Reklama

Reklama

Thea von Harbou

Thea von Harbou

nar. 27.12.1888
Tauperlitz, Německá říše

zem. 01.07.1954 (65 let)
Berlín, Berlin, Západní Německo

Biografie (1)

Thea Gabriele von Harbou byla německá divadelní herečka. Nikdy nehrála ve filmu. Místo toho usedla k psacímu stolu a stala scénáristkou převážně němé éry - německým Mercedesem filmového plátna, který okouzlil příjemným pérováním, vysokou rychlostí a komfortem jízdy. Talent, který se rodí jednou za sto let, německým „Dietlem v sukni". V Německu je známá i jako spisovatelka. Je autorkou 25 románů a 46 zfilmovaných scénářů. Napsala scénáře k několika němým filmům,… (více)

Zajímavosti (3)

Metropolis (1927)

  • Thea von Harbou napísala román "Metropolis" výhradne preto, aby bol sfilmovaný jej manželom. Po dohode s filmovou spoločnosťou UFA ale skôr, než román vôbec vyšiel, začala von Harbou svoje dielo na pokračovanie publikovať v časopise. Sprevádzali ho fotky z natáčania filmu. Išlo o jeden z prvých prípadov cross-promotion v histórii. (Raccoon.city)

Metropolis (1927)

  • Postavu vynálezce Rotwanga (Rudolf Klein-Rogge) a magnáta Joha Fredersena (Alfred Abel) spojovala láska ke stejné ženě - Hel, jež bývala Rotwangovou manželkou, a zároveň Fredersenovou milenkou. S bohatým Fredersenem Hel otěhotněla a při porodu jejich nemanželského syna zemřela. Zajímavostí je, že podobný konflikt se odehrál i ve skutečném životě, pár let před natočením filmu, mezi Rudolfem Klein-Roggem a režisérem filmu Fritzem Langem. Rudolf Klein-Rogge byl ženat s Theou von Harbou, dvorní scenáristkou ženatého Fritze Langa. Tajemství o poměru své ženy Harbou a režiséra Langa si Rogge nenechal pro sebe a informoval Langovu manželku, která se následně zastřelila. Rogge a Lang byli léta sokové, než je Thea von Harbou usmířila a přiměla k další spolupráci, právě na snímku Metropolis. (Alfréda)

Galerie (2)

Reklama

Scenáristka

Spisovatelka

Filmy
1960

Journey to the Lost City - kniha

1959

Indický hrob - kniha

 

Tygr z Ešnapuru - kniha

1938

Indický hrob - kniha

 

Tygr z Ešnapuru - kniha

1928

Špioni - kniha

1927

Metropolis - kniha

1921

Indický hrob: Tygr z Ešnapuru - kniha

 

Indický hrob: Yoghiho poslání - kniha

Režisérka

Ovládací panel

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama