Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 19.2.2020

  Co chystá režisér Tří billboardů?

  Režisér a scenárista Martin McDonagh (Tři billboardy kousek za Ebbingem, V Bruggách) patří mezi tvůrce, kteří netočí často, když už se ale do něčeho pustí, většinou to stojí za to. Jeho další projekt pak zní o to zajímavěji, jelikož si na něm zopakuje spolupráci s partou z Brugg, Colinem Farrellem a Brendanem Gleesonem. Snímek The Banshee of Inisheer pro studio Searchlist Pictures bude vyprávět příběh dvou přátel, kteří žijí na vzdáleném irském ostrově. Jejich vztah se ale rázem obrátí vzhůru nohama poté, co jeden z nich přátelství ukončí, což má následně pro oba šokující důsledky. McDonagh film natočí podle hry, kterou napsal na začátku své kariéry, ale nikdy nepřivedl do jevištní podoby. Rozpočet snímku je prý 20 milionů dolarů a natáčení začne letos v létě. Premiéra za rok.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.2.2020

  Margaret Qualley bude mít hlavou plnou duchů

  Herečka Margaret Qualley (Pozůstalí, Tenkrát v Hollywoodu) se upsala novému projektu od režiséra Scotta Coopera A Head Full of Ghosts. Film bude adaptací stejnojmenné knížky od Paula Tremblaye, Cooper pak kromě režie píše taky scénář. Příběh knihy, kterou mimo jiné chválil například i Stephen King, vypráví o dívce jménem Merry Barrett, která jako malá sledovala svoji starší sestru, jak postupně prohrává svůj boj se schizofrenií, jež na sebe občas bere podobu děsivého démona. O dvacet let později Merry kontaktuje novinář s podobnou minulostí jako má ona, čímž ji donutí podívat se na určité věci v novém světle. Cooper má za sebou čerstvě horor Antlers, jenž se dočká premiéry v dubnu letošního roku.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.2.2020

  Koronavirus trápí čínská kina

  Epidemie koronaviru není žádná sranda, nemoc otřásá v podstatě celou Čínou a nyní už se začíná podepisovat taky na filmovém průmyslu. Kromě toho, že hrozí zrušení několika čínských premiér hollywoodských blockbusterů typu Black Widow, Rychle a zběsile 9 či takřka domácí disneyovky Mulan, tamější filmový průmysl už nyní počítá ztráty přes miliardu dolarů. Za posledních dvacet dní čínská kina vydělala jen 3,9 milionu dolarů, loni to přitom bylo za stejné období 1,52 miliardy. Zavřených už je více než 70 tisíc kin a nová bondovka Není čas zemřít už například kvůli koronaviru zrušila čínskou press tour s Danielem Craigem. I kdyby se pak kina do dubnové premiéry otevřely, většině hvězd se radí, aby se zemi nyní vyhýbaly. Experti se navíc obávají, že pokud epidemie potrvá až do léta a kina se neotevřou, hrozí trhu vážné škody. Virus už nakazil přes 71 tisíc lidí po celém světě a zabil více než 1700.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 16.2.2020

  Druhý Tomb Raider přeskočí hru?

  Herní značka Tomb Raider čítá dvanáct hlavních titulů, přičemž už došlo i na dva velké rebooty. Ten poslední z roku 2013 pojmenovaný jednoduše jako Tomb Raider pak sloužil coby předloha pro snímek (rovněž reboot) s Alicií Vikander z roku 2018. Logicky by tak dávalo smysl, že se oznámené filmové pokračování tedy bude odvíjet od herního pokračování Rise of the Tomb Raider, jenž dokonce zaznamenalo i nejlepší hodnocení v rámci celé značky a magazín Time jej vybral do svého žebříčku padesáti nejlepších her všech dob. No, tak ne.

   

  Místo toho prý snímek dvojku přeskočí a půjčí si elementy rovnou ze třetí hry, Shadow of the Tomb Raider. Ta sice stále měla dobré ohlasy, z nové trilogie ale jednoznačně nejhorší. Děj každopádně zavedl hlavní postavu Laru Croft do Jižní Ameriky, kde se snažila zabránit organizaci Trinity v objevení starodávného mayského města Paititi a odstartování apokalypsy. Natáčet se začne letos v dubnu a s premiérou se počítá na březen příštího roku. Snímek točí Ben Wheatley.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 15.2.2020

  Na západní frontě klid v nové adaptaci

  Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward Berger (Patrick Melrose) a producenti Malte Grunert (Nejhledanější muž), Daniel Dreifuss (No) a herec/producent Daniel Brühl (Rivalové) totiž chystají nový film na motivy slavné předlohy.

   

  Oznámení navíc nemohlo přijít v lepší čas, válečný snímek 1917 a cizojazyčné drama Parazit totiž letos posbíraly kupu filmových cen, takže německá adaptace jedné z anti-válečných klasik zní v současnosti jako skvělý nápad. Příběh, pokud neznáte, pojednává o třech německých mladících, kteří vyrazili do války plní odvahy a patriotismu, jakmile však dorazili na západní frontu, objevili akorát utrpení a nesmyslnost celého konfliktu. Filmová adaptace z roku 1930 vyhrála Oscara za nejlepší film a režii.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 15.2.2020

  Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

  Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý mohly do pár měsíců, trénink a fyzickou přípravu ale započne už za dva. Režisér Steven Spielberg (Most špiónů, Ready Player One) aktuálně dokončuje natáčení filmového verze muzikálu West Side Story, scénář k Jonesovi od Davida Koeppa je ale podle všeho hotov a režisér je známý tím, že dokáže točit časově úsporně. Pátý Indiana Jones bude regulérním pokračováním (takže nikoliv obávaný reboot) a do kin dorazí 9. července 2021.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 14.2.2020

  Režisér Wanted chystá vertikální blockbuster

  Pokud jste si právě přečetli nadpis novinky a netušíte, co si pod pojmem vertikální blockbuster představit, pak nemějte strach, to zatím totiž nikdo. Režisér a producent Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů) totiž hodlá natočit první takový film svého druhu. Produkčně tvůrce už několik let dělá na filmech, které se kompletně odehrávají na obrazovce počítače nebo telefonu, příkladem budiž třeba snímek Pátrání. Jeho novinka s přízvučným názvem Escape From Hell ovšem žánr hodlá posunout mnohem dál.

   

  Bekmambetov chce totiž za deset milionů dolarů (v tomhle případě se pojem blockbuster začíná maličko ohýbat) natočit válečný film z druhé světové, jenž bude kompletně na výšku. Znamená to premiéru na platformách jako TikTok, Snapchat, nebo Instagram? Těžko říct, jak by tamější publikum reagovalo na cokoliv delšího než deset vteřin, předem však nelze soudit. Režisér každopádně hodlá natočit ruskou a anglickou verzi, přičemž ta druhá by měla vyjít někdy v příštím roce a obsahovat odlišné scény, jako například bombardování Londýna.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 13.2.2020

  Maggie Gyllenhaal plánuje režijní debut

  Herečka Maggie Gyllenhaal (Temný rytíř, Crazy Heart, The Deuce: Špína Manhattanu) už desítky let dokazuje, že patří mezi nejlepší umělce své generace. Pro svůj další projekt se nicméně rozhodla, že se postaví místo před kameru za ni. Chystá se teď zrežírovat snímek The Lost Daughter a dokonce už si sehnala i velice slušné obsazení. Ve filmu si tak zahrají Olivia Colman, Dakota Johnson, Jessie Buckley nebo Peter Sarsgaard. Příběh podle knihy stejného jména pak pojednává o jedné starší profesorce na letní dovolené, která se zamiluje do jiné ženy a její dcery. Její život se pak zásadně zkomplikuje ve chvíli, kdy ji noví lidé v jejím životě donutí zamyslet se nad svojí vlastní minulostí. Snímek v současnosti hledá distributora.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 13.2.2020

  P.S. Miluji tě se dočká po letech pokračování

  Oblíbená romantická komedie P.S. Miluji tě podle knihy Cecelie Ahern se oficiálně dočká po třinácti letech pokračování. Studio Alcon Entertainment získalo práva ke knize Postscript od stejné autorky, jenž navazuje na události z první knihy. Hlavní postavu Holly Kennedy v prvním snímku ztvárnila Hilary Swank, ta se nyní vrátí i v pokračování. První film vydělal 156 milionů dolarů celosvětově, stál ale pouhých 30. Postscript se příběhově odehrává sedm let po událostech z jedničky, kdy je Holly požádána sestrou, aby převyprávěla obsah dopisů svého zesnulého muže (Gerard Butler) v podcastu.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 12.2.2020

  Sony oznámilo datum pro záhadný Marvel film

  Data premiéry jsou dnes tak důležitá, že je čas od času studia oznámí několik let dopředu, i když ještě neexistuje název filmu, natož scénář. Přesně to teď udělalo studio Sony, které si zabralo říjen roku 2021 pro záhadný Marvel film. Nikdo v tuto chvíli neví, o jaký projekt se jedná, existuje však několik dobrých spekulací. Prvním možným kandidátem by byl Venom 2, ten už je ale podle režiséra Andyho Serkise v polovině produkce a do kin nejspíš přistane už letos na podzim. Třetí Spider-Man má premiéru v létě příštího roku a to nám ponechává jen případnou dvojku Morbiuse, který jde do kin letos. V případě úspěchu by teoreticky studio mohlo dupnout na plyn a zahájit práce na pokračování ještě letos, taková možnost je ale relativně malá.

   

  Spíše se tak jedná o slot pro jeden ze spekulovaných spin-offů pro postavy Kraven the Hunter, Black Cat, Silver Sable či Nightwatch. Bližší informace se každopádně nejspíš dozvíme již brzy, v tuhle chvíli je však jasné, že Sony tlačí své spidermanovské univerzum usilovně dopředu.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 136 272 407 542

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 17.2.2020

  Two Steps From Hell oslní Prahu hned 2x

  Thomas Bergersen a Nick Phoenix se svojí kalifornskou produkční společností Two Steps From Hell překonávají snad každý streamovací rekord. Díky čtyřem miliardám přehrání na YouTube, miliardou přehrání na dalších streamovacích službách a čtyřem platinovým deskám, se Two Steps From Hell právem řadí mezi nejúspěšnější hudební projekty v historii. Přední světoví skladatelé epické hudby Thomas Bergersen a Nick Phoenix se svým projektem zavítají do Prahy, kde předvedou unikátní vystoupení s orchestrem a pěveckým sborem. V pražském O2 universu se tóny jejich hudby rozezní hned dvakrát, a to 17. a 18. dubna 2020. 

  Jde nám především o to, abychom za krátkou dobu v posluchači probudili vzrušení. Musíme vyvolat napětí, nalákat diváka, aby chtěl film vidět. Potřebujeme, aby upoutávku zhlédl do konce, chceme získat pozornost. Je to velká výzva. Dnes už ale víc hudby skládám pro své fanoušky než pro film. Víc mě to uspokojuje. Můžu se soustředit na delší melodie, vnuknout jim vývoj a komplexnější aranže,“ říká o tvorbě hudby k filmovým upoutávkám Thomas Bergersen.

  Písně jako „Protectors of the Earth“, „Heart of Courage“, „Victory“ či „Archangel“ rezonují se srdečními tepy milionů fanoušků po celém světě a dokonale doplňují filmové ukázky, kterých jsou součástí. Ve snímcích „Avengers: Endgame“, „Aquaman“ nebo „Jurassic World“ a dalších, na slavnostním zahájení olympijských her, ale i v reklamních kampaních nadnárodních společností - tam naleznete hudbu Two Steps From Hell zaručující jistý úspěch. 

