foto

Yakima Canutt

  • nar. 29.11.1896
    Colfax, Washington, USA
  • zem. 24.5.1986 (89 let)
    North Hollywood, California, USA

Biografie

"Během pěti let (1925 – 1930) zahynulo při natáčení pětapadesát lidí a více než deset tisíc bylo zraněno. Koncem 30. let už ale osamocený a za pár dolarů všeho schopný kaskadér vymizel. Zkušení a organizovaní kaskadéři se oddělovali od amatérů, přicházeli se speciální výbavou, trénovali a vyvíjeli nové techniky." ( z knihy “Falling: How Our Greatest Fear Became Our Greatest Thrill” Garretta Sodena)

Enos Edward Canutt, mnohonásobný šampión rodea, herec, zřejmě vůbec nejuznávanější kaskadér všech dob a režisér mnoha památných akčních sekvencí, se narodil ve Snake River Hills nedaleko Colfaxu ve státě Washington. Vyrůstal jako jedno z pěti dětí blízko Penawawa Creek, na ranči, který založil jeho dědeček. V Green Lake (předměstí Seattlu) chodil do základní školy, jeho stěžejní a pro další život rozhodující školou však byl život na ranči, kde se naučil lovit, klást pasti, střílet a jezdit.

Na rodeu se poprvé objevil v šestnácti (1912), začal se mu věnovat profesionálně a brzy získal pověst všestranného kovboje. K přezdívce “Yakima” (“Yak”) přišel v roce 1914 při soutěži v oregonském Pendletonu díky chybnému údaji v novinách (“Kdybych byl Indián, byl bych na to velmi pyšný...po matce mám však skotskou a irskou krev a po otci holandskou a německou.”) Rok poté tam obsadil druhé místo, přitáhl na sebe pozornost promotérů a začal cestovat po Státech. V jedenadvaceti (1916) si v Montaně vzal o sedm let starší, několikanásobnou vítězku ženského rodea Kitty Wilksovou. Rozvedli se však už v roce 1919.

Při “bulldoggingu” v Idahu mu roh zvířete škaredě roztrhl horní ret, hned po sešití se ale vrátil do soutěže a plastiku podstoupil až za rok. Svůj první Světový pohár získal na "Olympiádě Západu” v roce 1917 a mezi rodey krotil koně pro potřeby francouzské vlády za 1. světové války. V roce 1918 sám narukoval do námořnictva, na podzim dostal měsíční dovolenku k obhajobě titulu a na jaře po podepsání příměří byl ze služby propuštěn. Za velkým rodeem se vydal do Los Angeles a zimu se nakonec rozhodl strávit v Hollywoodu, kde také potkal lidi od filmu (Tom Mix).

V bojové scéně LIGHTNING BRYCE (1919) poprvé okusil kaskadérský chlebíček, v “továrně na sny” však nezůstal a vrátil se do arény. Rodeo ve Fort Worth bylo přezdíváno “Yak's show", protože zde vyhrál tři roky po sobě (1921-23), vítězil na různých místech po celé zemi (čtyřnásobný mistr světa ve všestrannosti): specializoval se na jízdu na divokém koni v sedle (saddle-bronc), stejně jako na srážení běžících telat na zem skokem z koně a trhnutím za rohy (bulldogging). Šlo mu to však, jak sám říkal, i s lasem (roping).

V roce 1923 dostal v Hollywoodu nabídku na sérii osmi westernů pro producenta Bena Wilsona ze studií Burwillow - prvním filmem byl RIDIN' MAD (1924). V té době Canutt zdokonalil řadu kousků, třeba skok do sedla přes koňský zadek ("Crupper Mount"). Douglas Fairbanks některé z jeho triků použil ve filmu THE GAUCHO (1927), stali se velkými přáteli a pravidelně cvičili ve Fairbanksově tělocvičně. Ve snaze nabrat zkušenosti brával malé role v rozličných filmech. V hodinovém westernu BRANDED A BANDIT (1924) si pádem ze čtyřmetrové skály vážně zlomil nos, po plastice však poznamenal, že teď vypadá dokonce lépe než předtím.

Po vypršení smlouvy u Wilsona (1927) opět objížděl rodea. S nástupem zvuku (1928) tušil, že ačkoli má za sebou téměř padesát němých filmů, může mít problémy (od chřipky na vojně měl poškozené hlasivky). Brával různé (kaskadérské) roličky a zatímco hledal uplatnění, zjistil, že před kamerou se toho dá podniknout ještě mnohem více, než dosud: jako první provedl tzv. “přemístění z koně” (z cválajícího koně na jiný pohybující se objekt). Skákal ze skal na koňské hřbety, z jedoucích dostavníků na jejich spřežení, nechával se “sestřelovat” z koní v plném trysku a podobné, potenciálně život ohrožující aktivity. Stal se odborníkem na koordinování masových scén (“úprk splašeného stáda”, “honička s krytými vozy”, “bitva mezi Indiány a kavaleristy.”)

V roce 1930 potkal o dvanáct let mladší Minnie Audreu Riceovou, během jeho práce pro Mascot Pictures se sblížili a v listopadu 1931 se vzali. Canutt v Hollywoodu rozšířil a vylepšil mnoho rodeových technik: zabezpečení při pádech koňů i vozů, různé postroje a lana k ochraně kaskadérů ('L' třmen, díky kterému jezdec spadl z koně bez toho, aby na něm zůstal viset). Opatření šetřila filmařům čas a peníze a chránila jezdce i koně, i když je pravdou, že jeho smutně proslulý kousek “Running W” - způsob jak během cvalu povalit koně – pravidelně koně usmrtil nebo přinejlepším nadále zneschopnil. Dnes už je po celém světě zakázaný (naposledy zřejmě k vidění v iráckém filmu AL-MAS' ALA AL-KUBRA, 1983). Svůj slavný ”pád pod dostavník” poprvé Canutt předvedl ve filmu RIDERS OF THE DAWN (1937), kde byl dablérem Jacka Randalla.

U Mascotů potkal také svého celoživotního přítele a spolupracovníka Johna Waynea. Zaskakoval za něj na motorce ve filmu SHADOW OF THE EAGLE (1932). Wayne obdivoval Canuttovu hbitost a odvahu a Canutt si zase vážil jeho vůle učit se a zkoušet kaskadérská čísla. Brzy Waynea naučil jak spadnout z koně a nezlámat si vaz. Pilovali techniky bitek tak, aby údery na plátně vypadaly realisticky a z jejich postupů se vychází dodnes. Když ve filmu sledujeme (a posloucháme) Johna Waynea, díváme se vlastně na Canutta: úsečná a jakoby uspěchaná řeč, chůze s pohupováním se v bocích, zatočení koltem po vytasení. Jak řekl sám Wayne: "Týdny jsem studoval způsob Yakimovy chůze a řeči. Byl to skutečně kovboj.”

V roce 1932 se Canuttovi narodil první syn, Edward Clay a okamžitě dostal přezdívku 'Tap'; zkrácený výraz pro Tapadero (mexické krytí třmene). V tomtéž roce si způsobil čtyřnásobnou zlomeninu v oblasti ramene, když se pokoušel přeskočit z koně na spřežení vozu. Práce bylo poskrovnu, vydělával si jako kaskadér a na rodeu. V roce 1934 Herbert J. Yates z Consolidated Film Industries sloučil řadu filmových společností (mj. Mascot) do nových Republic Pictures a Canutt se brzy stal jejich špičkovým kaskadérem. Řídil akční pasáže mnoha snímků, patří sem filmy Gene Autryho, Witneyův THE LONE RANGER (1938) a filmy o Zorrovi. V ZORRO VÍTĚZÍ (1937) Canutt prováděl prakticky všechny scény, ve kterých má Zorro masku a na plátně se objevuje stejně často jako hlavní hvězda, John Carroll. Akční scéna byla ve scénáři pokaždé opatřena jen stručnou poznámkou, "viz Yakima Canutt.”

Ve filmu SAN FRANSICO (1936) na Clarka Gablea padá zeď a přitom ho zastupuje právě Canutt. "Měli jsme tam přichystaný těžký stůl, pod který jsem se měl na poslední chvíli schovat. Zrovna ve chvíli, kdy začala zeď padat, dívka na place zpanikařila. Popadl jsem ji, skočil ke stolu, ale už jsem to úplně nestihl." Dívce se nic nestalo ale on měl polámaných šest žeber. Neustále se snažil dostat k režírování; stárnul a věděl, že jeho kaskadérské dny jsou pomalu sečteny.

V roce 1937 se mu narodil syn Harry Joe a spolu s Tapem se stali významnými postavami v oboru, s otcem později spolupracovali na mnoha filmových meznících. Roku 1938 Republic Pictures začali s většími a nákladnějšími projekty. Canuttův učitel a režisér akčních sekvencí pro BEN HUR (1925) Breezy Eason byl povolán jako pomocný režisér a Canutt sám najímal kaskadéry a také prováděl některá čísla. Na režii se však nepodílel, pouze vždy doplňoval scénář, kde bylo třeba.

Na Wayneovo doporučení najmul režisér Ford Canutta pro film PŘEPADENÍ (1939) kde dohlížel na scénu s broděním a také na slavné přepadení Indiány. Byl to on, kdo skočil ze svého koně na šestispřeží dostavníku, nechal se “zastřelit” a pak “přejet.” Zaskakoval zde za taky Waynea i jinde. Kvůli bezpečnosti při slavném “pádu” Canutt poupravil opratě i udidla tak, aby se měl čeho zachytit a aby mezi spřeženími získal dostatek místa (tento kousek byl později použit v dalších westernech – například LARAMIE, 1949). Ford s ním byl spokojen do té míry, že se ho rozhodl zaměstnat kdykoli jen bude točit nějakou “akci”. Ve stejném roce stihl ještě Canutt nahradit Clarka Gablea při “požáru Atlanty” (řídí tam ten otevřený vůz) ve spektáklu JIH PROTI SEVERU (1939), kde taky představoval jednoho z padouchů obtěžujících Vivien Leighovou v bryčce na mostě.

V roce 1940 při natáčení TEKUTÉ ZLATO (1940), když opět zaskakoval za Gablea, na něj spadl kůň a on utrpěl několik vážných vnitřních poranění. I přes jistá fyzická omezení pracoval nadále: režíroval akční sekvence vysokonákladového projektu DARK COMMAND (1940), opět s hvězdným Johnem Waynem a Claire Trevorovou a současně vymyslel lanový systém, který zadržel dostavník, předtím, než by spadl na kaskadéra a koně; vymyslel také uvolňovací postroj pro koně ve snaze zabránit tak jejich pádu do vody.

Ve stejném roce se mu narodila dcerka Audrea Elaine "Honey." Při natáčení relativně nízkorozpočtového akčního snímku Roye Rogerse IDAHO (1943) si při pádu z vozu zlomil oba kotníky a během rekonvalescence plánoval kaskadérské scény pro Wayneův film STARÁ OKLAHOMA (1943) a nakonec na ně i sám dohlédl. Od té doby se už věnoval hlavně režii (naposledy jako herce ho můžeme vidět ve westernu RIO BRAVO, 1959).

"Canutt byl určitě nejaktivnějším účastníkem turnajů od středověkých dob.” (z knihy “Swordsmen of the Screen”)

Během následující dekády se Canutt stal jedním z nejlepších pomocných režisérů v oboru (akční scény, scény bez hlavních hrdinů). V roce 1952 ho studio MGM převelelo do Anglie ke spolurežii dobrodružné romance IVANHOE (1952) s Robertem Taylorem a Liz Taylorovou. Film byl prvním, při kterém se akční scény točily v zahraničí místo v zázemí studia a u Canutta se tehdy přiučila řada britských kaskadérů. Po “Ivanhoe” následovali KNIGHTS OF THE ROUND TABLE (1953), opět v režii Richarda Thorpa a opět s Taylorem a postaral se o ještě bohatší akční scény v KING RICHARD AND THE CRUSADERS (1954). Režíroval těsné akční sekvence pro Kubrickova SPARTAKUS (1960). Pět dní například natáčel jak armáda otroků vrhá hořící klády proti Ŕímanům a věnoval se bojovým scénám s Kirkem Douglasem, Tony Curtisem a Johnem Irelandem.

Pro monumentální projekt BEN HUR (1959) Canutt inscenoval například slavný vozatajský závod (deset čtyřspřeží). Kočírovat učil Charltona Hestona (Judah Ben-Hur) a Stephena Boyda (Messala) a oni si toho pak hodně odřídili sami. Jen na závodě samotném pracoval se svým štábem pět měsíců. Žádný kůň nebyl zraněn a vážně poraněn nebyl ani nikdo z lidí (narozdíl od “téhož” filmu z roku 1925). Pravdou je, že Joe Canutt si rozsekl bradu, protože neposlechl svého otce a nepřitiskl se k “Hestonovu” vozu, když najížděl na trosky jiného. Jako pomocný režisér se podílel na několika Disneyových projektech (vrcholem zde byl film SWISS FAMILY ROBINSON z roku 1960, pro který se muselo mnoho exotických zvířat přepravit na vzdálený ostrov Západní Indie).

Anthony Mann vyžadoval pro svůj velkofilm CID (1961) s Hestonem a Lorenovou jedině Canutta a jeho synové Joe a Tap zde na ratířském turnaji zaskočili právě za Charltona Hestona a Christophera Rhodese. Vypracoval pro tento film bojové scény, jedny z nejlepších, jaké kdy byly natočeny. Mann ho chtěl i pro PÁD ŘÍŠE ŘÍMSKÉ (1964) a Canutt pracoval i na filmech CAT BALLOU (1965), CHARTÚM (1966), KAM ORLI NELÉTAJÍ (1968) a MUŽ, KTERÉMU ŘÍKALI KŮŇ (1970). Yakima Canutt zemřel přirozenou smrtí v 90 letech v North Hollywood a pohřben je na hřbitově Valhalla Memorial Park.

Za zásluhy o rozvoj filmového průmyslu má dnes Yakima Canutt svoji hvězdu na hollywoodském “Chodníku slávy.” Za úspěchy na kaskadérském poli včetně zásluh o rozvoj bezpečnostních opatření mu byla v roce 1967 udělena čestná Cena Akademie.. Byl uveden do Rodeové síně slávy Národního muzea kovbojského a westernového dědictví v Oklahomě (1975). Jako herec a kaskadér, ať už v němých nebo mluvených filmech, má na svém kontě jistě přes tisíc filmů. Jeho žena Audrea ho přežila o dvacet let, zemřela v úctyhodném věku 98 let.

"Pravděpodobně se už nikdy nenajde kaskadér, který by se mohl srovnávat s Yakimou Canuttem. Několikanásobný světový šampión, který s koněmi uměl všechno. Vymyslel všechny možné pomůcky. Například takové chytré stupátko u sedla používané při skocích z koně na jiné objekty, jako třeba na jedoucí vůz nebo vlak. Nebo 'brokovnici', pružinové zařízení k uvolnění koní od jedoucího vozu, ke kterému taky patřila nárazová šňůra, díky které se zablokovala kola a vůz se natočil tak, jak to nejlépe vyhovovalo kameramanovi.” (režisér William Witney)

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Filmy

1985 Yak's Best Ride
1966 Dr. Satan's Robot (TV film) - a.z.
Spy Smasher Returns (TV film) - a.z.
1959 Rio Bravo
1950 Fast on the Draw - a.z.
Rocky Mountain
The Showdown
1949 Laramie
1945 Federal Operator 99
1944 Hidden Valley Outlaws
Pride of the Plains
1943 Calling Wild Bill Elliott
King of the Cowboys
Komu zvoní hrana
Riders of the Rio Grande
Santa Fe Scouts
Song of Texas
Stará Oklahoma
1942 Heart of the Rio Grande
Perils of Nyoka
Remember Pearl Harbor
Shadows on the Sage
Spy Smasher
1941 Bad Man of Deadwood
Citadel of Crime
Gauchos of El Dorado
Kansas Cyclone
Nevada City
Prairie Pioneers
Saddlemates
The Great Train Robbery
White Eagle
1940 Calling Philo Vance
Carson City Kid, The
Dark Command
Deadwood Dick
Frontier Vengeance
Ghost Valley Raiders
Mysterious Doctor Satan
Oklahoma Renegades
Pioneers of the West
The Ranger and the Lady
Under Texas Skies
1939 Cowboys from Texas
Daredevils of the Red Circle
Dust Be My Destiny
Jih proti Severu
Kansas Terrors, The
Přepadení
The Night Riders
Wyoming Outlaw
Zorro's Fighting Legion
1938 Hollywood Stadium Mystery
Overland Stage Raiders
Pals of the Saddle
Panika v Santa Fé
Tajemný jezdec - a.z.
The Lone Ranger
The Secret of Treasure Island
1937 Come on Cowboys
Gunsmoke Ranch
Heart of the Rockies
Hit the Saddle
It Could Happen to You!
Nancy Steele Is Missing!
Prairie Thunder
Range Defenders
Riders of the Rockies
Riders of the Whistling Skull
S.O.S. Coast Guard
The Mysterious Pilot
The Painted Stallion
Trouble in Texas
1936 Custer's Last Stand
Ghost-Town Gold
King of the Pecos
Roarin' Lead
Ten Laps to Go
The Amazing Exploits of the Clutching Hand
The Amazing Exploits of the Clutching Hand - a.z.
The Big Show
The Black Coin
The Bold Caballero
The Lonely Trail
The Oregon Trail
The Vigilantes Are Coming
Trailin' West
Vichry pustiny
Wildcat Trooper
1935 Branded a Coward
Cyclone of the Saddle
Danteho peklo
Lawless Range
Outlaw Rule
Pals of the Range
Rajské údolí
Rough Riding Ranger
Texas Terror
The Circle of Death
The Miracle Rider
V sedle za úsvitu
Westward Ho
1934 Burn 'Em Up Barnes - a.z.
Carrying the Mail
Desert Man
Fighting Through
Hranice bez zákona
Law of the Wild
Monte Carlo Nights
Muž z Utahu
Na západní hranici
Ochránce zákona
Pals of the West
Pod nebem Arizony
Samotář Randy
Studená ocel
The Man from Hell
Šťastný Texasan
1933 Cesta do Sagebrush
Fighting with Kit Carson
Jezdci osudu
Scarlet River
Son of the Border
The Fighting Texans
The Telegraph Trail
The Three Musketeers
The Whispering Shadow
The Wolf Dog
Via Pony Express
1932 Battling Buckaroo
Guns for Hire
Law and Lawless
Riders of the Golden Gulch
Texas Tornado
The Black Ghost - a.z.
The Devil Horse
The Hurricane Express
The Last Frontier
The Last of the Mohicans
The Shadow of the Eagle
The Wyoming Whirlwind
1931 Battling with Buffalo Bill
Pueblo Terror
The Cheyenne Cyclone
The Hurricane Horseman
The Lightning Warrior
The Vanishing Legion
Two Fisted Justice
1930 Bar-L Ranch
Breed of the West
Canyon Hawks
Cheyenne Kid, The
Firebrand Jordan
Ridin' Law
The Lonesome Trail
The Texan
Westward Bound
1929 Bad Men's Money
Captain Cowboy
Riders of the Storm
Texan's Honor, A
Three Outcasts, The
1928 Vanishing West, The
1927 Pals of the West
1926 Desert Greed
Fighting Stallion, The
Hell Hounds of the Plains
King of the Rodeo
The Devil Horse
The Iron Rider
The Outlaw Breaker
1925 Cactus Cure, The
Human Tornado, The
Mystery Box, The
Riding Comet, The
Romance and Rustlers
Scar Hanan
Strange Rider, The
Two-Fisted Sheriff, A
White Thunder
Wild Horse Canyon
Wolves of the Road
1924 Branded a Bandit
Days of '49
Ridin' Mad
Sell 'Em Cowboy
The Desert Hawk
The Riddle Rider
1923 Forbidden Range, The
1922 Heart of a Texan, The
1920 The Girl Who Dared
1919 Lightning Bryce

Dokumentární

2000 Golden Saddles, Silver Spurs (TV film)
1993 Ben-Hur: The Making of an Epic
1988 Nejslavnější kaskadérské výkony na světě (TV film) - a.z.
1980 Hollywood (TV seriál)