Reklama

Reklama

Přirozené světlo

  • Maďarsko Természetes fény (více)
Trailer 1
Drama
Maďarsko / Lotyšsko / Francie / Německo, 2021, 103 min (Alternativní 99 min)

Obsahy(1)

Druhá světová válka, okupovaný Sovětský svaz. István Semetka je jednoduchý maďarský farmář, který slouží jako desátník ve speciální průzkumnické jednotce partizánů. Na cestě do odlehlé dědiny jeho rota padá pod nepřátelskou palbou. Když je zabit velitel, Semetka musí překonat své obavy a převzít velení nad jednotkou, protože je uvězněný v chaosu, který nedokáže ovládat. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (21)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Maďaři natočili své Jdi a dívej se a není to jen díky té scéně s hořící stodolou. Darkrobyk to popsal skvěle. Je to pomalu plynoucí drama jehož hrdinou je maďarský četař Ištván. Už od pohledu je zřejmé, že tenhle voják dávno vyhořel. Příkazy plní poslušně, není zbabělý, ale války má evidentně plné zuby. V promoklých ruských lesích plných bažin, močálů, rozbahněných luk a ubohých dřevěných stavení s ještě ubožejšími obyvateli to není žádný med. Nikomu se nedá věřit, voda ve studnách bývá otrávená. V lesích jsou partyzánské skupiny a jeden nikdy neví zda někdo z vesnice s nimi není ve spojení. Když přestalo s létem svítit sluníčko a demoralizovaná Rudá armáda bez důstojníků vybitých čistkami Stalina  se začala vzpamatovávat z prvních drtivých porážek po přepadení jistě si v ruských bahnech a zimě nejeden Árijec říkal v duchu - doprdele co já tu vůbec dělám, proč tu jsem v téhle zemi nikoho uprostřed ničeho? A jestli si to říkali Němci (a že říkali) pak co si teprve říkali asi Maďaři. Z filmu jde na člověka naprostá neútěšnost už jen z počasí a samotného prostředí. Oni navíc věděli, že jsou nevítáni, že jsou okupanté. Kamera zabírá vše hodně z blízka, kameraman si libuje v detailech (tak to mám rád). Ve filmu se moc nemluví krom pár odpovědí na rozkazy hlavní hrdina nemá potřebu už mluvit. Někteří režiséři válečných filmů nepotřebují ukazovat explicitní násilí aby divák pochopil do jak strašného konfliktu se lidstvo navzájem postavilo proti sobě. Některým stačí jen naznačit a o to je to často hutnější. Zde se to myslím povedlo výborně. Dávám za 4 bobule. * * * * ()

janesX 

všechny recenze uživatele

Veľmi jednoduchý príbeh desiatnika v maďarskej jednotke, slúžiacej pre Wehrmacht (a nie ako je uvedené v tomto obsahu). Ak sa to teda dá nazvať príbehom. Je to skôr akási ukážka pár obyčajných (trochu cynicky povedané) dní. Desiatnik Semetka sa s touto vojnou nestotožňuje, počúva rozkazy ale len nerád ich vykonáva a tým som asi aj prezradil celý dej, lebo nič iného sa tu vlastne neudeje. Kamera sa celý čas zameriava na tváre bez slov a teda na pocity ľudí. Tí sú poväčšine ako z kameňa, chuť k životu ich už dávno prešla a napríklad v stodole čakajú na smrť ako keby čakali na doktora niekde v čakárni. Celé také bezduché až depresívne, no mne to nepripadalo vôbec autentické (ako Jdi a dívej se!). No neviem či tomu dať lepšie dva alebo slabšie tri.. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Film by mohl nést podtitul: "Z deníčku četaře protipartyzánského oddílu" a přinesl pro mě zajímavý pohled na maďarský podíl ve válce na východní frontě. Tím nechci říct, že by se maďarské jednotky nepodílely na velkých bojích, jen jsem chtěl ocenit fakt, jak se tvůrci nebáli poukázat na fakt, že válečné zločiny nebyly čistě německým monopolem. Vysoce hodnotím to, že se tvůrci neuchýlili k zobrazování explicitního násilí, raději ponechali prostor divákově fantazii a udělali moc dobře. Snímek získal i díky tomu zajímavou atmosféru, kterou ještě podpořilo neustále pochmurné počasí a pověstné bahno. S naprostým klidem bych film ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, jedna ale padla za oběť až příliš uměleckému pojetí; u opakujících se, strnulých pohledů do lesa mě po čase jímala nuda. / Poučení: Nohy udržuj vždy v suchu. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Zdejší obsah je poněkud zmotaný, jelikož partyzáni zde jsou jen Rusové a Semetka by si po smrti velitele poradil velmi dobře, kdyby do vesnice nedorazily posily, jejichž velitel si vzal vše pod palec. Temné, špinavé, syrové drama, které svojí vlhkostí a zimou leze pomalu pod kůži. Po většinu času prší, všude je bahno a bláto. Úvodní sekvence s povozy taženými koňmi, kdy jeden z koní uvízne v bahně, je syrová a herci si ji jistě užili naplno. Svojí pomalostí (avšak nikoliv nudnou) snímek připomíná sovětské válečné filmy. A kdo zná Jdi a dívej se, nejspíš bude tušit, jak by mohli dopadnout vesničané. Výborná kamera, smysl pro detail, práce se světlem a stínem. Hrůzy války nejsou ukázány naplno, a tak možná působí děsivěji. Křik novorozence se snaží přehlušit řev mučeného... Válka obnažená na dřeň. ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Překvapivě kvalitní. Druhá světová válka, maďarská vojska v Rusku. Oddíl postupuje promáčenou lesnatou krajinou, muži se zjevují na pomezí houštin a stínů. Ten, kterého sledujeme, pozoruje vše bez pohnutí svalů ve tváři, přesto ho chápeme. Není mu lhostejné, co se děje, je však voják a příkazy plní bez váhání. Nekritizuje, nehodnotí, dělá co musí a pokud může, chová se lidsky. Pomalý, atmosférový film, těžící z rusky vypadajících reálií, brilantní kamery a pošmourných dnů bez slunečního svitu. Překvapivě rychle uběhl. P.S. Obsah zde na ČSFD psal někdo, kdo film neviděl. ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama