foto

Henry Hathaway

  • nar. 13.3.1898
    Sacramento, California, USA
  • zem. 11.2.1985 (86 let)
    Hollywood, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Marquis Henry Léopold de Fiennes Hathaway byl americký režisér a producent. Narodil se Američanovi Rhodymu Hathawayovi (1868–1944) a Belgičance s maďarskými předky Marquise Lillie de Fiennes (1876–1938). Vzal si už ve svých dvanácti letech Blanche Gonzalez, se kterou se nikdy nerozvedl.

Nejprve mladý Hathaway začal pracovat jako asistent režisérů v němých filmech. Jeho nejznámější spolupráce byla v němé verzi filmu Ben Hur v roce 1925 s režisérem Fredem Nibloem. Ale jeho největší spolupráce byly s režiséry Victorem Flemingem a Josefem von Sternbergem. S těmi také zažil přechod na zvukové filmy.

Když se konečně osamostatnil, začal ve 30. letech točit westerny s hercem Randolphem Scottem. V roce 1936 natočil dobrodružné drama Tři bengálští jezdci, za který dostal svou jedinou nominaci na Oscara za nejlepší režii. Při natáčení pobýval Hathaway v Indii, aby mohl dohlížet na natáčení scén. Na počátku 40. let se Hathaway rozhodl přejít do 20th Century Fox, kde začal své westerny prostřídávat s krimi filmy-noiry.

Netrvalo dlouho a přesunul se k Paramountu, aby mohl natočit western s legendou Johnem Waynem The Shepherd of the Hills. Hathaway kvůli svým filmům velmi cestoval. Třeba kvůli natáčení filmu The Last Safari. Pak následoval další western s hvězdami Robertem Mitchumem a Deanem Martinem 5 Card Stud.

K Hathawayovi se po jeho úspěšných filmech začaly hlásit hvězdy jako Steve McQueen (Nevada Smith) nebo znovu již proslavený John Wayne (Maršál). Milník jeho kariéry nastal až v pokročilejším věku. Ujal se thrilleru Letiště podle adaptace Artura Haileyho. Připojil se k němu George Seaton a společně to perfektně zvládli a trhák byl v kinech.

Henry Hathaway zemřel na infarkt ve věku 86 let v Hollywoodu, ve své rodné Kalifornii, v USA. Henry Hathaway neměl nikdy žádné děti, ale byl to skvělý režisér, který byl vždy nepředvídatelný.

PlayEasy

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace