foto

James Ivory

  • nar. 7.6.1928 (92 let)
    Berkeley, California, USA

Biografie

James Ivory je režisérem irsko-francouzského původu, narozen v Berkeley v Californii. V mládí vyrůstal v Klamath Falls v Oregonu, později nastoupil na zdejší University of Oregon, kde vystudoval Architekturu a Výtvarná umění. Dále studoval na University of Southern California School of Cinematic Arts. Zde také poprvé režíroval, krátkometrážní snímek FOUR IN THE MORNING (1953). Během svého studia dále natočil půlhodinový dokumentární snímek VENICE: THEMES AND VARIATION, který byl v roce 1957 vyhlášen deníkem New York Times jako jeden z deseti nejlepších snímků mimo kinodistribuci. Svá studia tentýž rok také zdárně ukončil.

V roce 1961 zakládá spolu se svým partnerem, producentem Ismailem Merchantem a se scénáristkou Ruth Prawer Jhabvalovou, velmi úspěšnou produkční společnost Merchant Ivory Productions. Filmy z jejich produkce jsou často založené na slavných literárních dílech a získaly šest Cen Akademie.

Mezi nejslavnější snímky tohoto tvůrce bezpochyby patří POKOJ S VYHLÍDKOU (1985), RODINNÉ SÍDLO (1992) a SOUMRAK DNE (1993).

Lukáš "SaNcHeZ_cz" Plaček

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1993 The 65th Annual Academy Awards (TV pořad)
1987 The 59th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(40)