foto

Katja Riemann

  • nar. 1.11.1963 (56 let)
    Kirchweyhe, Dolní Sasko, Západní Německo

Biografie

Katja Hannchen Leni Riemann se narodila 1. listopadu 1963 v městečku Kirchweyhe nedaleko Brém jako nejmladší ze tří dětí. Oba rodiče byli učitelé na základní škole, kterou Katja, bratr Jochen i sestra Susanne navštěvovali a která byla v bezprostřední blízkosti jejich domu. Od pěti let chodila na lekce baletu a později i klavíru, flétny a kytary. Velmi brzy se projevil její pěvecký talent. Už v šesti letech nahrála své první písničky, které komponoval její bratr. Úplně první píseň vyšla v roce 2001 na jejím CD „Favourites“ jako „Hidden Track“. Později začala vystupovat s kabaretními čísly a protestsongy a zpívala dokonce se svou kamarádkou ve školním rozhlase rádia Brémy.

Po maturitě na přírodovědeckém gymnáziu začala studovat taneční pedagogiku v Hamburku, kterou ale brzy přerušila a začala se věnovat herectví. První divadelní zkušenosti nasbírala v zemském divadle Castrop-Rauxel. V téže době byla odmítnuta na herecké škole v Hamburku s odůvodněním, že nemá dostatek představivosti a fantazie. Na Vysoké škole tance a divadla v Hannoveru byli jiného názoru a roce 1984 ji přijali. Tam podle vlastních slov strávila nezapomenutelné roky a krásné vzpomínky navždy zůstanou hluboko v jejím srdci.

V době studií ji Peter Beauvais obsadil do hlavní role televizního filmu SOMMER IN LESMONA. Natáčení trvalo půl roku a vysílala jej ARD v roce 1987. Za roli měšťanské dcery Margy získala Katja Riemann v roce 1988 zlatou cenu Adolfa Grimma. Po čtvrtém semestru opustila s diplomem v kapse Hannover a studovala další dva roky hereckou školu Otto-Falckenberg v Mnichově. Zároveň hrála v souboru Mnichovské činohry, kde spolupracovala s Wolkerem Schlöndorffem na jevištní adaptaci románu Heinricha Bulla „Frauen vor Flusslandschaft“. Dále ji mohli diváci spatřit v Goethově dramatu „Faust“, v „Besucher“ od Botho Strausse, v Racinově tragédii „Faidra“ nebo v Brechtově dramatu „Mann ist Mann“. V letech 1990-92 byla členkou berlínského Schillerova divadla, kde účinkovala mj. v představeních „Die Räuber“ a „Die Ratten“.

Po krátké divadelní kariéře se začala věnovat práci pro televizi. Do povědomí diváků se dostala hlavní rolí po boku Götze Georgea v kriminálce TATORT: KATJAS SCHWEIGEN (1989) a desetidílným seriálem REGINA AUF DEN STUFEN (1990). Na filmových plátnech se objevila v roce 1993 v úspěšné, cenami zahrnované komedii Katji von Garnier ABGESCHMINKT! Filmového Olympu dosáhla o rok později v komedii Sönke Wortmanna DER BEWEGTE MANN, která se stala nejnavštěvovanějším snímkem 90 let. Od té doby se Katja Riemann stala tváří nové vlny německých komedií. V roce 1995 byly uvedeny do kin hned tři její filmy. KÜSS MICH!, NUR ÜBER MEINE LEICHE a STADTGESPRÄCH. Přestože za tyto role získala hned několik ocenění, filmový kritici a novináři ji označili jako „komediální tetku“ německého filmu a tím její vztah k mediím prudce ochladl. Sama to okomentovala slovy: „Tisk mě nemiluje, a já nemiluji tisk“. Filmový producent Claus Boje zašel dokonce až tak daleko, že svůj nový film „Männerpension“ reklamoval na plakátech se sloganem „zaručeně bez Riemann“.

V následujících letech se proto odvrátila Katja Riemann k žánru komedie zády. V roce 1997 natočila druhý film se svou oblíbenou režisérkou Katjou von Garnier - hudební drama BANDITS, které vidělo v kinech více než milion diváků. CD, na které hlavní protagonistky samy zkomponovaly i nahrály hudbu, se stalo nejprodávanějším soundtrackem evropského filmu. Kritici snímkem se samými ženskými představitelkami trochu pohrdali a Katja je nedokázala přesvědčit ani následujícím filmem DIE APOTHEKERIN (1997), přestože za něj získala Zlatou německou filmovou cenu. Následovalo drama Josepha Wilsmaiera COMEDIAN HARMONIST (1997) a LONG HELLO AND SHORT GOODBYE (1999). Poté se Katja Riemann na nějaký čas odmlčela německému filmovému publiku a natáčela v zahraničních produkcích. S Gérardem Depardieu v televizním filmu BALZAC, v italském snímku NOBEL a působila i v Kanadě v koprodukčním filmu BEGIERDE. Teprve v roce 2002 se vrátila na německá stříbrná plátna v nejúspěšnějším filmu roku BIBI BLOCKSBERG.

Jejím prvním mezinárodním oceněním a dosavadním vrcholem jejího hereckého umění byla cena Coppa Volpi, kterou získala jako nejlepší herečka na filmovém festivalu v Benátkách v září 2003 za roli v dramatu ROSENSTRASSE (2003). Dále pokračovaly role v ambiciózních, tématicky rozlišných filmech. V roce 2005 získala Německou filmovou cenu za roli ve filmu Oscara Roehlera AGNES UND SEINE BRÜDER (2004). Následovalo psychologické drama ICH BIN DIE ANDERE (2006) režisérky Margarethe von Trotta. Velkou chválu sklidila za výkon v rodinném dramatu DAS WAHRE LEBEN (2006) a konečně získala status charakterní herečky.

Katja Riemann patří mezi největší hvězdy německého stříbrného plátna. Její filmy navštívilo od roku 1993 více než 18 miliónů diváků. Úspěšně se nadále věnuje i divadlu a nezapomíná ani na svou další vášeň – hudbu. V listopadu 2000 vydala své debutní album „Nachtblende“. Inspiraci k melancholickým textům nacházela ve svém vlastním deníčku. V roce 2003 vydala druhé CD „Favourites“, kde vzdala hold jazzovým hvězdám jako Ella Fitzgerald a Louis Armstrong. S těmito písněmi další tři roky s úspěchem koncertovala.

Společně se svou sestrou Susanne vydala dvě dětské knížky „Der Name der Sonne" a „Der Chor der Engel“. Kromě uměleckých činností se Katja Riemann angažuje také sociálně v boji za lidská práva. Jako vyslankyně UNICEF vystupuje od roku 1999 na akcích Amnesty International a navštěvuje často Afriku, kde se zúčastňuje kampaní proti obřezání mladých dívek.

V roce 1990 se při natáčení televizního filmu VON GEWALT KEINE REDE seznámila s hercem Peterem Sattmannem, se kterým později natočila ještě osm dalších filmů. Nechali se oddat na ostrově Mauritius indickým kněžím, ale toto manželství nebylo v Německu oficiálně uznáno. V srpnu 1993 se jim narodila dcera Paula. Ačkoliv si Katja Riemann své soukromí vždy pečlivě střežila, rozchod s Peterem Sattmannem se stal v roce 1998 tučným soustem pro německý bulvár. I přesto oba zůstali nadále přáteli a starají se společně o dceru, která kráčí ve šlépějích svých rodičů. Paula Riemann vystoupila se svou matkou v divadelní hře „Die Damen der Gesellschaft“ a zazářila po jejím boku i ve filmu Josepha Vilsmaiera BERGKRISTALL (2004).

Petra "Bubble74" G.

Herecká filmografie

Filmy

2020 Enfant Terrible
Vier zauberhafte Schwestern
2019 Goliath 96
2018 Nádherné časy
2017 Fakjů pane učiteli 3
Forget About Nick
Freundinnen - Alle für eine (TV film)
High Society
Tödliche Geheimnisse – Jagd in Kapstadt (TV film)
2016 Der Andere - Eine Familiengeschichte (TV film)
Emma nach Mitternacht – Der Wolf und die sieben Geiseln (TV film)
Emma nach Mitternacht – Frau Hölle (TV film)
Mängelexemplar
SMS pro tebe
Tödliche Geheimnisse (TV film)
2015 Die abhandene Welt
Fakjů pane učiteli 2
Frauen (TV film)
Mon cher petit village (TV film)
Už je tady zas
2014 Coming In
Die Fahnderin (TV film)
Ohne Dich
2013 Fakjů pane učiteli
Kleine Schiffe (TV film)
Tatort - Die Wahrheit stirbt zuerst (TV film)
Totenengel (TV film)
Verratene Freunde (TV film)
2012 Baron Münchhausen (TV film)
Clarissas Geheimnis (TV film)
Das Wochenende
Turecky snadno a rychle
Ztracen na Sibiři
2011 Die Relativitätstheorie der Liebe
Die fremde Familie (TV film)
Nils Holgersson a jeho zázračná cesta (TV film)
Otloukánek
2010 Tajná operace (TV film)
2009 Romeo und Jutta (TV film)
Sopka (TV film)
2008 Up! Up! To the Sky
2007 Krev jako čokoláda
Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi
Prchající kůň
Shanghai Baby
2006 Das wahre Leben
Jsem ta druhá
2005 Die Diebin und der General (TV film)
Küss mich, Hexe! (TV film)
2004 Agnes a jeho bratři
Bibi Blocksberg: Tajemství modrých sov
Der Job seines Lebens 2 - Wieder im Amt (TV film)
Kouzelný křišťál
2003 Der Job seines Lebens (TV film)
Hamlet_X
Rosenstrasse
2002 Malá čarodějka Bibi
Nachtmusik
2001 Drei Engel für Dr. No
Girl
Goebbels und Geduldig (TV film)
Nobel
2000 Desire
Tatort - Die kleine Zeugin (TV film)
1999 Balzac (TV film)
Dlouhé vítání, krátké sbohem
Else - Geschichte einer leidenschaftlichen Frau (TV film)
Männer sind wie Schokolade (TV film)
Osudný internet (TV film)
1998 Moc (TV film)
1997 Bandits
Comedian Harmonists
Die Apothekerin
1996 Angst hat eine kalte Hand (TV film)
Hart a Hartová: Dokud nás smrt nerozdělí (TV film)
Nebezpečné věno
1995 Küß mich!
Nur über meine Leiche
Rozhovory ve městě
1994 4% muž v akci
Himmel und Hölle (TV film)
Skleněný dům (TV film)
1993 Bez líčidla (studentský film)
Ein Mann für jede Tonart
Polizeiruf 110 - ... und tot bist du (TV film)
Polizeiruf 110 - Blue Dream - Tod im Regen (TV film)
1992 Bodlák
V jiném stavu (TV film)
1991 Von Gewalt keine Rede (TV film)
1989 Místo činu - Káťa mlčí (TV film)
Salz für das Leben
1988 Sommer in Lesmona (TV film)

TV seriály

2020 Unsere wunderbaren Jahre (TV seriál)
1996 Deutschlandlied (TV seriál)
1993 Durchreise (TV seriál)
1990 Liebesgeschichten (TV seriál)
Regina auf den Stufen (TV seriál)
Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál)
Antropologie (S02E04)
1988 Bertinis, Die (TV seriál)
1971 Volejte policii 110 (TV seriál)

Dokumentární

2015 Wer hat Angst vor Sibylle Berg?
2002 Stars für UNICEF (TV film)

Host

TV pořady

2013 Paare (TV pořad)
2004 Zibb (TV pořad)
1999 Beckmann (TV pořad)
1979 NDR Talk Show (TV pořad)
1974 3nach9 (TV pořad)
1959 Stars in der Manege (TV pořad)

Fanoušci tvůrce