Milý Evane Hansene

• USA Dear Evan Hansen (více)
Trailer 3

Filmová adaptace muzikálu oceněného cenami Tony a Grammy. Evan Hansen (Ben Platt) je nešťastný, osamělý a neoblíbený středoškolák se zlomenou rukou v sádře, který bere nejrůznější léky na úzkost a jehož terapeut ho přiměl psát si tragicky optimistické dopisy začínající slovy: „Milý Evane Hansene.“ Jednoho dne si v záchvatu upřímnosti napíše dopis sám sobě v první osobě, v němž říká, jak hrozný je jeho život. Dopis mu ve škole ukradne problémový, naštvaný Connor, který Evana šikanuje, ale sám je možná spřízněnou nešťastnou duší. Když si Connor vezme život, dopis se u něj najde a jeho utrápení rodiče se mylně domnívají, že ho napsal Connor a že Evan byl jeho nejlepší kamarád. Evan se díky tomu stává ve škole velkou celebritou na sociálních sítích... (mac000)

Trailer 3

Arsenal83

To škaredšieho chlapca nenašli? Zo začiatku sa to ešte ako tak dalo pozerať, tie piesne boli dobré, speváci nie zlí, väčšinou všetko veselé, ale čo sa udeje v posledných dvoch tretinách je naozaj zúfalé. Hlavný herec sa večne utápa v slzách, plače keď rozpráva, plače keď spieva a stále na to dáva taký útrpný výraz, že som mal pocit, ako by mu trebalo kakať. Oči boli totiž vypučené, ako pri ťažkej zápche, sťaby zhltol kilo banánov aj so šupkami. Inokedy sa začne pomedzi spev len tak smiať s výrazne úchylným výrazom, že sa skôr hodil do role Nera alebo Caligulu. Chlapec síce hrá školáka, ale vyzerá na 40. Jedným z mála pozitív tohto počinu tak nakoniec bolo, že smrtka Julianne Moore sa tentokrát prekvapujúco nevyzliekla, na čo si vydýchli davy divákov s estetickým cítením. ()

dO_od

// Cringe, kýč, sebevražda a hodně, hodně ubrečeného zpívání. Šel jsem Evanu Hansenovi naproti, jakože fakt moc, a ve finále nejsem pohoršen zdaleka tolik jako někteří zahraniční kritici, kteří zjevně nikdy nepotkali duševně nemocného člověka. Zároveň jsem si schválně přečetl shrnutí divadelní hry, abych to mohl přímo porovnat se změnami ve filmové adaptaci, a musím říct, že je to vlastně celkem chytře osekané. Má to například mnohem lepší spád jak Život v Heights, jednotlivá čísla nejsou vůbec jednotvárná, herci ve svých rolích (tedy s výjimkou Platta) působí vcelku uvěřitelně a režijně je to naprostý standard, nic víc, nic míň. Jenže - příběh prostě je tak trochu na pěst. Nechci říct, že to přímo dojí téma deprese u mladých, ale tu vědomou jízdu na vlně emo teenagerů, co poslouchají Billie Eilish a jejich nejoblíbenější seriál je 13 Reasons Why, asi tvůrci nepopřou. Samotná postava Evana Hansena je pak problematická až na půdu, což se ale dá říct o polovině postav tady, do toho několik scén vyloženě křičí kýčem, případně si u nich člověk zakrývá oči, jaký je to cringe, a pak přijde finále, kdy to celé vybouchne v jakousi emocionální smršť všelijakých přiznání a následného akceptování. A já doteď vlastně nevím, jestli se mi to líbilo, nebo ne. Vím jen to, že Kaitlyn Dever je pořád hrozný zlatíčko, že Amy Adams má fajn hlas, čehož jsem si nikdy předtím nevšiml, že by Ben Platt ve svých 27 letech už fakt neměl hrát teenagery, a že nejlepší způsob, jak si tohle užít, je nad tím vším moc nepřemýšlet, což se mi ale bohužel nepovedlo. No, hodně štěstí ostatním. ()

silentname

Na "Dear Evan Hansen" som bol zvedavý od momentu ako som videl prvý trailer. Napriek tomu, že mi bolo od začiatku jasné ako sa bude príbeh vyvíjať a čoho sa na konci dočkáme. A myslím si, že to bude jasné úplne všetkým. Povedzme to takto. Kam smerujú filmy, ktoré postavia svoj príbeh na klamstve? Tak presne tam bude smerovať aj tento. A hoci je fajn, že sa nedočkáme nejakého šialeného a teatrálneho happy-endu, je to istým spôsobom problém. Pretože film vďaka tomu ide trošku pomalšie a vy len čakáte, kedy príde ten moment, kedy sa klamstvá rozsypú. Musím ale priznať, že spôsob akým to odhalenie príde je podľa mňa celkom chytré a dobre vymyslené. A má to celkom slušnú intenzitu. Čo sa príbehu týka, tak som už viackrát mal možnosť vo filmoch alebo seriáloch vidieť, že mnohí tínedžeri by neboli schopní prežiť strednú školu bez toho, aby neboli niečím povzbudzovaní alebo nejakým spôsobom korigovali svoje emócie. Neviem čo to o dnešnej generácii vypovedá alebo čo to vypovedá o ich rodičoch. Možno sú už dnešné očakávania od ľudí niekde úplne inde a oni majú často problém udržať pohromade svoj vlastný život, a dúfať, že sa nerozpadne, aby nesklamali všetkých okolo seba. Dúfal som, že to bude silnejšie, no v jadre nemôžem povedať, že by ma film nebavil alebo niečo podobné. Pravdou ale je, že mnoho scénok, ktoré mali byť emocionálne silné, boli pre mňa viac komické. A to je dosť škoda. Takže v jadre sa mi film páčil, no nemôžem ho ohodnotiť ako veľký filmový highlight mesiaca. Hodnotenie: B ()

Hellierer

Filmová adaptace mého oblíbeného muzikálu se bohužel příliš nepovedla a mohou za to tři faktory. Prvním z nich je pouhý fakt, že ne všechny látky se dají z jeviště převést na stříbrné plátno, kdy do této kategorie patří i Dear Evan Hansen. Kdyby došlo na trochu jiné uchopení, tak možná, ale v této podobě bohužel dramatická složka příliš nefunguje a zpívání zde častokrát působí nemístně. Přitom některé nápady tam byly (psaní dopisu), ale jen v náznacích. Druhým faktorem je, že se oproti muzikálu poměrně dost krátilo, tudíž příběh vyznívá zkratkovitě a divákovi utečou různé nuance (případně jsou ignorovány samotnými tvůrci), které jsou ovšem pro celek důležité. No a třetím problémem je samotný Ben Platt. Ten sice tuto postavu stvořil a pravděpodobně ji rozumí jako nikdo jiný, avšak ve filmu působí nemístně a skoro až nepříjemně, což není úplně fajn, když se jedná o hlavního hrdinu. Tak snad příště no. ()

Aljak

K tomuto muzikálu som sa dostal prostredníctvom Amy Adams, ale pri čítaní popisu ma to ihneď zaujalo. O tomto preslávenom muzikály som predtým nepočul (keďže u nás nebol tak populárny ako v USA). Ale dejová línia je vynikajúca, adresná a tragikomická. Ben Platt ma v úlohe Evana Hansena veľmi bavil (vidno, že má k tejto postave osobne silný vzťah). Príbeh Evana bol smutný, no pekný zároveň. Toho chlapca mi bolo celkom ľúto, keďže sa chtiac nechtiac neustále viac a viac zamotával v pavučine výmyslov a lží, hoci všetko to bolo svojim spôsobom pre správnu vec. Čo sa týka piesní, tam to bolo za mňa trochu nedostatočné, keďže ma tak viac oslovili sotva 2-3 songy - najviac však skvelý rytmický song "Sincerely, Me" a ešte "You Will Be Found" (no škoda, že ostatné boli také nevýrazné). Celkový dojem je na 4* (do piatich skutočne chýbala len tá muzikálová stránka na vyššej úrovni) ()