foto

Todd Solondz

  • nar. 15.10.1959 (59 let)
    Newark, New Jersey, USA

Biografie

Rodák z New Jersey, režisér a scénárista Todd Solondz, se narodil 15.10.1959. Vystudoval film na newyorské univerzitě, ale po natočení snímku Strach, úzkost a deprese, který nebyl příliš úspěšný, se začal živit jako učitel angličtiny. Až snímek Vítejte v domě panenek, který měl nečekaný úspěch, ho vrátil zpět k filmu. V roce 1995 za něj dostal Velkou cenu poroty na festivalu Sundance.

O Toddu Solondzovi se mluví jako o mistru hořkého humoru a krutého realismu. Tento názor potvrzují i jeho dva snímky ŠTĚSTÍ a PALINDROMES. K filmu Štěstí, o třech sestrách a jejích abnormálních vztazích, který ukazuje ty nejroztodivnější lidské charaktery, si sám napsal scénář a byl za něj nominován na Zlatý globus. I ke svému dalšímu filmu, STORYTELLING, si sám napsal scénář. Jeho zatím posledním snímkem jsou Palinromy, které potvrdili Solondzovu pozici jako největšího ironisty současného kina.

Solondz si zahrál jednou dokonce i malou roličku ve filmu, a to v Lepší už to nebude (slo o roli muže v autobusu). Todd Solondz patří k nejvýznamnějším současným tvůrcům amerického nezávislého filmu.

Zoiberg

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

1996 Festivalové vteřiny (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(33)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace