Návrat do budoucnosti (1985)

Na to, že má tenhle film už 23 let tak jsem se k němu dostal až ted (2008). A konečně chápu nadšené ohlasy, protože tenhle film je opravdu vynikající i po těch letech. Třeba hudba - ústřední písnička The power of love byla ve sve době hit a i dneska, když to slyším snad poprvé, ji můžu poslouchat pořád do kola... Michael J. Fox je sympaták a nedovedu si v jeho roly představit nikoho jiného. Když vidíte jak se žilo v 50. letech tak je dokonalé srovnat to s 80. léty kdy film vznikal a pak ještě s dnešní dobou což je pokaždé obrovský rozdíl. Pak člověka napadá co bude za dalších 20 let...kdo ví ale každopádně já se za 20 let klidně na návrat do budoucnosti rád podívám a nudit se nebudu. Jestli někoho z vás tenhle film minul tak jako mě tak byste to měli rychle napravit.

Zkamenělý les (1936)

Tenhle film je hodně starý a samozřejmě už je to dnes asi jiný filmový zážitek než když se na něj dívali lidé v USA před více než 70ti lety. V dnešní době už je tento film zajímavý hlavně proto, že je to průlomová role Humphrey Bogarta, který vynikajícím způsobem ztvárnil kriminálníka, který se při svém útěku dostane až na opuštěnou benzinovou stanici kdesi v Arizoně u hranic s Mexikem. Po celou dobu se ve filmu objevuje docela zvláštní postava spisovatele Alana Squiera, který si na konci pro mě docela nepochopitelně vyžádá smrt od Bogarta. Dost vtipná mi příjde taky postava fotbalisty, který se chová až groteskně a navíc je zahranej dost bídně... Jinak film se spíš než kolem akce, která se objeví sporadicky až na konci točí kolem postupného budování atmosféry až do finálního závěru. A jak už tady bylo řečeno hodně se konverzuje o umění, Francii atak... Nutno říct že podruhé už bych se na tenhle film asi nepodíval, což ovšem neznamená, že na první shlédnutí by nebyl ani dnes zajímavý.

Pevnost Apačů v Bronxu (1981)

Určitě stojí za to vidět, protože něco takového se dneska už nevidí. Syrovost, toje typický rys tohodle filmu. Když vydíte začátek, myslíte si že jsou to záběry z nějakého špinavého velkoměsta v Bangladéši, a pak v dálce nad horizontem z odpadků a trosek vidíte dvojčata. Je vám jasné, že jste v Bronxu... Ten kontrast je až šokující, a kdo film neviděl, nedokáže si to vůbec představit. Policejní práce je prezentovaná taky naprosto bez příkras. Viz scéna, kdy policisté zavraždí nevinného černocha na střeše. Stejně jako hláška "Měls mu to napálit do zad a říct, že měl nůž." Rozdíl mezi policisty a těmi druhými se v tomto filmu tak trochu stírá. Nemocniční personál, který hledá únik v heroinu je prezentován taky podobně. Dnes už bronx rozhodně nevipadá tak, jako v tomhle filmu. Když ale uvidíte tenhle film, tak se budete pak koukat na New York trochu jinak. Tenhle film totiž rozhodně není výstavní síní New Yorku a nikdy nebude...

Hluboký spánek (1946)

Opravdu skvělá podívaná. Bogart doslova válí. Ženské postavy hrají taky aspon na nějaké úrovni, ale s výjimkou Lauren Bacallové byly ty scény s ostatníma ženskejma dost naivní a to myslim i s ohledem na dobu vzniku filnu. O tom ale hluboký spánek není. Je to klasický noir z prostředí typického právě pro tyhle filmy. Několik mrtvol...nečekané zvraty, spousta postav o kterých toho moc nevíte a ve krerých se snadno ztratíte - to všechno pomáha budovat nezapomenutelnou atmosféru spolu se spoustou dialogů. Zároven prostě nelze tenhle film sledovat bez náležité pozornosti. A jak film pokračuje, tak prostě nabýváte přesvědčení, že Marlow má styl a navíc si ví rady i v na první pohled naprosto bezvýchodných situacích. Tenhle film ve vás prostě vyvolá představu ponurého amerického velkoměsta 30.-40. let at chcete nebo ne. Pokud máte tuhle dobu aspon trochu rádi, bude se vám líbit i tenhle film.

