foto

Lana Wachowski

  • nar. 21.6.1965 (54 let)
    Chicago, Illinois, USA

Biografie

"Myslíme, že filmy jsou docela nudné a předvídatelné, chceme zamést se všemi diváckými očekáváními!"

Lana Wachowski se narodila jako muž Laurence Wachowski 21. června 1965 do polsko-americké rodiny v Chicagu. Její matka, Lynne, byla zdravotní sestra a malířka, otec, Ron, byl obchodník. Spolu s mladším bratrem Andym chodili na stejnou základní i střední školu se zaměřením na umělecké vědy, kde Lana odmaturovala v roce 1983 a Andy roku 1986. Jako studenti se drželi spíše v ústraní, četli komiksy, hodně hráli deskovou RPG hru Dungeons & Dragons a když se věnovali školnímu divadlu, tak výhradně ze zákulisí. Po střední škole se jejich cesty na krátko rozdělily, Lana studovala Bard College v New Yorku a Andy šel na Emerson College v Bostonu, ovšem po zanechání nedokončeného studia si zpět v Chicagu založili menší tesařskou dílnu, přičemž souběžně vytvářeli komiksy a střádali nápady pro trilogii MATRIXu.

Sourozenci přiznávají, že mají rádi vyprávění příběhů na pokračování, prý proto, že vyrůstali na komiksových knížkách a Tolkienově trilogii Pána prstenů. Jejich první zásah do kinematografie přišel v roce 1995, kdy napsali scénář k filmu NÁJEMNÍ VRAZI. Další rok napsali, zrežírovali a vyprodukovali riskantní projekt PAST, který kombinoval staré jádro filmu-noir s novým, experimentálním způsobem práce s kamerou. V roce 1999 přišel jejich nejznámější film MATRIX, jehož příběh se v hlavách sourozenců formoval více než pět let. Scénář MATRIXu byl neobvykle detailní a přesný, Wachowští měli promyšlenou každou drobnost, která se musela splnit do puntíku, jinak nebyli spokojeni. Herci sborově přiznávají, že po prvním přečtení jej nepochopili, ale byli nesmírně fascinováni. Mezi zdroje inspirací MATRIXu patří komiksy všeho druhu, japonská Manga, Hong Kongské akční filmy, mytologické texty, samotná Bible, dobrodružství o Alence v říši divů a další.

V průběhu roku 2003 přišly na svět dvě pokračování MATRIX RELOADED a MATRIX REVOLUTIONS, které ač komerční úspěch sklidily velký, kritiku rozdělily na dva tábory - jedni milují celou trilogii a druzí uznávají jen prvotní MATRIX. Jako argument proti odpůrcům, kteří přirovnávají sequely k čisté komerci může sloužit fakt, že s RELOADED i REVOLUTIONS se počítalo hned odpočátku a zevrubně byly načrtnuty ještě dřív, než byl první MATRIX vůbec dotočen. K roku 2003 sourozenci také dopsali a vyprodukovali sérii animovaných filmů ANIMATRIX a v neposlední řadě počítačové hry Enter the Matrix (2003) a The Matrix: Path of Neo (2005) byly taktéž napsány a vytvořeny pod dozorem Wachowských.

V roce 2006 sourozenci napsali scénář k filmu V JAKO VENDETA a o dva roky později napsali, zrežírovali a vyprodukovali vizuálně originální a neotřelý závodní film SPEED RACER. Wachowští také napsali jeden scénář, zvaný Carnivore, který však nebyl natočen. Dle magazínu Empire patří mezi 12 nejlepších nezrealizovaných scénářů Hollywoodu.

Krátce po vydání MATRIX RELOADED se začalo proslýchat, že Larry se objevuje na veřejnosti přestrojený za ženu, říká si Lana Wachowski a je na cestě ke kompletní zmeně pohlaví. O tři roky později byla tato informace obnovena časopisem Rolling Stone, podle kterého měl mít Larry odjakživa sklony k nošení dámského oblečení, avšak v roce 2007 producent řady filmů Wachowských, Joel Silver, uvedl v rozhovoru, že celý tento příběh je smyšlený, nejspíš díky tomu, že sourozenci Wachowští zásadně nedělají rozhovory, nenechají se fotit, pečlivě si chrání své soukromí, a tudíž si novináři v honbě za senzací "musí" něco sami vymyslet. Nicméně v roce 2008 po vydání filmu SPEED RACER začal být Larry adresován jako Lana a v roce 2012 v rámci propagace filmu ATLAS MRAKŮ začal také na veřejnosti vystupovat jako žena. Za tento krok obdržela Lana ocenění „Visibility award" od největší společnosti zabývající se ochranou lidských práv v USA The Human Rights Campaign. Při neobvykle dlouhé děkovné řeči se Lana svěřila s osobními traumaty týkajícími se změny pohlaví včetně plánu na sebevraždu, který měla jako teenager.

O převedení na plátno údajně nezfilmovatelné novely ATLAS MRAKŮ začali sourozenci vážně uvažovat, když si ji přinesla Natalie Portman na natáčecí set filmu V JAKO VENDETA. I přes veškerou snahu sourozenců Wachowských však film ztěží zaplatil své náklady, a tak se po SPEED RACERU stal již druhým komerčním „propadákem" sourozenců v řadě.

V roce 2009 oslovil sourozence prezident Warner Bros s nápadem vytvořit zcela originální sci-fi franšízu. Práce na scénáři a prvních nákresech začala v roce 2011 již během natáčení filmu ATLAS MRAKŮ. Ačkoli vydání této novinky s názvem JUPITER VYCHÁZÍ bylo plánováno na červenec 2014, tak vzhledem k potřebě doladění speciálních efektů a marketingové kampaně došlo k posunu data vydání na únor 2015. Očekává se, že JUPITER VYCHÁZÍ bude zaměřen více do mainstreamu s cílem, zajistit sourozencům úspěch nejen u filmových kritiků, jak tomu bývá zvykem, ale také v pokladnách kin.

Vojtěch "H34D" V.

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2021 The Matrix 4

Tvůrcovská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2007 무릎팍 도사 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(810)