Reklama

Reklama

Přirozené světlo

  • Maďarsko Természetes fény (více)
Trailer 2
Maďarsko / Lotyšsko / Francie / Německo, 2021, 103 min (Alternativní 99 min)

Obsahy(1)

Druhá světová válka, okupovaný Sovětský svaz. István Semetka je jednoduchý maďarský farmář, který slouží jako desátník ve speciální průzkumnické jednotce partizánů. Na cestě do odlehlé dědiny jeho rota padá pod nepřátelskou palbou. Když je zabit velitel, Semetka musí překonat své obavy a převzít velení nad jednotkou, protože je uvězněný v chaosu, který nedokáže ovládat. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (27)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Zdejší obsah je poněkud zmotaný, jelikož partyzáni zde jsou jen Rusové a Semetka by si po smrti velitele poradil velmi dobře, kdyby do vesnice nedorazily posily, jejichž velitel si vzal vše pod palec. Temné, špinavé, syrové drama, které svojí vlhkostí a zimou leze pomalu pod kůži. Po většinu času prší, všude je bahno a bláto. Úvodní sekvence s povozy taženými koňmi, kdy jeden z koní uvízne v bahně, je syrová a herci si ji jistě užili naplno. Svojí pomalostí (avšak nikoliv nudnou) snímek připomíná sovětské válečné filmy. A kdo zná Jdi a dívej se, nejspíš bude tušit, jak by mohli dopadnout vesničané. Výborná kamera, smysl pro detail, práce se světlem a stínem. Hrůzy války nejsou ukázány naplno, a tak možná působí děsivěji. Křik novorozence se snaží přehlušit řev mučeného... Válka obnažená na dřeň. ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Snaha o výpravný vojnový film v tomto prípade síce nebola márna, ale zároveň ani nedosiahla požadovaného levelu kvality. Príbehovo je to fajn, atmosfericky temné s primeranou dávkou surovosti. Na druhej strane až príliš artovo poňaté s dlhými zábermi a nudnými pasážami, čo mne v takomto type filmu proste vadilo. Preto za mňa len jemne nadpriemerné hodnotenie kvôli nie veľmi využitému potenciálu snímku. 60 % ()

Reklama

kenkaku 

všechny recenze uživatele

Neběželo to ani 3 minuty a film mě nebetyčně sral. Artové ambice Nagyho projevované nadužíváním detailu, rozmazaných záběrů a zcela debilní kompozice naprosto podkopávaly celý dojem z filmu. Prostě blbeček s ruční kamerou dostal peníze na válečný film, který co se týká kostýmů a výpravy funguje. Nefunguje ale provedením. Několikaminutový záběr sledování zátylku vojáka (jediný ostrý, vše ostatní rozmazané), je prostě hnus. I ten debilní plakátek vedle popisu je záběr přes rozmazané ucho koně. Jako zpestření OK. Ale nonstop je to nekoukatelné. Po dvaceti minutách beze změny (stylu snímání kamery) jsem měl chuť to prostě vypnout. Pak je tu často druhý extrém. Panoramatický záběr (postava s nadsázkou pár pixelů na obrazovce). Někdo někam jde. Dlouhý záběr minimálně na půl minuty. Nebo stojí a kouká. To že někdo stojí s kouká bez jediného slova je začátek každé scény kde je nějaká nová postava. Opět extrémně dlouho. Neuvěřitelně to prohlubovalo pocit až palčivé nudy. Ve finále mě bylo úplně jedno o čem to je. Kostýmy a výprava fenomenální. Provedení filmu tragédie. ()

janesX 

všechny recenze uživatele

Veľmi jednoduchý príbeh desiatnika v maďarskej jednotke, slúžiacej pre Wehrmacht (a nie ako je uvedené v tomto obsahu). Ak sa to teda dá nazvať príbehom. Je to skôr akási ukážka pár obyčajných (trochu cynicky povedané) dní. Desiatnik Semetka sa s touto vojnou nestotožňuje, počúva rozkazy ale len nerád ich vykonáva a tým som asi aj prezradil celý dej, lebo nič iného sa tu vlastne neudeje. Kamera sa celý čas zameriava na tváre bez slov a teda na pocity ľudí. Tí sú poväčšine ako z kameňa, chuť k životu ich už dávno prešla a napríklad v stodole čakajú na smrť ako keby čakali na doktora niekde v čakárni. Celé také bezduché až depresívne, no mne to nepripadalo vôbec autentické (ako Jdi a dívej se!). No neviem či tomu dať lepšie dva alebo slabšie tri.. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Film by mohl nést podtitul: "Z deníčku četaře protipartyzánského oddílu" a přinesl pro mě zajímavý pohled na maďarský podíl ve válce na východní frontě. Tím nechci říct, že by se maďarské jednotky nepodílely na velkých bojích, jen jsem chtěl ocenit fakt, jak se tvůrci nebáli poukázat na fakt, že válečné zločiny nebyly čistě německým monopolem. Vysoce hodnotím to, že se tvůrci neuchýlili k zobrazování explicitního násilí, raději ponechali prostor divákově fantazii a udělali moc dobře. Snímek získal i díky tomu zajímavou atmosféru, kterou ještě podpořilo neustále pochmurné počasí a pověstné bahno. S naprostým klidem bych film ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, jedna ale padla za oběť až příliš uměleckému pojetí; u opakujících se, strnulých pohledů do lesa mě po čase jímala nuda. / Poučení: Nohy udržuj vždy v suchu. ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama