• Rodinný

Země česká, domov Tvůj! (2012) odpad!

Vzhledem k tomu, že mám dokumentární filmy rád, těšil jsem se, až budu moct zhlédnout výsledek tohoto smělého projektu. Z úvodních titulků jsem se dozvěděl, že se do realizace projektu svými příspěvky zapojilo více než 500 lidí. Je to vzhledem k počtu obyvatel (asi 10,5 mil.) žalostně málo. Ale budiž, ne každý má chuť se podílet na kdečem. Pochopitelně, že jsem oněch 500 půlhodinových příspěvků neviděl, ale co z nich udělali tvůrci filmu na čele s režisérem Adolfem Zikou je děs a běs. Nesourodý ošklivý slepenec podmalovaný místy nesnesitelným hudebním doprovodem. Za velmi omezující pro natáčení považuji podmínku, že ve filmu nesmí být skrytá reklama. To abych při snídani zakrýval názvy výrobků, cestou po ulici, abych nezabíral názvy obchodů, dbal na to, aby se v záběru neobjevil billboard ... Vždyť právě tyto věci dokumentují, s čím se v České republice setkáváme a co nás obklopuje. Jinými slovy jsou to věci, které by na záběrech naopak měly být! Jako nespravedlivé mi připadá skutečnost, že autoři, jejichž záběry byly ve výsledném díle použity nedostanou žádnou odměnu. Přičemž pochybuji, že i režisér pracoval zadarmo. Navrhuji, i když si myslím, že se tak nikdy nestane, aby Česká televize odvysílala alespoň ty kvalitativně nejlepší a obsahově nejzajímavější příspěvky tak, jak je lidi natočili. Kdyby se jich mělo odvysílat jen 365, byla by to půlhodinka každý den.

Příběhy slavných - Jó, to jsem ještě žil (2000) (epizoda)

Mně přišel tento dokument jen velmi průměrný, jakoby špatně nebo nedostatečně postavený. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že to je jen jakýsi slepenec dílčích, z kontextu vytržených, vzpomínek různých lidí. Velice fikaně se paní Sommerová vyhnula okolnostem úmrtí pana Šlitra.

Marcelino, pan y vino (1955)

Pozoruhodný, perfektně natočený film. Za důležité považuji připomenout velmi dobrý slovenský dabing. Myslím, že zejména pro dětské diváky působí film sugestivně až tajemně. Jistě netvoří vrchol filmařského umění, ale už za herecký výkon a dabing dětského představitele jsem mu dal plný počet hvězdiček.

Frajeri a frajerky (1979) (TV film)

Podle mne průměrný film, který ničím nepřekvapí, nezaujme, nenadchne, ale také nenaštve, nepopudí, neodradí ... Děj je příliš jednoduchý a přímočarý. Zdaleka není využit potenciál, jaký dané téma nabízí. Sázka o to, kdo bude chodit s vybranou dívkou prováděná sestřelováním sklenice na kamenitém břehu mi přišla pro dětský film, který by měl dozajista i vychovávat a nebo alespoň poukazovat na negativní věci, jako krajně nevhodná. Každému – a tedy i dítěti – a zejména pak 13letým klukům, by mělo být jasné, že střepy na pláži mezi kamením jsou pro ostatní nebezpečné! Jistě si mohl režisér vybrat buď jiný způsob sázky a nebo si na rozbíjení sklenice najít jiné místo! Ve filmu jsou náznaky, že Ondrej je ornitolog, ale nijak hlouběji se této jeho zálibě nepojednává.

Jako opice (2011)

Neobyčejně zajímavý film, který vyzývá, ba co dím, přímo nutí, k přemýšlení. Bedlivě jsem si přečetl komentáře dostupné k 08.08.2012 a nabyl jsem dojmu, že pouze ti, kteří film hodnotili plným počtem bodů (pěti hvězdičkami), film pozorně sledovali, nad filmem se zamysleli a správně jeho děj pochopili. Jsou to zejména: Toj, JFL, Kmotr a hygienik. Myslím, že by se mi jen těžko podařilo k filmu napsat víc, než ve svých komentářích napsali právě oni. Velmi trefná a výstižná jsou prostá slova uživatele Toj, když píše, že film obsahuje okamžiky, kdy děj zradí divákovo očekávání a vyvíjí se zcela odlišně. Také Tojovo označení filmu jako „rafinovaný“ je zcela na místě.

Partyzánská stezka (1959)

Pro mne úplně neznámý film. Přesto, že je nesmírně poplatný době, v které vznikl, to není film, podle mého názoru, špatný. V době vzniku filmu jsem neměl o nějaké pionýrské organizaci a partyzánech ani ponětí a nedovedu proto posoudit, zda se tehdejší děti pubertálního věku opravdu dokázaly tak nadchnout pro putování po stopách partyzánských bojů. Když se však na tento film podívám dnešníma očima, tak vidím, že se jedná o perfektně připravenou prázdninovou akci na způsob hledání „multikešky“. Dá se tedy směle prohlásit, že svým námětem tento film předběhl dobu o dobrých 50 let. No, uznejte sami – takový film přece stojí za zhlédnutí. Mimořádně milé bylo, sledovat, s jakou samozřejmostí se mezi sebou domlouvaly české a slovenské děti, zatímco dnes ty české těm slovenským nerozumí. Za upozornění stojí i to, že v jedné z hlavních rolí vystupuje 27letý Miroslav Zounar.

Models (1999)

Tento film mohu snad jen okomentovat, ale nedokážu jej ohodnotit. Řekl bych, že něco pro mne tak nezáživného a zdlouhavého jsem snad ještě nikdy neviděl. Sledovat a vnímat přihlouplé, nicneříkající, nicneřešící dialogy o ničem bylo opravdu nad mé síly. Také se mi nepodařilo ve filmu objevit nějaký smysluplný děj. Je to film, který už nikdy vidět nemusím. Možná je to i proto, že problémy modelek, a to ať takových či onakých, jsou mi na hony vzdálené.

Kiks (1991)

Nemůžu si pomoct, ale mně se film nelíbil. Námět je sice zajímavý, ale celkové zpracování mě víc než nudilo.

Anděl strážný (1994)

Děj filmu je velmi jednoduchý, primitivní až naivní. Lépe však bude označit jej jako pohádkový. Snad právě pro tuto jeho prostoduchost se podařilo do filmu vměstnat velmi hodnotné myšlenky. Herecké výkony slušné. Také dabing je docela dobrý. Celkový dojem z filmu je velmi pozitivní. Film určitě stojí za zhlédnutí.

Za svědky minulosti (1984) (seriál)

S velkým úsilím se mi po půlročním shánění podařilo sehnat všech 42 dílů tohoto seriálu. Tento seriál se sice nemůže svou technickou kvalitou rovnat nynějším záznamům v HD, ale ani desítky let mu neubraly nic z jeho zajímavosti a dobrého zpracování.