Reklama

Reklama

Les Charlots

Les Charlots

Biografie

Les Charlots je francouzská hudebně-komediální skupina, která vznikla v roce 1966 přeměnou rockové skupiny Les Problèmes (1965) a kterou tvořili především Gérard Rinaldi, Gérard Filippelli, Jean Sarrus, Jean-Guy Fechner, Luis Rego a Richard Bonnot. Italský kvintet Les Brutos, jehož členem je Aldo Maccione, inspiroval skupinu Les Problèmes k přeměně na komediální skupinu.

Jejich název je nepřímým odkazem na Charlot, francouzské jméno pro postavu tuláka, kterou hrál Charlie Chaplin, a původ slangového výrazu „charlot“, což je neseriózní jedinec.

Jejich komický a parodický styl je proslavil nejprve díky jejich písním a poté díky filmům, v nichž hráli v 70. letech, zejména Bažanti (1971), Blázni ze stadiónu (1972), Velký bazar (1973) a Bažanti jdou do boje (1974).

Skupina si vyzkoušela spolupráci se zpěvákem Pascalem Danelem a poté doprovázela zpěváka Antoina (Pierre Antoine Muraccioli) ve studiu na albu „Antoine rencontre Les Problèmes“, poté na turné a v televizi. Tehdy ji tvořili Gérard Rinaldi (zpěv a altsaxofon), Jean Sarrus (baskytarista z „Les Rebelles“ a „Les Tarés“, Gérard "Phil" Filippelli (sólová kytara), Luis Rego (doprovodná kytara) a Donald Rieubon (bicí).

Donald Rieubon poté skupinu opustil a nastoupil vojenskou službu. Nahradil ho William Olivier a poté Jean-Guy Fechner, bratr tehdejšího manažera Christiana Fechnera. William Olivier s nimi pokračoval jako bubeník během jejich vystoupení, baskytaru zastával Jacques "Sullivan" Dautriche, náhradník Luise Rega v Problèmes, během jeho věznění v Portugalsku.

O několik let později se stali jednou ze dvou francouzských skupin, které spolu s Téléphone předskakovaly Rolling Stones. Někdy po tomto období se rozhodli přeměnit z rokové kapely na kapelu humorně laděnou.

Hrály předválečné kavárenské písně „J'irai revoir ma Normandie“, „Le Sheik“, „La Trompette en bois“, „Il m'a vue nue“, „Cache ton piano“, ale i repertoár Borise Viana, a také původní písně jako „Paulette la reine des paupiettes“ nebo hitové parodie „Les Plaies-bois“, „Chagrin d'labor“ a „L'Apérobic“ z roku 1983. V jejich repertoáru nechybí ani drzé písně jako „Le Trou de mon quai“, „Histoire merveilleuse“ nebo „Ah! viens!“ v duetu s Nicole Croisille.

V letech 1968–1970 byla skupina pravidelným hostem televizního pořadu Tous en scène. Žili a bydleli v Paříži na Avenue des Champs-Élysées.

Philippe Clair zahájil jejich filmovou kariéru snímkem La Grande Java v roce 1970, ale největší úspěchy zaznamenali s Claudem Zidim: film Bažanti, což byl režisérův první film. Luis Rego se obával zůstat spojován s úspěchem Les Charlots a v roce 1971  skupinu oficiálně opustil. Objevil se však v některých jejich dalších filmech. Prostřednictvím svého tiskového agenta André Bézu se seznámili s Louisem de Funèsem, s nímž se uvažovalo o společném filmu, ale projekt byl zrušen během natáčení filmu Polibky z Hong Kongu.

V roce 1976 dostali Charlots od Bertranda Bliera scénář s názvem „Charlots Charlottes“, který jim umožnil posunout se k dramatičtějšímu rejstříku. Promluvili si s Christianem Fechnerem, který jim neměl zrovna co nabídnout a neunesl, že někdo za jeho zády intrikuje, a tak scénář draze koupil a hodil do koše v domnění, že kariéru a úspěch Les Charlots zvládne sám. Gérard Filippelli, znechucen tímto radikálním činem, skupinu opustil. Jean-Guy Fechner brání svého bratra a také opouští skupinu. V roce 1977 Gérard Filippelli souhlasil s návratem do skupiny Charlots. Rozhodli se pokračovat jako trio a založili „Choucroute International Production“, filmovou a hudební produkční společnost, která existovala až do roku 1986. Jejich hudební návrat se rychle ukázal jako triumfální, zejména s písněmi „Biguine au biniou“, „Chagrin d'labor“ a „L'Apérobic“. Do kin bylo uvedeno také pět nových filmů.

V polovině 80. let, kdy už jejich filmy nebyly tak úspěšné, jim Antenne 2 nabídla, aby spolu s Désirée Nosbusch uváděli varietní pořad Demain c'est dimanche. Gérard Rinaldi dostal příležitost v dabingu a v televizi a vydal se na sólovou dráhu. V roce 1988 se Les Problèmes (Jean, Phil, Luis a Donald) znovu sešli na sérii koncertů v Olympii, aby po dvaceti letech opět doprovodili Antoina. Skupina Charlots, kterou v té době tvoří Richard Bonnot, Gérard Filippelli a Jean Sarrus, natočila v roce 1992 poslední film Le Retour des Charlots a v roce 1997 se rozpadla.

Jejich pomalý úpadek v osmdesátých a devadesátých letech zanechal ve veřejnosti obraz skupiny, která se vždy zdála být „laciná“, což vymazalo jejich skutečnou popularitu v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy byli vnímáni spíše jako rebelové.

6. dubna 2008 byli členové skupiny – Gérard Rinaldi, Gérard Filippelli, Jean Sarrus, Jean-Guy Fechner a Luis Rego – hosty televizního pořadu Michela Druckera Vivement dimanche.

V únoru 2013 se v belgickém Trazegnies (kde v roce 1968 koncertovali) konal první festival věnovaný skupině Charlots: tři dny s výstavou, filmovými projekcemi za přítomnosti Jeana Sarruse, Jeana-Guye Fechnera a Richarda Bonnota a také za účasti Ginette Rinaldi, která uctila památku svého manžela Gérarda Rinaldiho, který zemřel. V dubnu 2014, během druhého ročníku festivalu Trazegnies, se Jean Sarrus, Jean-Guy Fechner a Richard Bonnot podělili o pódium s belgickou parodickou hudební skupinou Les Gauff.

V letech 2009 až 2011 Gérard Rinaldi a Jean Sarrus vytvořili duo Charlots pro turné „Âge tendre et têtes de bois“. Naposledy se Gérard Rinaldi a Jean Sarrus objevili 25. června 2011 v pořadu Patricka Sébastiena Les Années bonheur. Poté se objevily zvěsti o novém filmu „Charlots: Le Grand Bazar 2“, jenže Gérard Rinaldi zemřel a Gérard Filippelli, který se měl ke skupině připojit, se nakonec rozhodl hodit ručník do ringu a návratu Charlotů se nezúčastnil, protože se domníval, že bez přítomnosti Gérarda Rinaldiho nemají důvod existovat.

Poté, co se Jean Sarrus, Jean-Guy Fechner a Richard Bonnot v dubnu 2014 sešli k jedinému koncertnímu vystoupení, oficiálně oznámili návrat Les Charlots u příležitosti 50. výročí založení skupiny. Tato reforma byla příležitostí pro novou formaci, protože Jean-Guy Fechner a Richard Bonnot nikdy nebyli ve skupině společně. Svůj první koncert odehráli 26. září 2015 na festivalu Génération 80/90 v belgickém Marbehanu. V květnu 2017 vystoupili také na „Festival du rire de Rochefort“ v Belgii.

sator

Skladatel

Host

Herec

Dokumentární
2021

Les Charlots intime

2005

La Fin des Charlots

Ovládací panel

Reklama

Reklama