foto

Andrzej Sapkowski

  • nar. 21.6.1948 (72 let)
    Lodž, Lodžské vojvodství, Polsko

Biografie

Mistr slovanské fantasy Andrzej Sapkowski se narodil 21. června 1948 v polské Lodži. Po vystudování Lodžské univerzity pracoval spoustu let v oblasti mezinárodního obchodu. Svou literární kariéru začal jako překladatel, především sci-fi. První povídku s názvem Zaklínač (polsky Wiedźmin) publikoval v roce 1986 v polském fantasy časopise Fantastyka jako příspěvek do soutěže. Povídka, ve které se poprvé představil zaklínač Geralt z Rivie – profesionální lovec monster, sklidila obrovský úspěch ze strany čtenářů i kritiků a získala třetí místo.

Dnes tvoří Ságu o zaklínači pět románů a tři soubory povídek. Zaklínač (jehož svět je silně ovlivněn slovanskou mytologií) se stal velice populárním především v Evropě, dočkal se i seriálového zpracování a velice úspěšné videoherní trilogie, která je označována za jedno z nejlepších RPG všech dob. Sám Sapkowski získal spoustu mezinárodních ocenění a je považován za jednoho z nejlepších fantasy spisovatelů na světě. V roce 2012 dostal Medaili za zásluhy v oblasti kultury (Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis).

Mezi jeho další slavná díla patří historické fantasy Husitská trilogie nebo román Zmije. Píše i povídky, recenze, komentáře a fejetony do polských fantasy časopisů Fantastyka a Magia i miecz. Ve svých knihách uplatňuje hluboké znalosti historických reálií, smysl pro detail a svůj typický sarkastický humor.

Elgilion "TwoFace" ‎‎‎‎

Spisovatelská filmografie

Filmy

2001 Zaklínač - kniha

TV seriály

2021 Zaklínač (TV seriál) - kniha
Epizoda 8 (S02E08) - kniha
Epizoda 7 (S02E07) - kniha
Epizoda 6 (S02E06) - kniha
další epizody (8)
2019 Zaklínač (TV seriál) - kniha
Něco více (S01E08) - kniha
Před pádem (S01E07) - kniha
Vzácný druh (S01E06) - kniha
další epizody (8)
2002 Zaklínač (TV seriál) - kniha
Ciri (E13) - kniha
Falwick (E12) - kniha
Marigold (E11) - kniha
další epizody (13)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky