foto

Margaret Avery

  • nar. 20.1.1944 (74 let)
    Mangum, Oklahoma, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Margaret Avery je americká herečka a zpěvačka. Narodila se v Mangumu v Oklahomě, vyrůstala v San Diegu, kde navštěvovala střední školi Point Loma High School. Avery poté nastupuje na univerzitu San Francisco State University, kde získává titul bakaláře umění - Bachelor of Arts degree v oboru vzdělávání.

V čase, kdy pracuje jako náhradní učitelka v Los Angeles, začíná Avery vystupovat jako zpěvačka a herečka na divadelních prknech. Mezi její významější divadelní projekty můžeme zařadit hru „Revolution" nebo „Sistuhs". Za účinkování ve hře Dona Petersona „Does a Tiger Wear a Necktie? /1973/, obdržela cenu Los Angeles Drama Critics Circle Award za nejlepší ztvárnění postavy v hlavní roli.

V televizním hororovém příběhu SOMETHING EVIL /1972/, hrála spolu se Sandy Dennisem a Darrenem McGavinem a režíroval ji Steven Spielberg. Ten samý rok udělala svůj filmový debut v krimi snímku COOL BREEZE /1972/, kde hrála postavu Larky spolu s Thalmusem Rasulalou a Judy Pace. V tomto ryze černošském remaku noirového snímku THE ASPHALT JUNGLE /1950/, ztvárnila Avery postavu Marylin Monroe. Následující rok hraje prostitutku v pokračování série o Dirty Harrym, MAGNUM FORCE /1973/ s Clintem Eastwoodem, kde její postava je zavražděna pasákem, který jí prolije hrdlem antikorozní čistící prostředek. Tento způsob zabití inspiroval zločince v reálných vraždách známých jako „Hi-Fi Murders" v roce 1974.

V komedii WHICH WAY IS UP? /1977/, režírované Michaelem Schultzem, předvedla Avery svůj komediální talent jako Annie Mae, manželka Richarda Pryora. Ve stejný rok hraje Belle Joplin, manželku skladatele ragtimu Scotta Joplina ztvárněného Billym Dee Williamsem v titulní roli. Avery zaznamenla obrovský úspěch za roli vášnivé bluesové zpěvačky Shug Avery ve Spielbergově filmu The Color Purple, kde hrála s Whoopi Golberg a Dannym Gloverem. V castingu dostala přednost před Tinou Turner. Tato filmová adaptace stejnojmenného a cenami ověnčeného románu Alice Walker, ji vynesla nominaci na cenu Academy Award pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.

V roce 1992 hraje Avery v pětihodinovém seriálu THE JACKSONS: AN AMERICAN DREAM postavu Marthy Scruse, matky Katherine Jackson, ztvárněné Angelou Bassett. Tyto dvě herečky se posléze potkávají v romantické komedii MEET THE BROWNS /2008/.

Jako guest star se objevila v mnoha TV seriálech jako v sitcomu THE NEW DICK VAN DYKE SHOW /1971-1974/, v detektivním seriálu KOJAK /1973-1978/, v seriálu KOLCHAK: THE NIGHT STALKER /1974-1975/, v krimiseriálu MURDER, SHE WROTE /1984-1996/, v krimi seriálu MIAMI VICE /1984-1989/, v komediálním sitcomu THE COSBY SHOW /1984-1992/, v akčním seriálu JAG /1995-2005/ aj.

V roce 2008 hrála Avery Mamu Jenkins v komedii WELCOME HOME ROSCOE JENKINS spolu s Martinem Lawrencem a Jamesem Earlem Jonesem.

Margaret Avery žije v Los Angeles a stále je aktivní ve filmové branži. Mimo herectví pracuje s rizikovými teenagery a týranými ženami z předměstských oblastí Greater Los Angeles. V roce 1974 se vdala za Roberta Gordona Hunta,  nicméně za šest let se rozvedli a mají spolu jedinou dceru Aishu.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace