foto

David F. Sandberg

  • nar. 21.1.1981 (39 let)
    Jönköping, Jönköpings län, Švédsko

Biografie

David F. Sandberg je spisovatel, režisér a animátor. Zahrál si však párkrát i se svojí manželkou Lottou Losten ve svých krátkometrážních hororových filmech, kterými se zviditelnil prostřednictvím youtube.

Narodil se v roce 1981 v Jönköping ve Švédsku. Začínal s vypůjčenou VHSC kamerou od otce, dokud ji nerozbil. V teenagerovských letech pracoval ve videopůjčovně, která mu sloužila jako inspirace a zároveň mu pomohla si našetřit peníze na koupi vlastní videokamery. Díky digitalizaci se jeho filmování posunulo na lepší úroveň.

Při vytváření krátkých filmů, které posléze představoval na filmových festivalech, se zapojil do místního filmového centra nazývaného Film i Jönköpings län (2004 až 2009), které založil filmový komisař Svante Rosberg. Tam začal pracovat na různých projektech, až roku 2006 šel se svojí kůží na trh a na youtube publikovat svůj pětiminutový animovaný film För Barnen, který však kvůli animovanému údu muže a jezení mozku člověka byl smazán kvůli nevhodnému obsahu. Přesto tento krátký snímek měl obrovský divácký ohlas a povzbuzen prvním úspěchem vytvořil hned další sedmiminutový animovaný film s názvem Vad Tyst Det Blev, který byl okamžitě zhlédnut víc než dvěma miliony uživateli youtube a získal ocenění za nejlepší film, nejlepší scénář, nejlepší hudbu a diváckou cenu na The November Film Festival.

Nebylo to však poprvé, co vyhrál cenu na tomto Festivalu, už v roce 2005 získal ocenění za nejlepší zvuk a nejlepší film za snímek Brevet. Po takovém úspěchu ho začaly kontaktovat společnosti a nabízely mu práci na pozici animátora, což mu už v roce 2006 dopomohlo k vytvoření jeho vlastní společnosti zabývající se reklamami a krátkými animacemi pro různé klienty. (2007: reklama Kondomexperten, 2008: TV animace Three Films about Grief; 2008-2009: dva dokumenty Center against racism; 2010-2013: animované reklamy a instruktážní videa Diasend; 2010-2013: Pinigt – animovaná webová show, která učí mladé lidi všechno o sexuální ochraně). Jeho první práce byla animátorský poradce v televizní show Myggan na švédském kanálu Channel 5.

Jak sám říká, rozšíření jeho krátkých filmů po celé Skandinávii mu přineslo největší štěstí – potkal dívku, se kterou začal randit ve svých 11 letech, Lottu Losten, a kterou si vzal za ženu v roce 2013, a kterou obsazuje do hlavních rolí svých hororových krátkých filmů. V mezidobí let 2006 až 2009, během spolupráce s Film i Jönköpings län, pracoval na několika dokumentech a reklamách pro The Swedish Inheritance Fund v Arvsfonden, kde každý rok dokumentoval některé jejich nejúspěšnější projekty. Jeho poslední spolupráce s Jönköpings, ještě než jeho mentor Svante Rosberg odešel do důchodu, byla na Animera = Göra Livlig, dokumentu o tom, jaký pozitivní dopad můžou mít animace na seniory. Dokument později zakoupila a odvysílala švédská televize SVT.

V roce 2009 se přestěhoval do druhého největšího švédského města Gothenburg. Často mu dopřálo štěstí spolupracovat s producentem Claes Lundin z CL Film. V roce 2011 spolu dokončili animovaný dokumentární televizní seriál Earth Savers, který byl odvysílán ve Švédsku, Finsku a Norsku. Upozorňoval na změny způsobené lidskou rukou a jejich dopady a měl za cíl, aby si lidé uvědomili, že není pozdě zachránit Zemi. Seriál zaznamenal úspěch a byl prodán společnosti Arte, která jej nechala odvysílat na různých evropských televizních kanálech.

V roce 2013 měl v Cinequest v Kalifornii premiéru jeho další krátký dokumentární film Ladyboy, ve kterém experimentoval s animací a s živým hraním, čímž zaujal víc, než příběhem. Hlavní postavu transsexuální prostitutky v Thajsku postaví do situace, kdy musí volit mezi svým přítelem a svojí matkou. Svoji spolupráci dovršili krátkým filmem Wallace, kde si hraje s živým hraním a 2D kompozicí. Příběh je o chlapci, jehož kresby ožívají.

I když si sice po celou dobu užíval při natáčení dokumentů a animací, rok 2013 byl pro něho zlomový. Uvědomil si totiž, že se dostal příliš daleko od svého původního cíle točit horory a sci-fi filmy. K získání sponzora na natočení pravého hororu začal s manželkou Lottou Losten vytvářet hororové scény v jejich bytě, které nebyly zatížené žádným rozpočtem. S druhým takto natočeným filmem Lights Out, který měl byl původně použit jako snímek do soutěže Bloody Cuts Horror Challenge, se konečně ukázal na youtube, kde ho shlédlo více než 20 milionů lidí. Snímek získal cenu za nejlepší režii na soutěži a obletěl filmové festivaly po celém světě, kde si připsal ještě pár dalších ocenění.

Díky veleúspěchu Lights Out se mohl zapsat do The Paradigm Talent Agency (americká agentura zábavního průmyslu) a podepsat smlouvy s Gotham Group (produkční společnost zábavního průmyslu založená Emmy-oceněnou televizní a filmovou producentkou Ellen Goldsmith-Vein) v Los Angeles a s produkční společností FatCat Films v Paříži, jejíž členové se označují jako digitální vypravěči příběhů.

Sandberg se považuje za renesančního člověka, který dokáže vlastní produkcí vytvořit vše. Napíše beze všeho scénář, vytvoří si tu správnou hudbu, přihodí pár vizuálních efektů, občas si i sám zahraje a celé si to přitom zrežíruje. Nechává se rád slyšet, že ani nedostatek rozpočtové položky ho nezastaví.

Po několika krátkých hororových snímcích dostupných na youtube (2016: Closet Space; 2015: Attic panic; 2014: Coffer, Not So Far, Pictured; 2013: Lights Out, Wallace, Cam Closer) konečně získal důvěru režírovat skutečný celovečerní horor. Producenti Eric Heisserer a James Wan mu dají příležitost při hororou Lights Out (Zhasni a zemřeš), který by měl přijít do kin již tento rok (2016).

Na rok 2017 David F. Sandberg již ale připravuje další horor, a to Annabelle 2 (producenti James Wan a Peter Safran), která by měla navazovat na horor o panence ve svatebních šatech - Annabelle z roku 2014. Kritici se domnívají, že David F. Sandberg by se mohl jednou zařadil mezi mistry hororového umění. Necháme se tedy překvapit, zda dokáže obstát i u diváků.

Eratashi

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Kameramanská filmografie

Filmy

2015 Attic Panic
2014 Coffer
Not So Fast
Pictured
Wallace
2013 Cam Closer
Lights Out

Dokumentární

2013 Ladyboy

Herecká filmografie

Filmy

2016 Closet Space
2015 Attic Panic
2014 Not So Fast

Skladatelská filmografie

Filmy

2015 Attic Panic
2014 Wallace

Dokumentární

2013 Ladyboy

Střihačská filmografie

Filmy

2014 Wallace

Zvukařská filmografie

Filmy

2014 Wallace

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(26)