foto

Jules Dassin

  • nar. 18.12.1911
    Middletown, Connecticut, USA
  • zem. 31.3.2008 (96 let)
    Atény, Řecko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americký režisér Jules Dassin se narodil 18. prosince 1911 v Middletownu (Connecticut) v rodině ruských židovských přistěhovalců jako jedno s osmi dětí. Vyrůstal v Harlemu a v Bronxu, kde navštěvoval střední školu Morris High School, kterou ukončil v roce 1929. Poté odjel do Evropy, kde studoval divadelnictví v několika zemích. Po návratu do New Yorku v roce 1934 se stal hercem v židovském divadle ARTEF (Arbeter Teater Farband), kde působil až do roku 1939. Zároveň se stal autorem a režisérem rozhlasových her. Jako režisér se dostal také na Broadway, kde na sebe upozornil několika úspěšnými hrami a otevřel si tím cestu do Hollywoodu, kde začínal jako asistent režie u Alfreda Hitchcocka.

Samostatný režijní debut přišel v roce 1941 se snímkem THE TELL-TALE HEART, který natočil podle povídky Edgara Allana Poea "Zrádné srdce". Následoval protifašistický film NAZI AGENT, komedii THE AFFAIRE OF MARTHA a drama o odboji francouzských vlastenců REUNION IN FRANCE. V roce 1943 volně natočil podle Wildovy komedie "Strašidlo canterwillské" snímek CANTERWILLE GHOST. Po několika nevýrazných filmech v roce 1947 vytvořil dramatický film o vzpouře vězňů BRUTE FORCE a následně dvě dramata, THE NAKED CITY a THIEVES´ HIGHWAY. V roce 1950 natočil v Anglii noir snímek NIGHT AND THE CITY, kterého si sám Dassin nejvíce cenil.

Začátkem 50. let se dostal spolu s devíti dalšími (tzv. "Hollywood ten") na černou listinu (seznam levicově orientovaných umělců) výboru pro potírání neamerické činnosti ve Washingtonu. Opustil Spojené státy a odjel do Francie, kde po čtyři roky marně hledal uplatnění, neboť až sem zasahoval bojkot, jemuž byl vystaven v USA. Prosadil se až v roce 1955, když natočil noir snímek DU RIFIFI CHEZ LES HOMMES (Rvačka mezi muži). O rok později natočil v řeckých ateliérech drama CELUI QUI DOIT MOURIR (Ten, který musí zemřít). Mezi další snímky natočené v Řecku patří například snímek PHAEDRA. V roce 1968 po dvaceti letech natočil v USA snímek s rasovou tématikou UP-TIGHT. Posledním titulem jeho filmografie je snímek CIRCLE OF TWO (Lekce lásky) z roku 1980. V dalších letech po ukončení filmové kariéry se již věnoval pouze divadlu.

Jules Dassin byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou se stala v roce 1932 houslistka Beatrice Launer. Měli spolu tři děti. Syn Joseph se narodil v roce 1938 a stal se populárním zpěvákem. Zemřel předčasně v roce 1980 na infarkt. V roce 1940 se narodila dcera Richelle a v roce 1944 dcera Julie. Začátkem 60. let skončilo manželství rozvodem a v roce 1966 se Dassin oženil s řeckou herečkou a pozdější ministryní kultury Melinou Mercouri. Se svou druhou ženou natočil osm filmů, mezi něž patří například snímky POTE TIN KSYRIAKI (Nikdy v neděli), nebo komedie TOPKAPI. Toto bezdětné manželství skončilo v roce 1994 smrtí Meliny.

Jules Dassin zemřel 31. března 2008 v Aténách po krátké nemoci ve věku 96 let. Poslední roky života strávil v Řecku, kde získal v roce 1981 občanství a Řekové si ho postupně přivlastnili za svého autora. Lásku ke své nové vlasti ukázal, když se stal zaníceným bojovníkem o navrácení kulturní památky Elginových mramorů do Řecka z Britského muzea v Londýně (Elginovy mramory kdysi zdobily štít aténského Pantheonu).

"Byl jsem Řekem ještě dřív, než jsem o tom věděl."

Petr "contrastic" Kubíček

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1974 Rehearsal, The
1962 Phaedra
1960 Nikdy v neděli
1955 Rvačka mezi muži

Dokumentární

2005 Buzz
Filmaři v akci
2002 Filmové žánry (TV seriál)

TV pořady

1991 Bouillon de culture (TV pořad)

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace