• Rodinný

Sladké pokušení (2007)

Příjemná neškodná komedie, plná všelijakých bláznivých lží a vykutáleností. Film nijak neútočí na divákovu mysl. Navodí příjemnou diváckou atmosféru a nechává diváka unášet pohodovým dějem. Skvělý odpočinkový film. Nestřílí se v něm, nejsou v něm žádné děsivé scény a přesto je dobře dívatelný. (Sobota 11.09.2010)

Domov (1985) (seriál)

Názvy jednotlivých dílů: 1. Peter; 2. Michal; 3. Útek; 4. Nový domov; 5. Sklamanie; 6. Keby ma mal niekto rád.

Na samotě u lesa (1976)

Není mnoho filmů, na které se dokážu mnohokrát opakovaně dívat, ale tento mezi ně patří. Já bych řekl, že je naprosto dokonalý a přesně šitý na českého člověka a poměry v Československu v 70. letech 20. století . (Pátek 27.08.2010)

Telefonní budka (2002)

Byl jsem mile překvapen. Je vidět, že když se to umí, tak se dá na malém prostoru natočit velký film. Myslím, že dál se rozepisovat o kvalitách tohoto filmu nemá smysl. Nejsem totiž mezi prvními, kteří k tomuto filmu píšou komentář a prakticky všichni už řekli všechno za mě. (Středa 25.08.2010)

Tajemné dítě (2006) (TV film)

Hezká, leč jen průměrná podívaná. Děj filmu je zpočátku dosti zmatečný. Teprve později se ustálí a dříve uvedené záběry dostanou jasný smysl. Zážitek ze sledování filmu se zvýší, když si divák uvědomí, že se děj filmu odehrává v druhé polovině 18. století. Tedy v době, kdy prakticky neexistovala žádná speciální zařízení pro hluchoněmé děti, kdy nebylo zařazování hluchoněmých lidí do normální společnosti běžné, kdy nebyla samozřejmostí znaková řeč a kdy si jen zřídka lidé uvědomovali, že hluchoněmý není totéž jako hloupý nebo duševně nemocný. (Úterý 24.08.2010)

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Vynikající film! Neutuchající proud docela reálných příběhů. Vynikající přehlídka jedinečných dialogů. Kromě jiných herců ve filmu doslova září filmová manželská dvojice Ježková + Šebánek. Je to film, který můžu vidět každý týden a vím, že se mi neomrzí. Musím se pochlubit, že vlastním i německou verzi tohoto filmu. (Úterý 24.08.2010)

Zkušební táta (2004) (TV film)

Není mnoho filmů, které by se zabývaly a řešily problémy dětí v pubertě. Většinou to jsou filmy s dětmi a o dětech tak do 11 let. Další skupinou je pak až mládež starší než 17 let. I když je děj tohoto filmu dějově trošku přitažený za vlasy, mohl se takový příběh skutečně odehrát. Film se snaží na příběhu 13letého Tobiase zobecněně ukázat problémy dětí z rozvrácených a sociálně slabých rodin. Film nepostrádá napětí a dovede citlivého diváka zcela vtáhnout do děje. Bylo by dobře, kdyby tento film (a jemu podobné) byly ve větším povědomí lidské společnosti. Jasně z nich je totiž patrné, že mnoho zbytečných problémů vzniká z jednoho prostého důvodu, a to, že lidé spolu neumějí hovořit zcela upřímně a otevřeně. Kdyby to dokázali, zcela určitě by se předcházelo četným nedorozuměním. Film jsem viděl jak v originálním (německém) znění, tak i jeho slovenskou verzi. Musím Slováky pochválit za perfektní dabing. Za zmínku stojí i velmi dobré herecké výkony jak hlavního představitele (Frederick Lau), tak i ostatních dětských herců. Perfektní herecký výkon odvedl i přítel Tobiasovy matky Fritz. Byl přesvědčivě zlý. (Pondělí 23.08.2010)

Grandhotel (2006)

Je to takový film o ničem. Přišlo mi to skoro tak, jako že děj je násilně poslepován z jednotlivých příběhů hlavních postav. To, že to je komedie, jsem se dočetl až na ČSFD. Já jsem se u filmu nejen nezasmál, ale ani nepousmál, a to bych asi při sledování komedie měl, že? Hudba je na mnoha místech hlasitá natolik, že bez dálkového ovládání, kterým se dal ztišit zvuk, jsem film nemohl sledovat. Skoro jsem se přikláněl k hodnocení odpad. Musím však uznat, že film má i své pozitivní stránky. Předně se mi líbilo, že byl natáčený v Liberci a na Ještědu. Nejsem povoláním filmový kritik, ale musím přiznat, že se mi velice líbily herecké výkony všech hlavních postav. Už samotný výběr herců pro jednotlivé role byl skvělý. Podle mě se herci ke svým rolím velmi hodili. Všichni hráli velmi přirozeně, nenuceně a tím pádem přesvědčivě. I když jsem si zhlédnutím filmu neodnesl žádný nezapomenutelný kulturní zážitek, který by se vztahoval k ději, byl jsem plně spokojen, ba přímo nadšen, ztvárněním hereckých postav. (Pátek 20.08.2010)

Terror Stalks the Class Reunion (1992) (TV film)

Takový „normální“ thriller. Bez lekavých scén, bez přemrštěně děsivých scén, ale přesto dobrý. Nepostrádá napětí, i když děj je zcela průhledný. Myslím, že by se film dal hodnotit slovy jako odpočinkový thriller. (Úterý 17.08.2010)

Zlaté dno (1942)

Velice zdařilý film s králem komiků Vlastou Burianem. Nad veškerá očekávání v něm však Burian nevystupuje jako komik, i když je do filmu (očividně násilně) zapracovaná slabší komická scéna skládání žehlicího prkna. Vlasta Burian je ve filmu schopným podnikatelem; obchodníkem, který na malé obci vede papírnický krámek. Je váženým občanem a jako prodejce známý tím, že si svých zákazníků nesmírně váží a nakupujícím k zakoupenému zboží přidává malý propagační dárek. Přesto ho jeho děti, žijící v Praze, kterým se momentálně velmi dobře vede, přesvědčí, aby svůj krámek prodal a přestěhoval se za nimi do Prahy. Tatínek dlouho odmítá, ale nakonec pod vidinou, že bude svým dětem blíž, s prodejem souhlasí. Brzy však pozná, že neudělal dobře. V Praze ho nikdo nezná, děti na něho nemají čas, a tak se cítí osamocený a nepotřebný. Chybí mu práce. Tuto zoufalou situaci řeší tím, že se nechá do jednoho nově otevřeného papírnictví přijmout jako příručí bez nároku na mzdu. Záhy se ukáže, že pod jeho působením neznámý a nezavedený obchod začne vzkvétat. A tak tatínek bude moct nakonec pomoct i svým dětem, které mezitím zkrachovaly. Přesto, že jsem filmy s Vlastou Burianem vždy rád vyhledával, nepamatuji se, že bych ho v době socializmu někdy viděl. Film je nádherným vzorem malého úspěšného podnikatele. Musím přiznat, že nakupování v takovém obchodě, kde jsem prodávajícími osobně znám, a kde jsem jimi skutečně vítán, bych rád dal přednost před zcela neosobním nakupováním ve velkých supermarketech. Rád věřím, že takové obchody budou brzy zase existovat. (Pondělí 09.08.2010)