Reklama

Reklama

Karel Hynek Mácha

Karel Hynek Mácha

nar. 16.11.1810
Praha, Rakouské císařství

zem. 06.11.1836 (25 let)
Litoměřice, Rakouské císařství

Zajímavosti (6)

Strážce duší - Propast věků (2009)

  • Citovaný dopis Karla Hynka Máchy, jenž se měl skrze hrad Houska údajně krátce dostat do 21. století, je skutečně podvrh, který pro knihu „Čas hradů v Čechách“ napsala spisovatelka Františka Vrbenská. Později to sama přiznala. (Nick321)

Vesničko má středisková (1985)

  • Verše, které doktor Skružný (Rudolf Hrušínský) pronáší během jízdy "od krajnice ke krajnici", jsou úryvky z Máchova "Máje". Rudolf Hrušínský patřil mezi známé recitátory této básně, v jeho podání byla dokonce vydána na desce u Supraphonu. (Haller)

M*A*S*H - Ach ta láska (1979)

  • Píseň, kterou zpívají Klinger (Jamie Farr) a Charles (David Ogden Stiers), je „Stormy Weather“ z roku 1933, kterou napsali Harold Arlen a Ted Koehler. Ethel Waters ji poprvé nazpívala v nočním klubu The Cotton Club v Harlemu a v roce 1933 téhož roku ji nahrála a nazpívala v Londýně Elisabeth Welch. Klinger si však text upravil podle svého. Tvůrci české dabingu použili v českém přebásnění báseň „Máj“ Karla Hynka Máchy, konkrétně část: „Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal.“ Píseň u nás měla v repertoáru skupina Echo kvartet. Nahrávka byla pořízena roce 1962. Hana Zagorová a Marie Rottrová ji nazpívali pod názvem „Bouřlivé počasí“. Autor textu je Zdeněk Borovec. Píseň existuje pouze v záznamu České televize a nebyla vydána na nosičích. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers zpívali píseň s vlastním českým textem.
    (sator)

Spisovatel

Filmy
2008

Máj - kniha

1921

Cikáni - povídka

Krátkometrážní
2012

Marinka (amatérský film) - kniha

Reklama

Reklama