  Některé elementy už v mé hudbě zůstanou navždy, protože sám tíhnu k dramatické hudbě. Mám rád, když hudba donutí lidi něco cítit a když dokáže změnit jejich rozpoložení. V tom je její síla. Nemusí to vždy být hlučná jízda, ale musí mít příběh. A příběh potřebuje větší prostor než jen pár minut. Snažím se ale lidi bavit,” popisuje dále svůj osobitý styl skládání hudby T. Bergersen.


  Two Steps from Hell se vydávají se svými soundtracky na živé koncertní turné po celé Evropě. Nevynechají ani Prahu, kde s orchestrem, pěveckým sborem a sólisty nabídnou tuzemským fanouškům vzrušující show působící na všechny lidské smysly. Napínavá cesta světem epické hudby, (nejen) lidské fantazie, hudební mystiky, dramatu a jedinečných tónů Thomase Bergersena a Nicka Phoenixe slibuje jedinečný a nezapomenutelný prožitek.

  Vstupenky na pražské koncerty 17. a 18. dubna 2020 jsou v prodeji exkluzivně v síti Ticketmaster. Pořadatelem koncertu je agentura Semmel Concerts a společnost Bestsport. Více informací na webu www.o2universum.cz

 • Obrázek k novince 11.2.2020

  ČSFD Award pro Rona Perlmana

  Máme za sebou první Comic-Con Prague, který svým hladkým průběhem a bohatým programem potěšil obdivuhodných 23 000 účastníků. Pro posádku vesmírné lodě ČSFD.cz bylo nejpříjemnějším momentem víkendové akce předání ČSFD Awardu z rukou Martina Pomothyho největší hvězdě Comic-Conu Ronu Perlmanovi. Herec si ocenění vysloužil “Nepřekonatelným ztělesněním postavy Hellboye” v dvojici filmů Guillerma del Tora (Hellboy, Hellboy 2: Zlatá armáda). Cena “od všech filmových fandů z Česka a Slovenska” ho úpřimně potěšila. V rámci besedy s diváky prozradil, že aktuálně pracuje na dalších dvou filmech oscarového del Tora. V Pinocchiovi propůjčí svůj hlas, a v Nightmare Alley si zahraje - jak jinak - nightmare. Těšíme se! A děkujeme pořadatelům Comic-Conu Prague za báječnou akci.

 • Obrázek k novince 10.2.2020

  Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

  Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama Parazit režiséra Bong Joon-ho. To ale není vše, snímek a jeho tvůrci totiž získali taky cenu pro nejlepšího režiséra, nejlepší původní scénář a pochopitelně i zahraniční film. Nutno dodat, že až do samotného večera byl jednoznačným favoritem válečný film Sama Mendese 1917, který po většinu oscarové sezóny sbíral jedno ocenění za druhým, jakmile však Parazit vyhrál několik zásadních Oscarů, začínalo být jasné, že je zaděláno na velké překvapení.

   

  Co se hereckých kategorií týče, tam se vše odehrálo bez větších šoků. Nejlepší herečku získala Renée Zellweger za film Judy, sošku pro nejlepšího herce samozřejmě získal Joaquin Phoenix za komiksový film Joker a v kategoriích vedlejších herců je doplnili Laura Dern (Manželská historie) a Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu).

   

  Nejlepší animovaným filmem byl zvolen Příběh hraček 4, nejlepším adaptovaným scénářem Králíček Jojo, kameru si zaslouženě odnesl Roger Deakins za 1917, střih pak vyhrál biografický snímek Le Mans ´66. Smutnou zprávou je, že ani jedno z českých želízek v ohni Oscara nevyhrálo, krátkometrážní Dcera prohrála s Hair Love a nejlepší výpravu získalo Tenkrát v Hollywoodu.

