foto

Mike Nichols

  • nar. 6.11.1931
    Berlín, Prusko, Německá říše
  • zem. 19.11.2014 (83 let)
    Manhattan, New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Mike Nichols – vlastním jménem Michael Igor Peschkowsky se narodil 6. 11. 1931 v Berlíně odkud v roce 1939 spolu s rodinou emigroval. Svou uměleckou kariéru začal ne jako režisér, ale jako herec. V padesátých letech utvořil spolu s Elaine May v Americe velmi oblíbený komediální duet. V roce 1960 spolu dokonce vystupovali na Broadwayi ve vlastní hře „An Evening With Mike Nichols and Elaine May“. Když se v roce 1961 duet rozpadl začal Nichols pracovat jako divadelní režisér.

Velmi brzy se v tomto oboru proslavil a tak nebránilo nic tomu aby své štěstí zkusil také u filmu. V roce 1966 debutoval filmem KDO SE BOJÍ VIRGINIE WOLFOVÉ?, který byl ihned po uvedení kritikou velmi oceňován a Nichols byl za svou práci nominován na Oscara i Zlatý Glóbus. V podstatě ze dne na den se stal slavný. Další snímek ABSOLVENT už jenom potvrdil Nicholsovo postavení vynikajícího režiséra. Z mladého Dustina Hoffmana film učinil hvězdu a Nichols si za režii odnesl Oscara. Od této chvíle nemusel nikomu nic dokazovat a svou kariéru měl ve svých rukou. Jeho snímky HLAVA-22, SILKWOODOVÁ nebo HOŘKOST se nastálo zapsaly do historie kinematografie. Mike Nichols je považován za tvůrce, který se ve svých, často komediálně laděných filmech věnuje důležitým problémům moderního člověka.

V soukromém životě se Nichols čtyřikrát oženil. Jeho čtvrtou manželkou je od roku 1988 Diane Sawyer. Z předchozích manželství má dvě dcery Daisy (1964), Jenny (1977) a syna Maxe (1974).

Bogdan "Tygrys" Bogdanović

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2001 Vtip (TV film)
1967 Bach to Bach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(192)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace