foto

Janet Agren

  • nar. 6.4.1949 (72 let)
    Landskrona, Skåne län, Švédsko

Biografie

Janet Agren se narodila 6. dubna 1949 ve městečku Landskrona v provincii Skåne na jihu Švédska. Pohledná 174 cm vysoká Janet se svou dokonalou postavou získala titul Miss Švédska. První cenou byl zbrusu nový červený vůz, ale řídit musela její matka, neboť královně krásy bylo jen sedmnáct. Janet se tím otevřely dveře do zcela nového světa. Brzy předváděla nejnovější módu plavek pro německý časopis Stern, nebo si jí vybral i Christian Dior v Paříži. Neméně pozornosti bylo upřeno na nahé fotky v exkluzivních časopisech.

V necelých dvaceti letech už dostala nabídku na filmování v Itálii. Byl to Luciano Salce roku 1968, který dal Janet první roli ve filmu COLPO DI STATO, který byl vysílán o rok později. Další malé role ztvárnila na počátku kariéry ve filmech I DUE CROCIATI (1968) s Ciccio Ingrassiou a Franco Francchim, nebo ve filmu DONNE….BOTTE E BERSAGLIERI (1968). První větší rolí si prošla s Dino Risim ve filmu IL GIOVANE NORMALE (1969) jako kráska Diana. Janet ve své kariéře natáčela i s režisérskou ikonou Billy Wilderem, který si jí vybral pro film NEBOŽTÍCI PŘEJÍ LÁSCE (1972) jako setřičku. Další velikán Ettore Scola její krásy využil do role Simonetty ve snímku s Albertem Sordim LA PIÚ BELLA SERATA DELLA MIA VITA (1972).

Švédská kráska se italským tvůrcům velice zamlouvá a v italské erotické komedii přichází mnoho příležitostí. Zde ovšem každý očekává jediné „sundej si šaty“ a jelikož Janet se nemá opravdu za co stydět, stane se jednou z ikon tohoto žánru. Nikdy ale nepřešla přes hranici lehké erotiky. Natáčí filmy FIORINA LA VACCA (1972), RACCONTI PROIBITI…DI NIENTE VESTITI (1972) nebo ,L’EROTOMANE (1974).

Mezitím se Janet roku 1975 v Itálii vdala za Carlo Maiettoho. Poté přichází její velký triumf v televizním filmu AMARO CASO DELLA BARONESSA DI CARINI (1975), kde hrála Donnu Laura D'Agrò společně s Adolfo Celim (Don Mariano D'Agrò). Tento film odehrávající se na zámku na Sicílii počátkem devatenáctého století se stal úspěšným i ve Svédsku, kde byl vysílán pod názvem BARONESSAN,KÄRLEKEN OCH DÖDEN (BARONKA, LÁSKA A SMRT).

Koncem sedmdesátých let dělila svou kariéru v podstatě jen mezi snímky „poliziesco“ žánru, jako LA POLIZIA INTERVIENE : ORDINE DI UCCIDERE (1975) , IL COMMISSARIO VERRAZZANO (1978) a IL COMMISSARIO DI FERRO (1978), nebo lehké komedie jako PAOLO BARCA,MAESTRO ELEMENTARE PRATICAMENTE NUDISTA (1975), kde hrála s Renatem Pozzettem. V osmdesátých letech pak přichází kanibalský snímek Umberta Lenziho SEŽRÁNA ZA ŽIVA (1980), druhou kráskou filmu je Paola Senatore. Dále jsou to komedie s Paolem Villaggiem jako ZAKÁZANÉ SNY (SOGNI MOSTRUOSAMENTE PROIBITI) 1983, či opětovně s Pozzettem – QUESTO E QUELLO (1983).

Roku 1985 spolupracovala s herci jako Arnold Schwarzenegger či Brigitte Nielsen na akčním fantasy RUDÁ SONJA, kde hrála Varnu, sestru Rudé Sonji (B. Nielsen). Janet vzpomíná, že to byla velká produkce se spoustou kostýmů a Arnold se svými bodyguardy přinesli dokonce i malou posilovnu.

Film IL RAGAZZO DAL KIMONO D’ORO 5 (1992) je posledním snímkem, ve kterém se nordická kráska objevila. Janet se objevovala v podřadnějších rolích často béčkových filmů, přesto v italském filmu zanechala svou nesmazatelnou chladnou nordickou stopu v téměř šedesáti filmech. Se stejným chladem, také dokázala uměleckou scénu opustit. Zůstává unavená ze světa filmové branže, který se nezdá, že by k ní patřil. Odchází do světa obchodu. Nyní pracuji jako architekt interiérů a designu textilu, je to její vlastní podnikání.

Ráda hraje golf. Se svým manželem Carlo Maiettou (filmový producent v sedmdesátých letech) má dceru Charlotte narozenou v roce 1986. Těhotná byla během natáčení filmu ALLADINOVA LAMPA (SUPERFANTAGENIO) s Budem Spencerem, ale těhotenství tajila z obavy, aby o roli nepřišla. Janet žije se svou dcerou společně v USA v Miami na Floridě. Každé léto a Vánoce se vrací do svého dětství a pravidelně navštěvuje Landskronu, kde chodí na procházky na pláži v Borstahusenu, má ráda švédské jídlo a stýká se s místními lidmi. Sama říká, že má dobrý život. Na otázku zda se ještě objeví ve filmu odpovídá, že jí chybí cestování a poznávání nových míst, filmování ale ne. „Ale kdyby zazvonil telefon z Itálie….nikdy byste neměli říkat nikdy, protože ...“ říká Janet Agren, s úsměvem, který z ní udělal hvězdu.

Petr "Hennes" Hennebichler

Herecká filmografie