Reklama

Reklama

Tom Hulce

Tom Hulce

nar. 06.12.1953 (70 let)
Whitewater, Wisconsin, USA

Biografie (1)

Tom Hulce se narodil 6. prosince 1953 ve Wisconsinu jako nejstarší ze čtyř dětí a už od útlého věku inklinoval k umělecké dráze. Nejdřív se chtěl stát rockerem, ale jak se mu v dospívání začal měnit hlas, změnily se i jeho plány - rozhodl se zkusit své štěstí jako herec. Po absolvování North Carolina School of the Arts odešel do New Yorku, kde se jeho prvním angažmá stalo světoznámé divadlo Broadway a role v inscenaci hry Petera Shaffera Equus. Po dalších… (více)

Zajímavosti (30)

Horší už to nebude (2006)

 • Mnoho jmen a názvů odkazuje na matematiky, vědce a umělce:
  - Harold Crick (Will Ferrell): Francis Crick, jeden z objevitelů struktury DNA.
  - Ana Pascal (Maggie Gyllenhaal): Blaise Pascal, francouzský matematik a filozof.
  - Karen Eiffel (Emma Thompson): Gustave Eiffel, francouzský inženýr, který se proslavil návrhem eponymní věže v Paříži a kostry newyorské Sochy Svobody.
  - Penny Escher (Queen Latifah): M.C. Escher, nizozemský grafik, jehož dílo bylo ovlivněné matematikou.
  - Dr. Mittag-Leffler (Linda Hunt): M. G. Mittag-Leffler, švédský matematik. Traduje se (mylně!), že Nobelova cena za matematiku se nezačala udělovat právě kvůli němu, neboť by byl prvním žhavým kandidátem na její získ... a přitom měl poměr s Nobelovou milenkou.
  - Profesor Hilbert (Dustin Hoffman): David Hilbert, významný německý matematik.
  - Dr. Mercator (Andrew Rothenberg): Gerardus Mercator, vlámský kartograf, který pro označení souboru map poprvé užil slovo „atlas“.
  - Dr. Cayly (Tom Hulce): Arthur Cayley, britský matematik.
  - Banneker Press (název nakladatelství): Benjamin Banneker, afroamerický astronom a matematik.
  - Kroneckerova autobusová linka: Leopold Kronecker, německý matematik, autor výroku: „Bůh vytvořil přirozená čísla, vše ostatní už je výtvorem člověka. (profhubert)

Dominick a Eugene (1988)

 • Film vidělo na světě méně než půl miliónu diváků a kariéra Toma Hulceho tak byla rázně zbržděna. Od té doby mu byly nabízeny pouze „levné filmy“ a vedlejší role. (cinema_cz)

Amadeus (1984)

 • První opera, kterou ve filmu Mozart (Tom Hulce) na přání císaře Josefa II. zkomponuje, má název „Únos ze Serailu“. (Nick321)

Galerie (85)

Reklama

Herec

Producent

Filmy
2018

Racek

Účinkující

Reklama

Reklama