Ospalá díra (1999)

Konečne Tim Burton prekonal sám seba. A škoda, že neostal tvoriť v týchto intenciách. Perfektný a vymaznaný vizuál, skvelý kasting, vynikajúca zápletka a konečne horror, ktorý JE strašidelný, no nespôsobuje tvrdnutie miechy a obhryzené nechty. Pre mňa jedna z najlepšie zvládnutých žánroviek (viete si predstaviť Del Torovho Vlkodlaka v tomto štýle?) a rozhodne najlepší Burton vôbec.

Monstrum (2008)

Požičajte domov projektor, požičajte si špicovú audiosústavu. Zavolajte si kamošov, uvarte si dobré jedlo, otvorte pivečko a odpáľte to. Garantujem vám, že Váš 80 ročný sused zalezie pod vaňu s lunchmeatom a demižónom destilovanej vody :). Handcamová delikatesa leštená virálnym marketingom, ktorá Emmerichovho digimona posiela kamsi do večných lovíšť.

Godzilla (1998)

Nakladači z vizuálnych efektov sa NESKUTOČNE pochlapili a ako desaťročnému faganovi mi totálne vyrazili v kine dych. Dej, herecké výkony som si akosi nezapamätal. O niekoľko rokov ďalej tieto spomienky rehabilitovala nemenovaná komerčná televízia ponúkajúca "megahit" (ktorý videlo celé slovensko minimálne 73 krát), a radšej k tomu nikdy nemalo dôjsť. V celom filme je sympatická iba jediná postava (a áno, je to bohužiaľ ožiarený leguán), všetko ostatné je k smiechu.

Král Škorpión (2002)

Tučný soundtrack od mojich obľúbených Godsmack, nadvihnuté obočie nasraného Rocka, buldozér Duncan (nech je mu zem ľahká, keď ho musela toľké roky niesť) hot bitch a charizmatický záporák. To všetko naštopané do minutáže ktorá by neurazila ani hru na nintendo - nenechá vás to tie pukance odložiť ani keby ste chceli. Navyše si to okato užíval celý crew.

Telefonní budka (2002)

Five stars resort! Prvá za hlasový prejav Kefíra Sutherlanday druhá za ultraréžiu Joela Shumachera, ktorý na nanometrickom filmovom priestore predvádza to, čomu sa hovorí 24 karátové napätie. Tretia za výborný výkon Farella. Štvrtú za to, že tento film neroztiahli, nevsúvali tam to, čo tam byť nemá. Koncentrát, ktorý krátku stopáž potrebuje, pretože aj tak som mal v závere pocit, že film trval omnoho dlhšie. A piatu dávam za to, pretože v tomto filme je KONEČNE(!) inteligentný policajt (ktorý úmyselne nezbrzďuje dej a neslúži ako gradácia napätia), a navyše ho hrá Forest Whitaker (v každom americkom filme musí byť samozrejme strategicky významný černoch, pretože inak by to bol rasistický útok:D). Na dnešné pomery až neuveriteľne odvážny (a extrémne fungujúci) minimalizmus.

Deník mrtvých (2007)

Nepatrím medzi fanúšikov klasických zombie horrorov a na tento film ma nahovoril práve patologický fanúšik žánru. Takže sa vyjadrím ako nezainteresovaná osoba: PREKVAPIVÝ NÁTER!!! Príjemná zombíkovská zábava v Blair witch štýle (a Romero svojím oldschoolovým prístupom posunul komerčne obľúbený a v poslednom čase až nudne prvoplánový kamerový trademark niekde úplne inam), ktorá Vám prekvapivo a veľmi originálne zotrie nadšenecký úsmev z tváre KONCOM. Zaň dávam štvrtú hviezdičku. Film, ktorý si celý čas inteligentne robí srandu sám zo seba a servíruje do vás jednu zábavne čvachtavú scénu za druhou (niektoré scény su dokonca extrémne vtipné) finišuje v intenciách tvrdej a nepríjemnej psychologickej drámy na pozadí youtube zombie horroru? To chce rozpracovať do tučnej odbočky s Darabontom v režisérskej stoličke!

300: Bitva u Thermopyl (2006)

A po tom, čo kráľ Leonidas umrel, ho vysušili, pomleli a predávali ako liek na potenciu. Čo po vizuálnej stránke, skromné, ale za to efektné a výtvarne ucelené. Keď som videl trailer, mal som z neho zimomriavky. Rozhodne ma v kine tento film nesklamal, pretože mi dal presne to, čo som čakal. Neviazanú zábavku s hardcore Gerardom Butlerom v hlavných úlohách, jemnou erotikou, bojovými scénami kde končatiny lietajú ako čiapky na promóciách a takmer žiadnou zápletkou. A čo sa Franka Millera týka, rozhodne sa mi to páčilo viac ako Sin city. A na záver, pesničku od NIN - Just like you imagined radím medzi numa ajn v inštrumentálnom rocku.

RocknRolla (2008)

Je to cool, je to dobé, je to Ritchieovské, je to nápadité, je to štýlové. Berme to, akože sa veľký zimný medveď Ritchey zobudil z dlhého Madonnovského spánku a týmto filmom si ponaťahoval stuhnuté hnáty. Celú zimu trávil nabalený tukom z Podfu(c)ku a Zbaľ prachy a vypadni, a preto zatiaľ nie je hladný. Ale keď začne byť, dúfam, že si opäť pomenia čísla so starou partičkou a prídu s niečím oldschoolovým. Možno sa však už potreboval nadýchať čerstvého vzduchu v podobe nových tvárí. Akokoľvek to už myslel, tento film je - čo sa Ritcheyho štýlu týka - iný, a predsa taký istý.

Hvězdná pěchota (1997)

Až súčasná gay-kinematografia znásilňovaná komerčnými princípmi a bláznivými producentmi ukazuje, aké skvosty plné odvahy a režisérskej invečnosti sa nakrúcali. V dobách, kedy ešte filmy nezarábali miliardy a išlo hlavne o víziu a divácke nadšenie. V dobách, kedy režisér nebol prostitútkou produkčnej spoločnosti a konzumenti si vedeli urobiť popcorn doma a povedať si svoj názor. A tatkovia sa zo synmi smiali na rovnakých filmoch. Nuž teda, +1 k pôvodným trom.

Chobotnice (1998)

B čko s veľkým B. Nelogickosť, spotené zaolejované fejsi najtvrdšieho muskulatívneho stupňa, slizké monštrum ktorého nelogické pohybovanie sa po lodi určite odkukal David Copperfield, a celkom dobrý nápadík.