Sahara (1943)

Vynikající válečný film. Při jeho sledování je důležité si uvědomit v jaké době vznikal - ano, ještě nebylo vůbec jisté kdy skončí válka a kdo ji vyhraje. Humhrey Bogart jen potvrzuje, že to byl vynikající herec. Film má určitě propagandistický nádech. Měl ukázat spojence jako lidi odvážně, čestné a hlavně tam byl kontrast, tj. skupina spojenců, kterou tvoří američané britové, francouz, černoch a přidává se k nim i chudák ital, který nechce bojovat po boku němců. Ach ta symbolika :)) a proti tomu xenofobni a proradni němci, neváhající střelit do zad neozbrojeneho vyjednavače. Tenhle film určitě splnil ve své době svůj účel. Mimichodem pokud někdo viděl, doporučuji srovnat se stejnojmeným a naprosto identickým remakem z roku 1995, který podle mého názoru nesahá původní verzi ani po kolena.

Sahara (2005)

Je to sice absolutně nerealistické, ale když u toho nebudete přemýšlet, můžete se bavit. Navíc v hlavní roli sympatická Penelope Cruiz takže celkově dobrý průměr.

Záhada modrého pokoje (1933)

Z dnešního pohledu docela pěkná legrace. Značná část filmu pak až hraničí s komikou. K tomu trocha toho mysteriozna, tajná místnost, střelba a naháněčka na záhadného střelce, ze kterého se nakonec vyjukaný mladík, který jen stojí o Irenu. Atmosféra by se místy dala opravda docela krájet...na svou dobu docela dobrej film ikdyz clovek by asi cekal vic...

Tenkrát na Západě (1968)

Vynikající film, který se stal legendou. Sešli se v něm nejlepší herci žánru (Charles Bronson a Henry Fonda) . A po celý film navíc můžeme obdivovat Claudii Cardinal, pro kterou byl film asi nejvýznamější role její kariéry. Film není postaven na akci ani na špičkových efektech. Film stojí na hercích, na monumentální a špičkové hudbě a to vše měl pod taktovkou Sergio Leone, který zúročil zkušenosti z dolarové trilogie a troufám si říct, že tento film je taky to nejlepší co kdy natočil.

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

Jeden z mých oblíbených seriálů. Partička kriminalistů řeší různorodé případy. Spoustě lidí se seriál nelíbí kvůli tomu, že ve své době oslavoval skvělou "bezpečnost." Jenže mně se zdá, že od té doby už nikdo nic podobného nenatočil. Kriminalisté totiž v tomto seriálu řeší skutečné a uvěřitelné příběhy. V současné době je tu sice záplava amerických a německých seriálů z tohoto prostředí, ale je to zkrátka jak z jiného světa. Navíc i hudba je v tomto seriálu zajímavá a dobře podtrhuje tempo seriálu. Kvalita dílů je navíc stálá. Například Michal Pešek vytvořil nezapomenutelnou postavu "Jiříčka" , skvělý byl i Pavel Zedníček. Důležité je, že takhle nějak to opravdu na kriminálce chodí dokonce i dodnes. Případy se sice změnily ale metody jsou pořád skoro stejné.

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Solidní počin od spíše seriálového Clarka Johnsona. Já osobně mám pro tenhle film slabost. Viděl jsem ho asi třikrát a pokaždý mě to dokáže dobře naladit. Co se týče postav tak velitel Hondo podle mě jasně dominuje. >> "Jak můžu věřit někomu, kdo nemá rád ani pravej americkej hot dog?" Jinak tomu ale ve druhý půlce docela dochází dech a už to trochu nudí. To ale nic nemění na tom, že tady mam spoustu oblíbených scén a proto, jako fanoušek policejních filmů, dávám 4*