Americká reportérka (2016)

Produkce filmu "Americká reportérka" pravděpodobně hodně pokaňhala marketing.. Už jen podle úvodních posterů, kde je především zobrazovaná Margot Robbie ve stylu céčkového seriálu, jsem byla přesvědčená, že raději tuhle červenou válečnou knihovnu raději přeskočím.. Naštěstí mě ukecal můj muž, abych dala filmu malou šanci a já si tuhle příjemnou ironickou vcelku průměrnou záležitost s nadprůměrným obsazením pustila.. Tina Fey byla naprosto perfektně vybraná do role válečné reportérky, která vede poměrně všední americký život a nějakým omylem se rozhodne zkusit postrčit svou kariéru nebezpečnou misí do Afghánistánu. Velmi rychle se adaptuje na zdejší podmínky a s lehkostí naskočí na tuhle zběsilou jízdu, která je poháněna jedinou opravdovou potřebou - získat co nejadrenalinovější zážitek díky nějaké opravdu hodně exkluzivní reportáži.. Na Východě to pro ženy není jednoduché, tak musí být drsnější než mužský a vzniká z toho řada relativně vtipných situací.. Billy Bob Thornton má roli šitou na tělo.. Rozjíždějící love story mezi Tinou Fey a Martinem Freemanem mě bavila.. Margot Robbie byla perfektně otravná a ztvárnila velmi sympatickou mrchu :-) Nic převratného, ale tuhle uvolněnou a pohodovou životopisnou blbinu bych se podruhé pustit nebála.. Celkem fajn vidět komerčním a mainstreamovým okem vidět afghánskou problematiku - lepší než klasické střílečky ;-) Btw, název filmu spíše vystihuje originál než zpaznechtěný český překlad - "Whiskey Tango Foxtrot" zamená ve fonetické abecedě WTF.. :-)

The Whispers (2015) (seriál)

S01 - Seriál "The Whispers" má velké ambice, které se autorům povedlo naplnit tak na 70%.. Příběh je zajímavý a relativně propracovaný, diváka si hezky vodí z ručičku a sem tam mu předhodí nějaké to překvapení nebo se mu pokouší podsouvat určitý úhel pohledu.. Celkově mi 13 dílů přijde na danou tématiku až až..V některých místech se příběh natahuje více než děj snese.. Některé postavy vznikají, tváří se důležitě, ale nakonec vyzní do ztracena nebo si na konci seriálu uvědomujeme, že jsou proti logice záhadné síly "Drilla".. Osobně mi nejvíce vadil fakt, že zde je velké zastoupení "béčkových" líbivých tvářiček, které neodvádějí kvalitní herecký výkon a tak mě v seriálu buď rušily nebo vyloženě štvaly.. Opravdu oblíbené jsem celkem měla asi 3 postavy a z toho dvě byly děti.. "The Whispers" si hraje na dramatické sci-fi stavěné na dětech, ale E.T.ho nebo "Stranger Things" rozhodně nečekejte.. Spíše hlubší verzi "Akt X", kdy je do více dílů rozvinut jeden záhadný příběh.. Atmosféru ovšem "The Whispers" rozhodně mají.. Moc se mi líbilo jak tvůrci dovedli v divákovi nabudit téměř hororový strach z dětí.. Především z herecky nejvyspělejší úžasné (a zároveň až odporné) holčičky Minx.. Po tomhle seriálu si jeden dvakrát rozmyslí, jestli si kdy své vlastní malé bubáčky pořídí :-D

Matky na tahu (2016)

I když jsem čekala uvolněnou slátaninu, ta komedie "Matky na tahu" mě mile překvapila.. Jasně, něco je až tupě vyhrocené, ale vesměs jsem se celý film cítila příjemně a uvolněně.. Velmi často jsem se zasmála.. "Matky na tahu" není film jenom matkách, ale především o ženách, na které jsou v současné době kladeny vysoké nároky.. Musí být krásné, štíhlé, nonstop upravené, příjemně naladěné, sexu chtivé, v zaměstnání úspěšné, skvělé organizátorky, finančně nezávislé a perfektně pečující o své děti i drahé polovičky.. Každá žena je tlačena do role superwoman a všechny její superlativy jsou navíc brané jako samozřejmost.. "Matky na tahu" je film, který úsměvnou formou a vyhroceným dějem boří mýty a ukazují, že uvnitř každé ženy je nespoutaná sprostá holka, která se chce dostat na povrch.. Navíc ústřední trojka v čele s Milou Kunis měla pěkně a komediálně zpracované charaktery.. Christina "Melounek" Applegate byla skvělý "padouch", který ovšem nebyl jen černočerný, ale měl i své šedé odstíny.. Navíc hlavní hrdinka nebyla najednou jen cool mamka, ale nesla si za své nezodpovědné chování následky.. Bavilo a moc, taková holčičí jízda po třicítce, a od komedie mi to fakt stačí :-) Od ní nepotřebuji sofistikovaný děj a herecké výkony hodné Oscara :-)

Učitelka (2016)

Po dlouhé době film od dua Hřebejk/Jarchovský, který mě fakt i přes silnou jazykovou bariéru fakt bavil :-) Za mě je "Učitelka" jasným důkazem, že jim vztahovky založené na faktu, jak silně režim ovlivňuje obyčejné životy, opravdu jsou.. Jedná se o strohé komorní drama, které je převážně natočeno v jedné učebně a protkané minipříběhy ze života výraznějších postav, které spojuje společný jmenovatel.. Baví mě i vystavěná kostra příběhu, kdy zpočátku divák naprosto neví, o co běží a postupně nabírá děj grády a pomaloučku polehoučku se stává z "Učitelky" strhující drama.. Zuzana Mauréry je velký talent.. Ostatní jsou také skvělí včetně dětských rolí! Příjemnou změnou bylo obsazení slovenských herců - slovenskou tvorbu moc neznám a řadu českých herců, kteří jsou soustavně používaní do obsazování "lepšího" filmů, mám už okoukanou.. Jako lehce předrevoluční člověk, který se běžně se slovenštinou nesetkává jsem sem tam měla problém rozumět dialogům (zejména při křiku nebo naopak při šepotu), ale na druhou stranu je fajn, že se i mladší ročníky v tomto (nám blízkém) jazyce trošku potrénují :-D Rozhodně je "Učitelka" příjemné filmové překvapení roku 2016 :-)

Sedm statečných (2016)

Tahle recenze bude poněkud poloviční, protože jsme zvládla shlédnout pouze půlku remaku "Sedm statečných", která mne naprosto uspala.. Netuším, co se dělo tu druhou polovinu, ale ta první je úmorná.. Možná jen hodně pomalý rozjezd, kdy se banda mstitelů dává dohromady.. Chris Pratt se místy snažil o vlažné vtípky, ale to mne bdělém stavu neudrželo.. Přiznám se, že mne značně odradila i skladba hlavních hrdinů - sorry, ale jejich družina je přehlídkou veškerým možných národnostních menšin, které mohly v USA tou dobou více či méně fungovat..

Malá Miss Sunshine (2006)

Milá road movie v netradičním podání jedné hodně ujeté rodinky :-) Nečekejte komedii v pravém slova smyslu, je to spíše řízlé hořkostí a podivínstvím, ale divák tu najde hodně moudrosti :-) Abigail Breslin byla nejsladší holčička Hollywoodu :-)

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Před puštěním filmu "Sully: Zázrak na řece Hudson" jsem se trošku obávala, že si vlastně pouštím jinak zpracovaný "Let" s trochou pravdy a o chlup lepším hereckým projevem.. V první řadě mě Clint Eastwood zapůsobil nestandardním sletem událostí - děj začíná od konce a pomalu se rozlítá na začátek.. Tahle abnormalitka rozhodně zvyšuje zajímavost filmu.. Jak se od dvou filmových profíků (Clint Eastwood a Tom Hanks) očekává, tak je film natočen a zahrán jako podle učebnice.. Aaron Eckhart se předvedl jako vynikající sekundant.. Clinťákovi dramatické true story zkrátka jdou a Tom svou poetickou nenápadností a profesionálním nasazením dokáže zahrát naprosto vše.. Trošku mi v tom scházela - jak to říct - jiná než umělecko-výpovědní hodnota.. Nějaký emocionální přesah, co se zaryje hluboko pod kůži..

Buchty a klobásy (2016)

Asi ta nejzoufalejší animovaná pohádka,co znám.. Příběh na prd, scénář na prd, dialogy otřesný.. Bezduchá sprosťárna postavena na lascivním marketingu.. Rozhodně úplně mimo můj divácký záběr :-D

Zkáza krásou (2016)

Rozhodně se nechystám hodnotit samotnou Lídu Baarovou, ale napíšu pár slov k dokumentu "Zkáza krásou".. O Lídě Baarové jsem četla několik biografií, takže jsem se v podstatě nic nového nedozvěděla.. Naopak některé události byly vypuštěny a některých se ve svém vyprávění dotkla pouze na povrchu.. K dokumentu mne dovedl nedávný film "Lída Baarová", protože byl do kin vpuštěn ve stejném roce.. Nechci srovnávat smyšlenou mainstreamovou pohádku a vyprávění pamětníka, ale v podstatě se svou dějovou linií příliš nelišily.. Jakoby oba snímky jely podle stejné šablony.. Asi by mne zajímalo více dětství nebo naopak pozdější životní události, které jsou jen decentně naťuknuté.. Mimo tisíckrát omletý jednostranný příběh by mne zajímal i pohled ostatních pamětníků, korespondence nebo přímá konfrontace s fakty..

Na jezeře (2013) (seriál)

Možná jsem seriálu "Na jezeře" nedala dostatek prostoru, ale pilotní díl mě odradil.. V seriálu se vyskytuje celá řada prapodivných postaviček s nenávistnou povahou nebo trpí nějakou formou duševní poruchy.. Elisabeth Moss je svým způsobem velmi krásná a baví mě se na ní dívat, ale i tak mě k seriálu nedokázala přikovat.. Seriál spíše artového rázu, lehký nástin podoby s "Twin Peaks" a naší "Pustiny"..

Časové pásmo bylo změněno