foto

Richard O'Brien

  • nar. 22.3.1942 (78 let)
    Cheltenham, Gloucestershire, Anglie, Velká Británie

Biografie

Richard O’Brien, vlastním jménem Richard Timothy Smith, se narodil v Anglii roku 1942. V devíti letech, kdy se jeho otec rozhodl pořídit si ovčí farmu, se s rodinou přestěhoval do Taurangy na Novém Zélandu. Získané zkušenosti na farmě, jako jízda na koni, mu usnadnily prosadit se ve filmovém průmyslu, kde začínal jako kaskadér ve filmu CARRY ON COWBOY. Díky svému horlivému zájmu o komiksy a hororové filmy se v roce 1964 vrátil do Anglie, kde navštěvoval hodiny herectví. S počátkem jeho herecké kariéry si změnil jméno ze Smith na O’Brien, podle jména jeho babičky, aby se vyvaroval nedorozumění, jelikož jeden herec toho jména již v Anglii působil.

Hereckou kariéru naplno odstartoval po seznámení se s režisérem Jimem Sharmanem v roce 1972, kdy ho Sharman obsadil do dvourole apoštola a malomocného v muzikálu Jesus Christ Superstar. Vzájemná spolupráce pokračovala a následovalo dalších několik divadelních rolí a vrcholila v roce 1973 uvedením muzikálu They Came from Denton High, který byl před prvním uvedením přejmenován na The Rocky Horror Picture Show. Původní divadelní hru napsal O’Brien a na scénáři ke stejnojmennému filmu se již podíleli oba umělci. Sharman se zároveň chopil režie a společně v roce 1975 uvedli film do kin. O’Brien zde stvárnil roli poskoka Riff Raffa. V této době rovněž se svou ženou nahráli a vydali několik popových singlů pod názvem Kimi and Ritz. Ve snaze navázat na velký úspěch THE ROCKY HORROR PICTURE SHOW napsal opět se Sharmanem scénář k pokračování příběhu Brada a Janet s názvem SHOCK TREATMENT. Bohužel fanoušci RHPS byli zklamáni absencí role Dr. Frank-N-Furtera a jeho představitele Tima Curryho a film se tak příliš neprosadil.

O’Brien dále pokračoval v psaní muzikálů, mezi nejznámější patří: T.Zee (1976), Disaster (1978), The Stripper (1982) a Top People (1984). V roce 1995 napsal vlastní one-man show Disgracefully Yours, kterou i sám odzpíval a o tři roky později vydal hudební CD s písněmi z tohoto představení, pod názvem „Absolute O’Brien“. V různých rolích se také objevil v neméně slavných filmech jako jsou: JUBILEE (1977), FLASH GORDON (1980), DARK CITY (1998), EVER AFTER (1998) a DUNGEONS AND DRAGONS (2000). Zahrál si i v populární sérii ROBIN OF SHERWOOD, kde ztvárnil zkorumpovaného druida Gulnara.

Richard O’Brien byl dvakrát ženatý a je otcem tří dětí. V roce 2004 byl městem Hamilton na Novém Zélandu vyznamenán za svůj přínos umění a oceněn sochou Riff Raffa, jeho postavy v The Rocky Horror Picture Show. V interview v roce 2009 mluvil o svém neustálém vnitřním boji a sám sebe popsal jako možné třetí pohlaví, něco mezi ženou a mužem.

Machete

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2016 Rocky Horror Picture Show: Návrat v čase (TV film) - původní scénář
1981 Shock Treatment
1975 Rocky Horror Picture Show

Host

TV pořady

2007 Dame Edna Treatment, The (TV pořad)
1990 One Network News (TV pořad)
The Crystal Maze (TV pořad)
1980 An Audience with Dame Edna Everage (TV pořad)