foto

Siegfried Loyda

  • nar. 22.8.1921
    Senftenberg, Německá říše
  • zem. 5.8.2008 (86 let)
    Berlín, Berlin, Portoriko

Biografie

Po druhé světové válce absolvoval hodiny herectví na konzervatoři v Lipsku. V roce 1946 začal pracovat jako hlasatel v Středoněmeckém rádiu (Mitteldeutschen Rundfunk). V následujících více čtyřiceti letech se z něj stala legenda rozhlasu.

V rozhlase mimo jiné uváděl hlavní večerní pořady a koncerty. Rovněž ztvárnil mnoho postav v rozhlasových hrách a moderoval také své vlastní pořady. Do roku 1988 působil jako hlasatel Rádia NDR (Radio DDR). Poté dva roky doprovázel svou manželku Brigittu na akcích pro starší lidi. Po smrti manželky v roce se však k rozhlasu vrátil - jako hlasatel a mluvčí.

Od šedesátých let hrál i ve filmu - především jako nacista, ačkoli sám by dal raději přednost Monsierovi Hulotovi (jeho vlastní slova). V roce 1965 ztvárnil šéfa SS Reinharda Heydricha v čs. filmu ATENTÁT a v roce 1980 v seriálu ARCHIV SMRTI. Další významnou rolí byl západoněmecký tajný agent ve filmech MÍSTO SETKÁNÍ - ŽENEVA a PROJEKT AQUA a dále pak Vévoda v seriálu NEVIDITELNÉ HLEDÍ.

Václav "VMa" Macůrek

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace