foto

Tom Hulce

 • nar. 6.12.1953 (66 let)
  Whitewater, Wisconsin, USA

Zajímavosti o tvůrci (24)

 • Amadeus (1984)

  - Herci Hulce a Abraham, kteří hráli ve filmu hlavní role, zpětně doznali, že během natáčení k sobě zaujali osobní odstup, který se místy pod vlivem jejich rolí zvrhával až do antipatie a vzájemné řevnivosti. (raininface)

 • Amadeus (1984)

  - Mozart (Tom Hulce) bol najmladší so siedmych detí a spolu so svojou manželkou Constanze (Elizabeth Berridge), mal šesť detí, z toho štyri zomreli. V Mozartových šľapajach šli synovia Carl Thomas Mozart a Franz Xaver Wolfgang Mozart. Ani jeden sa neoženil a nemal potomka. (MFJD)

 • Amadeus (1984)

  - Skôr ako sa  Mozart (Tom Hulce) zamiloval do Constanze (Elizabeth Berridge), mal záujem o jej sestru Aloysiu, ktorá jeho lásku ale neopätovala a skladateľa odmietla. (MFJD)

 • Amadeus (1984)

  - Mozart (Tom Hulce) patril do slobodomuráskej lóže a podľa niektorých zdrojov sa stal práve preto nepohodlným. (MFJD)

 • Amadeus (1984)

  - V scéne v cisárskom paláci, kde Mozart (Tom Hulce) obhajuje svoju prácu pred cisárom slovami : ,,Ja som vulgárny, ale moja hudba nie", poukazuje režisér Miloš Forman na Mozartov vulgarizmus. Trpel tzv. Tourettovým syndrómom, ktorého súčasťou je nutkavá potreba používať vulgarizmy. (MFJD)

 • Amadeus (1984)

  - V scéne, kde Mozart (Tom Hulce) koketuje s Constanze (Elizabeth Berridge) v poľovníckom salóniku a hrá s ňou slovné hračky, poukazuje režisér Miloš Forman na Mozartovu údajnú fekálnu úchylku. Svojej manželke a sesternici Mozart písal tiež vulgárne listy. Napríklad v jednom z miernejších skladateľ píše: "bozkávam sestre tvár, nos a jej zadok, ak je však čistý". Úchylke mal nechať priechod tiež v roku 1782 kedy napísal a skomponoval vo Viedni éterickú skladbu "Leck mich im Arsch" (Vylíž mi zadok). Bolo mu v tej dobe 25 rokov, chystal sa ženiť a mal konflikt s vlastným otcom. Preto nevedno, či šlo len pre priechod emócií či spomínanú úchylku. Skladba nebola za jeho života publikovaná ani hrávaná. Avšak sedem rokov po Mozartovej smrti bola vydaná jeho manželkou, ale s pozmenenými slovami "Laßt froh uns sein" (Radujme sa). Nakoniec sa jej aj tak vrátil originálny názov. Niektoré pramene uvádzajú, že autorom hudby nie je Mozart ale Václav Trnka z Křovic a Mozart je iba autorom textu. (MFJD)

 • Amadeus (1984)

  - Tom Hulce (Mozart) ve volných večerech často navštěvoval pražské bary a hospody. Podle svých slov byl socialistickou Prahou naprosto unešen. (Šéfik)

 • Amadeus (1984)

  - Název filmu znamená "Bohem milovaný", jak sám Salieri (F. Murray Abraham) ve filmu Mozarta (Tom Hulce) několikrát označuje. Jméno Amadeus má totiž tento význam, a proto režisér použil pouze druhé umělcovo jméno. (alouch)

 • Amadeus (1984)

  - Příběh Mozarta (Tom Hulce) a Salieriho (F. Murray Abraham) bylo možné zhlédnout i jako divadelní představení v brněnské Huse na provázku. V hlavních rolích se objevili Miroslav a Martin Donutilovi. (M.u.t.t.t.y)

 • Amadeus (1984)

  - Ve scéně, kdy Salieri (F. Murray Abraham) prochází sálem a hledá Mozarta (Tom Hulce) hraje hudba  zkomponovaná známým českým skladatelem a dirigentem Jaroslavem Krčkem. (MHJ1999L)

 • Amadeus (1984)

  - Miloš Forman poslal před natáčením filmu kostyméra Theodora Pištěka ml. na divadelní představení do Paříže, ve kterém Amadea Mozarta (Tom Hulce) ztvárnil Roman Polanski, což výtvarníka naprosto přesvědčilo k účasti na projektu. (JoranProvenzano)

 • Amadeus (1984)

  - Oním tajemným mužem, který si přišel k Wolfgangu Amadeu Mozartovi (Tom Hulce) objednat requiem, ve skutečnosti nebyl Antonio Salieri (F. Murray Abraham), ale hrabě Franz von Walsegg. (BabetakCZE)

 • Amadeus (1984)

  - F. Murray Abraham, představitel Salieriho, a Tom Hulce, který ztvárnil Mozarta, se naučili dirigovat orchestr kopírovaním pohybů skutečného dirigenta Nevilla Marrinera, které měli k dispozici na videu. (Marounek)

 • Amadeus (1984)

  - STB se snažila zkomplikovat natáčení filmu v rezidenci pražského arcibiskupa tím, že kardinálu Františku Tomáškovi poskytli nepravdivé informace o tom, jaký film se tam má točit. Když se však kardinál setkal osobně s Formanem a zjistil, že se jedná o film o Mozartovi (Tom Hulce), povolení k natáčení mu dal. (Marounek)

 • Amadeus (1984)

  - Ve scéně, kdy se Mozart (Tom Hulce) účastní hry svého přítele Schikanedera (Simon Callow), která paroduje jeho opery, je jedna z trpaslic nalíčená jako znak fotbalového klubu Slavia Praha, tj. červená a bílá polovina s červenou hvězdou. Kameraman Miroslav Ondříček byl členem dozorčí rady tohoto klubu a jeho celoživotním fanoušekem. (ihonzik)

 • Amadeus (1984)

  - Simon Callow, představující ve filmu Emanuela Schikanedera, si zahrál Mozarta (Tom Hulce) v divadelní hře z roku 1979. (HellFire)

 • Amadeus (1984)

  - Miloš Forman si nepřál v rolích Mozarta (Tom Hulce) a Salieriho (F. Murray Abraham) známé herce. (Seejey8)

 • Amadeus (1984)

  - Tomu Hulcemu, představiteli Mozarta, při jedné scéně chytlo od svíček peří na klobouku. Členové štábu ale nechtěli zkazit záběr, a proto natáčení po chvíli zastavil až režisér Forman, když si toho sám všimnul. (Kamkon)

 • Amadeus (1984)

  - O roli Mozarta (Tom Hulce) se kromě Mela Gibsona ucházeli i Mick Jagger, Sam Waterston a Tim Curry, který v té době tuto roli hrál na Broadwayi. Castingem pak "vítězně" prošel Kenneth Branagh, o několik týdnů později se však producenti rozhodli, že si přejí obsazení ryze americké. (duklak2)

 • Amadeus (1984)

  - Většina interiérů jsou skutečná místa v Praze. Postaveny musely být jen čtyři: blázinec, Mozartův (Tom Hulce) byt, schodiště a část divadla. (duklak2)

<< předchozí 1 2

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2018 Racek

Host

TV pořady

1996 The 48th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1988 Inside Edition (TV pořad)
1980 Lou Rawls Parade of Stars (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(29)