   

  Kompletní přehled všech výherců najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 9.2.2020

  Zlaté maliny 2020 – nominace

  Tradičně se Zlaté maliny aka ceny pro nejhorší filmy roku udílí noc před Oscary. Letos tomu tak není, pořadatelé se dosud ani nerozhodli, kdy ceremoniál vlastně proběhne, místo toho však dnešek využili k oznámení svých nominací. A pravděpodobně nikoho nepřekvapí, jaký film jim letos kraluje. Jedná se samozřejmě o nepovedený muzikál Cats, jehož ostuda se v posledních týdnech stává předmětem legrace nejen mnohých filmových publikací, ale i představitelů zpívajících koček samotných. Film má celkem 8 nominací, se stejným počtem jej však letos doplňují A Madea Family Funeral a taky Rambo: Poslední krev. O cenu pro nejhorší film roku se vedle výše zmíněných pak dále ucházejí The Fanatic a The Haunting of Sharon Tate. Zajímavostí je, že nominaci obdržel rovněž na Oscara nominovaný Joker, který se uchází o speciální ocenění pro film, který je nejbezohlednější co se týče ignorování lidských životů a veřejného majetku.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 3.2.2020

  Ceny BAFTA – výsledky

  73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl celkem sedm cen, včetně té pro nejlepšího režiséra nebo za nejlepší kameru, kterou přebral Roger Deakins. Joker, jenž obdržel letos nejvíc nominací, zvítězil nakonec ve třech kategoriích, včetně té pro nejlepšího herce.

   

  Kromě Joaquina Phoenixe se tak dále radovali Renée Zellweger (Judy), Laura Dern (Manželská historie) a Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Všichni výše jmenovaní zopakovali předešlé výhry a mají tak nakročeno příští týden i k Oscarům. To samé platí pro snímky Parazit a Králíček Jojo, jež se radovaly z cen za nejlepší původní scénář a adaptovaný scénář. V kategorii nejlepší filmová scénografie za film Králíček Jojo byla mimo jiné nominována i Češka Nora Sopková, ta ale nakonec neuspěla, cenu získali Dennis Gassner a Lee Sandales za film 1917.

   

  Kompletní přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 2.2.2020

  Ceny české filmové kritiky – výsledky

  Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české filmové kritiky také ocenění za nejlepší režii a pro herce Jiřího Schmitzera. Vlastníci Jiřího Havelky proměnili dvě nominace – za scénář a pro herečku Terezu Ramba. Snímek Nabarvené ptáče zvítězilo v kategorii Audiovizuální počin, kde kritici ocenili kameru Vladimíra Smutného. Nejlepším filmem mimo klasickou distribuci se pak stal krátkometrážní loutkový snímek Dcera, jenž je rovněž nominován i na Oscara.

   

  Cenu Innogy pro objev roku získal Bohdan Karásek za vztahovou tragikomedii Karel, já a ty. Nejlepším dokumentem se stala Dálava v režii Martina Marečka. Speciální cenu pak obdržel také kultovní film Jana Svěráka Kolja, jenž byl českými kritiky zvolen jako nejlepší domácí film od roku 1989. Kompletní přehled výsledků naleznete v sekci Ocenění.

   

  Výsledky hlasování jednotlivých kritiků a kritiček jsou dostupné na www.filmovakritika.cz.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.1.2020

  34. Premios Goya – výsledky

  Výroční španělské filmové ceny Goya byly předány v sobotu 25. ledna 2020. Slavnostní ceremoniál, jenž se konal v jihošpanělské Malaze, uváděli stejně jako loni komik a moderátor Andreu Buenafuente a herečka Silvia Abril. Španělským filmem roku se stal snímek Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara, jenž si zároveň odnesl cenu za nejlepší režii. Celkem film Bolest a sláva proměnil sedm ze šestnácti nominací. S tímto počtem nominací se ostatně řadil mezi největší favority, k nimž patřilo i historické válečné drama While at War se sedmnácti nominacemi a drama The Endless Trench s patnácti nominacemi.

  Nejlepším hercem byl zvolen Antonio Banderas za svou roli ve filmu Bolest a sláva, za níž je zároveň nominován na Oscara. Cenu pro nejlepší herečku si odnesla Belén Cuesta, jenž ztvárnila hlavní roli ve filmu The Endless Trench. Za své herecké výkony ve vedlejších rolích si cenu odnesli Eduard Fernández za snímek While at War a Julieta Serrano za Bolest a slávu. Ceny pro nejlepší nové herce, udělované hereckým objevům, obdrželi Enric Auquer za film Oko za oko a Benedicta Sánchez za drama Až přijde oheň.

  Almodóvarova Bolest a sláva kromě toho skórovala i v kategoriích Nejlepší původní scénář, Nejlepší střih a Nejlepší hudba. Nejlepším zahraničním španělsky mluveným filmem byla zvolena kriminální komedie Heroic Losers, natočená v argentinsko-španělské koprodukci, a za nejlepší nešpanělsky mluvený snímek bylo prohlášeno francouzské drama Bídníci, které reprezentuje Francii i na Oscarech. Kompletní přehled oceněných a nominovaných naleznete v sekci Ocenění, spolu s kompletním archivem vítězů a nominovaných i ze všech předchozích ročníků.

  (Filmmaniak)
 • Obrázek k novince 22.1.2020

  7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

  Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate divákům přinese řadu nových oceňovaných snímků (Malý Joe, Vivárium, H0use), které budou soutěžit o hlavní cenu festivalu, ale i nesmrtelné klasiky jako Tetsuo, Total Recall či Ghost in The Shell 2: Innocence, sérii dokumentů či školní projekce. Na festival míří scénárista seriálu Taboo Chips Hardy a další zahraniční tvůrci i vědci. Future Gate probíhá od 29. ledna do 2. února v pražské Lucerně, o týden později v Brně. Festivalové ozvěny se konají v Plzni, Šumperku a nově na Slovensku.

  Velmi nás těší, jakou filmovou kolekci se nám podařilo letos připravit. V soutěži jsou zastoupeny americké nezávislé filmy i evropské snímky oceněné dříve na světových festivalech. Do Prahy přiletí několik režisérů, producentů a odborníků z dalších profesí zastoupených ve výrobě filmů. Výchozím tématem letošní filmové přehlídky je svoboda, vizuálním prostředkem k jejímu zobrazení se stane subžánr sci-fi: kyberpunk. Filmy jako Total Recall, Ghost in the Shell nebo Tetsuo vzdáme hold oblíbenému žánru,” přibližuje pořadatel festivalu Filip Schauer. 

  Zahajovacím filmem festivalu je v Cannes oceněný Malý Joe s Emily Beecham, známé z Ave, Caesar! bratří Coenů, v roli vědkyně zabývající se vývojem nových rostlinných druhů, které lidstvu nemají přinést nic menšího než štěstí. Režisérkou snímku je Jessica Hausner (Lurdy, Láska šílená). Druhý soutěžní film Vivárium je artovou alegorií koloběhu konzumní společnosti, ve které tvoří mladou rodinu Jesse Eisenberg (Zombieland) a Imogen Poots (Král ze Soho). Nápaditý a inovativní počin Synchronic natočili Justin Benson a Aaron Moorhead, američtí nezávislí tvůrci oceňované hororové mozaiky V/H/S a sci-fi Donekonečna. Snímek Barva z vesmíru, ve kterém si hlavní roli zahrál Nicholas Cage, je adaptací stejnojmenné povídky H. P. Lovecrafta. Psychedelická a místy brutální vize kultovního režiséra Richarda Stanleyho (Hardware) vypráví příběh rodiny, které na zahradu za domem dopadne meteorit. Inteligentní konverzační drama H0us3 je debutem španělského režiséra Manola Munguia, který v něm odkrývá naše obavy z umělé inteligence a přehledně představuje témata jako internet věcí, hackování a nabourávání počítačových systémů. Uvedení snímku bude za osobní účasti režiséra. Šestým a posledním soutěžním filmem je čínský nezávislý snímek Poslední úsvit (Zui Hou De Ri Chu) 30-letého režiséra Wen Ren, který svůj první celovečerní film natočil za pouhých 250 000 USD. 

  Kompletní program festivalu naleznete na www.futuregate.cz.

 • Obrázek k novince 18.1.2020

  Šortky znovu v Pilotech, Oku a ve Světozoru

  15. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se koná od 22. do 26. ledna 2020 v pražských kinech Světozor, Pilotů a Oko. Nabídne nejnovější světovou produkci, vizuální experimenty, nejzajímavější české kraťasy, půlnoční program s netradičními průvodci, dětské filmy, nejlepší kanadské filmy posledních let, odlehčený pohled na smrt, trošku šokující výlet do světa žen v režii něžného pohlaví, VR kino, divokou vyjížďku na skejtech nebo program pro seniory. 

  Ochutnat letošní program můžete 22. ledna v rámci zahajovacího programu v Bio Oko. Nasadit helmy a seznámit se zdarma s tím, jak může vypadat audiovizuální zážitek, lze ve VR kině, ve foyer Národní technické knihovny od 23. do 25. 1. (13:00 - 20:00). 

  V Mezinárodní soutěži se představí v pěti tematických programech filmy rozmanitých žánrů. Potkávají se tu filmy ověnčené řadou festivalových cen s úplnými novinkami a výrazným rysem letošní soutěže je zvýšená hladina humoru a poněkud neobvyklých námětů. Země mezi moři představí nejlepší kanadské kraťasy posledních patnácti let. Najdete mezi nimi třeba i řadou cen ověnčenou temnou grotesku Další patro Denise Villeneuvea (Blade Runner 2049). O tom, že se dá o posledních věcech vyprávět s otevřeností, hravostí a humorem, pojednává Prach prachu. Dozvíte se, jak vypadá posmrtný život kosmonauta nebo jaké to je uspořádat si pohřeb ještě zaživa. Pětice filmů, jež všechny do jednoho napsaly a natočily ženy, se představí v bloku Naprosto úžasná. Hrdinky těchto příběhů skutečně nepůsobí ani trochu jako princezny a s předsudky si v těchto příbězích hlavu rozhodně nikdo neláme. Fenoménu skejťáků se věnuje pásmo Frontside/Backside, v němž samozřejmě nechybí ani příspěvek z rukou legendy skatevideí, videoklipů a autorského filmu Spikea Jonzeho. A pokud stále ještě nebudete mít dost, stačí se podívat na Shortky na Mall.tv, kde najdete zdarma to nejlepší z programu festivalu a také můžete hlasovat o ceně diváků. 

  V programu diváci tradičně najdou oblíbenou Brutal Relax Show plnou půlnočních titulů i nekorektního humoru nebo LABO, filmy co chtějí být vizuálním zážitkem a nezřídka překračují hranice médií. A pro  nejmenší máme Pragueshorts dětem, pro děti od 3 do 6 let a jejich rodiče, a to v sobotu 25. 1. 2020 od 15:00 v Bio Oko a o den později, 26. 1. 2020 od 15:00, v kině Aero. 

  Více na www.pragueshorts.com

 • Obrázek k novince 15.1.2020

  Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

  Již 7. března proběhne v pražském Rudolfinu vyhlašování 27. ročníku Českých lvů. Kdo se bude o ceny ucházet? Nejvíce nominací obdržela tragikomedie režiséra Jiřího Havelky Vlastníci. Snímek jich dostal 12. Těsně za ním skončil s 11 nominacemi film Nabarvené ptáče Václava Marhoula a na třetím místě jsou s 10 nominacemi Staříci Martina Duška a Ondřeje Provazníka. Výše zmíněné snímky jsou zároveň i v užším výběru mezi nejlepšími filmy i na cenu pro nejlepšího režiséra. V obou těchto kategoriích je doplnily snímky Na střeše Jiřího Mádla a Tiché doteky Michala Hogenauera. Celkem se bude vyhlašovat 15 kategorií a galavečerem bude v přímém přenosu na České televizi provádět moderátor Václav Kopta. Kompletní přehled nominovaných naleznete pod tímto odkazem.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 18 35 51 68