foto

Josef Novák

  • nar. 15.6.1879
    Praha, Rakousko-Uhersko
  • zem. 24.11.1942 (63 let)
    Mladá Vožice, Protektorát Čechy a Morava

Biografie

Herec, operetní zpěvák a divadelní režisér Josef Novák se narodil v Praze ve Vršovicích. Jeho otec František Novák (1836–19??) byl truhlář, maminka Josefa roz. Holubová (1842–1893) byla v domácnosti, kde se starala o 4 děti. Josef byl jejich nejmladším dítětem.

Josef Novák se vyučil lakýrníkem, ale poměrně brzy se nechal okouzlit divadlem a svému původnímu povolání se již nevěnoval. Již od konce 19. století, až do konce svého života, se věnoval divadlu, a to jako herec, operetní i operní zpěvák a divadelní režisér.
 
Za svou skoro 40letou profesionální kariéru vystřídal velkou řadu různých divadelních souborů, ale i kamenných divadel. Začínal okolo roku 1898 v ochotnickém spolku Bozděch, během let 1900 až 1902 působil v několika menších kočovních společností. Pak do roku 1910 hrál u L. Janovského, krátkou dobu se zdržel v Brně a následně přijal angažmá ve společnosti subrety Mařenky Zieglerové.

U Mařenky Zieglerové si vyzkoušel i režii, a byl platným hercem a hlavně zpěvákem v jejim souboru, např. divadelní hra „Hrabě Danilo Danilovič“. Od Mařenky Zieglerové odešel do Švandova divadla na Smíchově, a pak ke Sdružení měst východočeských.

V roce 1914 narukoval do války, kde v Rusku řídil České divadlo při spolku Komenský. Po návratu z 1. sv. války dál pokračoval v divadelní činosti. Jelikož se v té době objevilo více herců stejného jména, začal používat divadelní jmíno Josef Ladislav Novák, často na divadelních plakátech a cedulích jen jako J. L. Novák.

Hrál, zpíval a režíroval, jak u J. Burdy v Olomouckém (s úspěhem hrál a zpíval krále v divadelní hře „Madame Pompadoure“) v Košickém a v Kladenském divadle. V roce 1925 se vrátil do rodné Prahy, kde hrál ve „Varieté“, Vinohradské zpěvohře, a od roku 1930 byl angažován kolegou a dlouholetým kamarádem M. Bukovským do jeho Malé operety. V Malé operetě ho diváci, mohli spatři většinou ve větších rolích, např. „Pán z lóže č. 13“, „Král bez vlasti“, kde hrál polního maršálka. Jako režisér byl podepsán pod několika tituly, např. „Alvinští husaři“ aj.

V době jeho působení v Malé operetě si zahrál i v řadě filmů. Natočil 5 němých filmů, první v roce 1928 a zárověň jeho nějvětší roli, kdy si zahrál roli hodného Čechoameričana a milonáře Pitlíka, ve filmu Ve dvou se to lépe táhne. V roce 1929 natočil dokonce čtyři filmy, ale již jen vesměs v epizodkách.

Po nástupu filmu zvukového byl dál sice zván do ateliérů, ale jen proto, aby v necelé třicítce filmů vytvářel epizodky, nanejvýš o trošku větší roli. Z jeho významnějších roliček zaslouží vyzdvihnout Jiřího Syka v Psohlavcích (1931), ředitele bankovního domu Merkur, který nekompromisně posílá Popelce Hadimršku (Vlasta Burian) do Prahy ve filmu To neznáte Hadimršku (1931), Přísného otce Albínky (Lída Baarová) Podzimka ve filmu Zapadlí vlastenci (1932).

Z dalších rolí je třeba vzpomenout, nemravný majitel zábavního podniku ve filmu Zlaté ptáče (1932), a důvěřivý kamarád Toníka (Jan W. Speerger), který mu ochotně půjčí peníze ve filmu Strýček z Ameriky. S diváky v kinech se zozloučil důstojně, v zápormé roli zlodějského čeledína Žuka, ve filmu Výkřik do sibiřské noci (1935).

V roce 1935 byla Malá opereta z finančních důvodu zrušena. Josef Novák v té době sice pilně točil cca 5 filmů ročně, ale pro nemoc se musel vzdát další divadelní a i filmové kariéry. Odjel do rodiště své matky, do Mladé Vožice, kde alespoň pokud mu zdraví dovolilo, vypomáhal místním divadelním ochotníkům.

Z jeho soukromí, víme, že se v roce 1911 oženil s o desel let mladší Emilii Provazníkovou (1889–19??), se kterou se však v 1931 rozvedl. Josef Novák nakonec v Mladé Vožici zemřel, stalo se tak 24. listopadu 1942 ve věku 63 let.

JA.RO.KO.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky