foto

Jocelyn Quivrin

  • nar. 14.2.1979
    Dijon, Côte-d'Or, Bourgogne, Francie
  • zem. 15.11.2009 (30 let)
    Saint-Cloud, Hauts-de-Seine, Francie

Biografie

Francouzský herec Jocelyn Quivrin navázal v dospělosti na dětské zkušenosti s kamerou a zařadil se mezi výrazné naděje francouzského filmu, jeho slibnou kariéru však předčasně ukončila tragická smrt. Pocházel z Dijonu, jeho otec je lékařem a patří k významným odborníkům v oboru anestezie. Již jako dítě se Jocelyn objevoval před kamerou, velkou šancí pro něj byla jedna z hlavních rolí mladšího králova bratra ve výpravném historickém filmu LUDVÍK, KRÁL DÍTĚ (Louis, enfant roi, 1992). Tento film byl s úspěchem uveden na festivalu v Cannes a Quivrin se dostal do povědomí filmových a televizních producentů.

Kromě dalších menších hereckých zkušeností studoval na střední filmové škole ve Vincennes, pak pokračoval ve studiu na filmové fakultě v Nanterre. Vzdělání ale nedokončil a jako samouk i v rámci různých institucí se připravoval na další hereckou práci. Před filmovou i televizní kamerou jej nadále provázely role skutečných historických osobností (LAUTREC, 1998), velkou příležitostí pro něj byla titulní postava v seriálové adaptaci Balzacovy literární předlohy RASTIGNAC ANEB CTIŽÁDOSTIVOST (Rastignac ou les ambitieux, 2001), za niž obdržel hereckou cenu na televizním festivalu v Luchonu. Režisér Daniel Vigne jej obsadil do hlavní role svého historického dvoudílného filmu DÍTĚ OSVÍCENSTVÍ (L′enfant des lumières, 2002) a později mu svěřil ztvárnění mladého Ludvíka XIV. v životopisném filmu JEAN DE LA FONTAINE – VÝZVA (Jean de la Fontaine – le défi, 2007). Z práce pro zahraniční produkce připomeňme menší roli francouzského důstojníka v životopisném filmu KRÁLOVNA ALŽBĚTA (Elizabeth, 1998).

Své herecké schopnosti prokazoval Quivrin ale i v příbězích ze současnosti, porotu mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu zaujal nevšední film ze života studentů VYSOKÁ ŠKOLA (Grande école, 2005). Tento film znamenal pro Quivrina i zásah do soukromého života – při natáčení se seznámil s herečkou Alice Taglioni (*1976), která se stala jeho životní partnerkou a v roce 2009 se jim narodil syn Charlie. Z Quivrinovy další filmografie je na místě vzpomenout ambiciózní, ale podle mnohých nepříliš podařený thriller ŘÍŠE VLKŮ (L′empire des loups, 2005), kde vytvořil hlavní dvojici policejních vyšetřovatelů spolu s Jeanem Renem.

Další historickou postavu mu přinesl film z doby napoleonských válek ZKÁZA ZÁMKU HERM (Jacquou le croquant, 2007), se svou životní partnerkou Alice Taglioni si zahrál v komedii NÁŠ NELÍTOSTNÝ SVĚT (Notre univers impitoyable, 2008). Velkým triumfem byl pro něj film 99 FRANKŮ (99 francs, 2007). Zatímco dosud hrál v řadě oceněných snímků, tento titul byl úspěšný výhradně pro něj a získal za něj několik prestižních cen. Kromě toho jsme Jocelyna Quivrina u nás mohli vidět v několika oblíbených kriminálních seriálech jako NAVARRO nebo JULIE LESCAUTOVÁ.

Quivrinova vášeň pro silná auta a rychlou jízdu se mu stala osudnou. V neděli 14. listopadu 2009 krátce před půlnocí nezvládl řízení svého sportovního vozu na dálnici A13 nedaleko Saint-Cloud a zahynul při autonehodě. Bylo mu třicet let.

Pavel "argenson" Vlach

Scenáristická filmografie

Filmy

2014 Maestro
2007 Acteur

Režijní filmografie

Filmy

2007 Acteur

Host

TV pořady

2000 On ne peut pas plaire à tout le monde (TV pořad)