foto

Jan Otčenášek

  • nar. 19.11.1924
    Praha, Československo
  • zem. 24.2.1979 (54 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jan Otčenášek se narodil do rodiny truhláře. Otec ho dal na studia a v roce 1943 Jan úspěšně odmaturoval na Obchodní akademii. Ihned po maturitě byl totálně nasazen do Německa. Záhy byl však převelen zpět do republiky a byl nucen pracovat v továrně na letecké motory Avia Letňany. Zde se přidal k ilegální odbojové skupině mladých Předvoj.

Po ukončení války začal Jan Otčenášek studovat na FF UK v Praze u J. Mukařovské estetiku. V roce 1947 se mu však narodil syn Jan (nejdříve pracoval jako dokumentarista v Krátkém filmu, od roku 2002 jako televizní šéfdramaturg, je také autorem televizních inscenací a seriálů). Jan Otčenášek starší musel opustit studia a nastoupit do zaměstnání. Nejdříve pracoval jako účetní a roku 1952 přešel do Svazu československých spisovatelů, kde se v roce 1956 stal tajemníkem. V roce 1954 se Otčenáškovi narodil druhý syn jménem Štěpán (divadelní historik a dramaturg).

Jan Otčenášek publikoval v novinách i časopisech, psal například pro Rudé právo, Květy a Literární noviny. V roce 1960 se rozhodl postavit na volnou nohu a stal se oficiálně spisovatelem. To již měl za sebou úspěšný román o událostech z února 1948 Občan Brych, který byl promptně zfilmován podle Otčenáškova vlastního scénáře. OBČAN BRYCH (1955) byl prvním Otčenáškovým scenáristickým pokusem, proto k dílu přiložil pomocnou ruku i režisér snímku, Otakar Vávra.

V roce 1958 napsal Otčenášek novelu o milostném vztahu studenta a židovské dívky ROMEO, JULIE A TMA, která byla následující rok podle jeho scénáře zfilmována. Tím se definitivně stal uznávaným scenáristou. V roce 1966 obdržel titul Zasloužilý umělec. Podle svého románu Kulhavý Orfeus o životě totálně nasazených napsal scénář k filmu SVATBA BEZ PRSTÝNKU (1972). V roce 1973 se stal dramaturgem Filmového studia Barrandov. V témže roce napsal s Jaroslavem Balíkem scénář k romantickému filmu o konci války MILENCI V ROCE JEDNA (1973).

Pro televizi napsal společně s Oldřichem Daňkem úspěšný seriál BYL JEDNOU JEDEN DŮM (1974), který popisuje osudy obyvatel jednoho domu od roku 1936 až po skončení války. O čtyři roky později se Otčenášek s Daňkem pokusili navázat dalšími devíti díly, které se již odehrávaly v panelovém sídlišti. Seriál DNES V JEDNOM DOMĚ (1978) však zdaleka nesklidil tak pozitivní ohlas jako jejich předchozí spolupráce.

Poslední scénář, který Jan Otčenášek napsal, zfilmoval Karel Kachyňa pod názvem LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ (1979). Film se odehrával ve třicátých letech dvacátého století a obsahoval autobiografické prvky z Otčenáškova života. Jan Otčenášek se nedočkal ani samotného natáčení, ke konci února 1979 zemřel.

Kateřina "Snorlax" Horáková

Spisovatelská filmografie

Filmy

1968 Romeo, Julia och mörkret (TV film) - kniha
1966 Vražda po našem - kniha
1961 Jarní povětří - kniha
1958 Občan Brych - kniha

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace