, ale málokdo si to fakt zaslouží. Asi po dokumentu o Maradonovi to je to nejpříjemnější co se dá zkouknout a to je o film zájem asi jen ve 3 zemích. Kéž by dokument o Anelkoj nebo Ronaldoj byl alespoň z půlky tak vypovídající jak film o Honzoj Kolleroj. Velmi inspirativní silný příběh o boření předsudků. ()

Djoker

Největší fotbalovou pohádku minimálně od sametové revoluce nemohl podělat ani neumětel Větrovský. Jan Koller je typický český Honza, který vyrazil do světa a vrátil se jako král. Pokud se mu někdo může rovnat, tak je to jeho tatík, který si v klídku doma na vesnici kalí lahváče a miliony jeho syna ho nechávají naprosto klidným. Finále v Penny je samozřejmě peklo a Větrovský občas zbytečně ždíme emoce, ale jinak je to velká jízda, která přes několik karambolů končí šťastně ve Smetanově Lhotě. ()

Kovaja

Pohádkový příběh o tom jak se obyčejný Jenda stal Králem Honzou a to nejenom málem. Musím přiznat že jsem měl kolikrát slzy na krajíčku z Honzovi kariéry která byla plná silných momentů. Moc mě těší, že Jan Koller je opravdu stále obyčejný kluk z vesnice jako před startem své bohaté kariéry. Bravo Honzo!!! ()

MikO_NR_1909

Športové dokumenty so záujmom sledujem. Či na lepšie spoznanie osobnosti športovca (myslím tým jeho ako osobu mimo žiari reflektorov) a na rôzne zákulisné informácie. Pri hodnotení (otvorene priznávam) hrá rolu dosť sympatia osobnosti, životný príbeh alebo samotný šport resp. klub, kde daný protagonista účinkoval. Tým len zdôrazňujem, že k tomu pristupujem (častokrát) na ako menej "objektívny" žáner, pretože sa do toho častejšie zaťahujú osobné sympatie/antipatie. V prípade Kollera sa mi to podarilo viac potlačiť a pozerať sa na to odosobnenejšie. Sledoval som viac filmársku stránku a je pravda, že autor do značnej miery do toho zaťahuje nepatričné nánosy patetickosti a doslovnosti. Zbytočne sa zbavuje hĺbavejšiemu poznaniu netypickej postavičky akoby vytiahnutej z mýtických legiend. Plusom je práca s archívnymi materiálmi a dostatočným počtom rozhovorov s jeho bývalými spoluhráčmi či trénermi. Tí ten dej kvázi komentujú a robia dokumentu naratív. To, čo by vymýšľal samotný autor a vnášal by do príbehu vlastné pozorovanie o protagonistovi. A takisto by možno mal šancu vysvetliť aj svoj dôvod, prečo o ňom natočil ten portrét. Takto o tom rozprávali iní. ()

• Během závěrečných titulků běží scény z natáčení. (griph)
  • Kollerov rozprávkový príbeh ako sa stal uznávaným svetovým futbalistom sa začal 1. januára 1993, keď sa rozdelilo Československo. V novom roku si šiel privyrobiť do Českej národnej banky triedením mincí. Tam ho oslovil pracovník banky či by nechcel skúsiť hrať za B-tím Sparty Praha. On sa šance chytil a ako dovtedy 19-ročný hráč len okresnej súťaže sa postupne vypracoval až na najlepšieho strelca českej reprezentácie. V 91 zápasoch za národný tím strelil 55 gólov. (Biopler)